Vesti
Politika
Neizvesna sudbina 3.500 pripadnika Vojske SCG
26.05.2006. 09:30
Izvor: Blic
Neizvesna sudbina 3.500 pripadnika Vojske SCG
Nakon odvajanja i u oružanim snagama biće „prekobrojnih“
Sudbina 3.500 pripadnika Vojske SCG koji se nalaze na teritoriji Crne Gore, nakon izglasavanja njene nezavisnosti, još uvek je nepoznata. Ništa se ne zna o statusu vojnih lica, državljana Crne Gore na teritoriji Srbije, niti Srba na teritoriji Crne Gore.

Ionako teška situacija 50.000 zaposlenih u Vojsci bivše SCG dodatno se komplikuje. I, premda je referendum bio pripreman mnogo ranije, premijer i Skupština Srbije nisu dali instrukcije Ministarstvu odbrane o statusu njihovih pripadnika u slučaju izglasavanja nezavisnosti Crne Gore.

O statusu pripadnika Vojske bivše SCG treba da odluče Skupština, premijer i predsednik Srbije, ali za sada nema nikakvih signala da će to pitanje skoro dobiti odgovor.

Ono što je za sada poznato je da kompletna mornarica ostaje Crnoj Gori. To su ujedno i najznačajnija sredstva koja je Vojska SCG imala na toj teritoriji. Sastav ratne mornarice čine ukupno 42 plovne jedinice, dve raketne fregate, četiri raketne topovnjače, tri džepne podmornice, ostalo su pomoćni brodovi.

Na teritoriji Crne Gore preostala su još manje značajna sredstva. Kopnena vojska već je bila svedena na bataljon u Podgorici, četu u Nikšiću i artiljerijsku brigadu u Danilovgradu. Na podgoričkom aerodromu stacionirana je jedna mešovita eskadrila koju čine „galeb 4“, „utva-75“, i ostalo su helikopteri „Mu-8“.

- Većina tih sredstava zastarela su i teško je proceniti njihovu realnu vrednost na tržištu. U svakom slučaju, to više nije naoružanje ni vojne, ni finansijske značajne vrednosti. A, s obzirom na to da Srbija ostaje bez mornarice i postaje kontinentalna država, sredstva koja ostaju Vojsci Crne Gore ne predstavljaju za nas ništa što bi bilo veliki finansijski gubitak - kaže Aleksandar Radić, vojni analitičar.

Nepoznato je,međutim, šta će biti sa 1.000 pripadnika ratne mornarice. Pitanje nekretnina mahom je rešeno prethodnim zakonom koji daje pravo državnim članicama da raspolažu nepokretnostima samostalno. Kao najveći problem ostaje status zaposlenih i njihova prava iz radno pravnog odnosa.

Kadrovskih izmena u Ministarstvu odbrane svakako će biti. Za sada je poznato da će dosadašnji ministar odbrane SCG, Zoran Stanković biti prvi ministar odbrane Srbije. Ali, čeka se politička odluka za razrešenje njegovih sadašnjih i postavljenje budućih zamenika. Do sada je pomoćnike ministra birao Savet ministara, a visoke vojne starešine postavljao je Vrhovni savet odbrane. Na političkom nivou mora se definisati ko će preuzeti odluke VSO i Saveta ministara, do čijeg ukidanja neminovno dolazi izglasavanjem nezavisnosti Crne Gore.

Lanac komandovanja ostaje isti dok se političke strukture ne dogovore drugačije. Izvršna komanda, postavljenje oficira i odlučivanje o ratu i miru u ingerenciji je predsednika Srbije.

Svetko Kovač, kako saznaje „Blic“, ostaje načelnik Vojne bezbednosne agencije, ali načelnik Vojne obaveštajne agencije, Vesko Malović, kao crnogorski kadar, biće razrešen dužnosti. Mesto načelnika Generalštaba rezervisano je za generala Dragana Ponoša.