Vesti
Društvo i ekonomija
Model za povezivanje staža nepoznat08.09.2009. 12:00
Izvor: B92

Beograd -- Potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić kaže da još nije poznat broj radnika kojima ća biti povezan radni staž ni način na koji će to biti realizovano.
Iako ni na koji period će se odnositi povezivanje radnog staža, ali je najavio da će Vlada Srbije ubrzo usvojiti poseban zakon kojim će država regulisati dug zaposlenima u državnim i privatizovanim firmama po osnovu neuplaćenih doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje."Videćemo kakav će biti model realizacije tog dogovora. Ja o tom modelu ne mogu sada da govorim, jer još uvek nije precizno utvrđeno na koje će se sve kategorije odnositi, pod kojim uslovima će taj zakon biti realizovan, kao i koji period radnog staža će obuhvatiti", rekao je Krkobabić.
Vlada Srbije je posebnim paketom socijalnih mera za zaštitu zaposlenih prihvatila obavezu da "poveže staž" zaposlenima kojima to poslodavci iz nekog razloga duguju, uz obavezu da taj dug državi bude vraćen kroz hipotekarne kredite ili učešćem države u vlasništvu firme.
Paketom socijalnih mera je utvrđeno da će se to odnositi na državna i privatizovana preduzeća za periodu od 1. januara 2004. godine do 31. jula ove godine. Prema rečima Krkobabića, samo po osnovu neuplaćenih doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje poslodavci Srbije državi duguju više od 150 milijardi dinara sa pripadajućim kamatama, od 2002. godine.
On je objasnio da je plaćanje doprinosa Fondu PIO "poseban problem", jer poslodavci, između ostalog, krše zakon koji, prema njegovim rečima, nije baš najprecizniji u toj oblasti.
"Propisano je da banke prilikom isplate zarada, naplaćuju i doprinose za penzijsko-invalidsko, zdravstveno, socijalno osiguranje, dečju zaštitu..., ali za nepoštovanje tih propisa sankcije nisu propisane", precizirao je Krkobabić.
Vicepremijer je dodao da je to ostavilo bankama mogućnost tumačenja "da bi trebalo, ali i da ne mora".
Krkobabić kaže da je još prošle godine inicirao pooštravanje propisa u toj oblasti, ali da do toga nije došlo, pa država i zaposleni trpe teške posledice.
"Država ovako ne može da funkcioniše, jer sada imamo desetine ili stotine hiljada ljudi sa nepovezanom stažom", upozorio je Krkobabić.
Vlada Srbije je, dodao je, postigla je saglasnost da se za ubuduće donese i novi zakon o poreskom sistemu koji će banke, poštanske štedionice i finansijske organizacije, obavezivati da neće vršiti isplatu zarada u preduzećima, pre uplate doprinosa po svim osnovama.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…