Vesti
Društvo i ekonomija
Balkan na četiri točka11.09.2009. 12:00
Izvor: Politika
Centar izvrsnosti auto-industrije zapadnog Balkana sa sedištem u Kragujevcu povezaće Srbiju, Hrvatsku, Bosnu, Crnu Goru, Makedoniju i Albaniju u veliku poslovnu mrežu, a cilj je da se mala i srednja preduzeća ovih zemalja uključe u globalnu proizvodnju automobila
Kragujevac – Rascepkani i usitnjeni nikuda nećemo stići – kaže predsednik Regionalne privredne komore Šumadije Dušan Puača, koji će narednog utorka u Kragujevcu promovisati prvi veliki poslovni sistem institucija i preduzeća zapadnog Balkana u oblasti automobilske industrije. Reč je o Centru izvrsnosti auto-industrije zapadnog Balkana, organizaciji koja će raditi na formiranju regionalne mreže malih i srednjih preduzeća radi zajedničkog nastupa na svetskom tržištu automobila.Istog dana kad i u Kragujevcu, Centar izvrsnosti auto-industrije zapadnog Balkana biće otvoren i u Tirani.
– To govori da je projekat već oživeo, a prvi sledeći gradovi u kojima će biti formirane ove organizacije su Bitolj, Bar i Zenica. Očekujemo da nam se uskoro pridruži i jedan hrvatski grad. Naš cilj je da u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni, Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji osnujemo veliku regionalnu poslovnu mrežu koja će biti u stanju da se uključi u svetsku proizvodnju automobila i postane značajan strateški partner najvećim kompanijama. Polazna osnova su „Fijat” u Kragujevcu i „Folksvagen” u Sarajevu – navodi Puača za „Politiku”.
Ovaj projekat, na kome je Regionalna privredna komora Šumadije radila poslednje tri godine, podržala je Asocijacija evropskih privrednih komora sa sedištem u Briselu, Svetska banka, nemačka Privredna komora iz Lajpciga i SPARK, holandska organizacija za pomoć privredi zapadnog Balkana, koja u Kragujevcu već ima svoju filijalu „Biznis start ap centar”. Takođe, i SIEPA, vladina Agencija za promociju izvoza, kao i grad Kragujevac.
– Znali smo da bez stabilnih izvora finansiranja nije moguće raditi na ovako obimnom projektu, a velike investicione institucije su prepoznale njegov značaj, pre svega zbog regionalnog aspekta u čijoj je osnovi povezivanje privreda zemalja zapadnog Balkana. U trenutku kada se svi veliki svetski proizvođači automobila ujedinjuju, i kada je izvesno da će na globalnom tržištu ostati svega pet ili šest giganata, zemlje zapadnog Balkana pojedinačno malo mogu da urade. Zajedno, to je već druga, daleko konkretnija priča – smatra Puača.
U trenutku kada su suočeni sa svetskom ekonomskom krizom, veliki proizvođači automobila pokušavaju da smanje troškove proizvodnje, a to bi, kako tvrdi naš sagovornik, mogla da bude jedna od prednosti zemalja zapadnog Balkana.
– Sa svetske scene uskoro će nestati svaki proizvođač automobila koji ne bude mogao da izgura proizvodnju od minimum šest miliona vozila godišnje. Svako od njih će, osim borbe za kvalitet, morati da se pozabavi i smanjenjem troškova proizvodnje. A upravo bi to mogla da bude prednost zemalja zapadnog Balkana. Pre svega zbog jeftinije radne snage. Takođe, tu je i tradicija. „Zastava” je nekada imala na stotine kooperanata u svim delovima nekadašnje Jugoslavije. Mnogi od njih funkcionišu i danas, naravno, u drugačijem ambijentu. Zato je važno da se ponovo povežemo – naglašava Puača.
Nakon formiranja Centra izvrsnosti auto-industrije zapadnog Balkana, prvi naredni korak biće podizanje tehnoloških kapaciteta malih i srednjih preduzeća koja žele da postanu deo ovog projekta. To, kako objašnjava direktor Regionalne privredne komore Šumadije, neće biti moguće bez usvajanja evropskih i svetskih standarda kvaliteta proizvodnje.
– Svaka auto-komponenta, bez obzira da li je reč o menjaču, elektronici, karoseriji, gumama ili plastici, mora da bude prilagođena svetskim standardima kvaliteta. Zemlje zapadnog Balkana u tome još zaostaju, o čemu govori i neodlučnost „Fijata” da sa nekim našim proizvođačem delova sklopi ugovor o isporuci za pravu ugradnju. Ovaj deo posla iziskivaće značajna finansijska sredstva i zato smo morali da obezbedimo podršku velikih investicionih fondova – napominje Puača.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…