Vesti
Politika
Dačić: Bez kozmetičkih promena12.09.2009. 14:00
Izvor: B92
Beograd -- Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da u vladajućoj koaliciji do sada nisu vođeni razgovori o smanjenju broja ministarstava.
Ako smanjenje vlade znači da će najvažnije resore uzeti neko drugi i koncentrisati ih u svojim rukama, onda neka slobodno traže drugog koalicionog partnera, izjavio je lider socijalista u intervjuu za “Večernje novosti”.Istakavši da ukidanje resora suštinski ne donosi ništa, jer bi osim ministra i njegovog zamenika svi zaposleni prešli u neko drugo ministarstvo, Dačić je naglasio da nikada nisu vođeni razgovori o smanjenju broja minstarstava.
“Od tih kozmetičkih promena bolja je opcija temeljne rekonstrukcije koja bi podrazumevala, recimo, i smenu ministara koji ne rade dobro svoj posao. Jedino je to ozbiljan potez, a sve ostalo je bacanje prašine u oči", rekao je on.
"Ako neko misli da naši ministri ne rade dobro, onda će biti promenjeni. Nismo protiv smanjenja broja resora, ali nećemo da se ta priča koristi kao jedna od tema kojom će se pažnja javnosti odvlačiti sa suštinskih pitanja", kazao je Dačić.
Na pitanje zašto SPS predlaže novi tekst Zakona o informisanju, kad nije glasala protiv ovog, Dačić je rekao da je to "lična inicijativa da se celovito promeni zakon, uz učešće vladine radne grupe, novinara, međunarodnih organizacija".
"Svoje političke stavove ne usmeravam prema tome da li se oni dopadaju G17 plus. Smatram da je zakon trebalo da bude usvojen na elegantniji način i uz poštovanje procedura. Jer, posledice lošeg zakona o informisanju već sam jednom osetio na svojoj koži", rekao je on.
Dačić je naglasio da je sada Srbiji najpotrebnija politička stabilnost, zbog jakog udara ekonomske krize.
"Izbori nisu u planu, jer postoji parlamentarna većina. Iskreno, ni u opoziciji ne vidim neku preteranu želju za njima. Verujem da će ova vlada izdržati ceo mandat", očekuje Dačić.
Odgovarajući na pitanje hoće li biti sačuvan mir na jugu Srbije i prete li novi teroristički napadi, on je kazao da latentno postoji rizik od pojedinačnih terorističkih akcija, ali ne i od organizovanijeg delovanja.
"Postoje arsenali oružja koji su na tom području sakriveni posle 2001. godine. Imamo i saznanja o određenim terorističkim grupacijama koje pokušavaju da destabilizuju taj prostor. Uglavnom su stacionirane na Kosmetu i u Makedoniji", naveo je ministar policije.
On je kazao da se ne mogu problemi na jugu rešavati samo snagama bezbednosti. Policija i Vojska su spremne da reaguju, ali tu mora da se nastavi i politički proces. Jedan od primera kako treba raditi je i multietnička policija.
Ministar policije je kazao da se broj kriminalnih grupa koje deluju na teritoriji Srbije menja, a operativna saznanja pokazuju ih je između 30 i 40 i da se uglavnom bave trgovinom narkoticima, ljudima, oružjem, ubistvima, iznudama...
"Registrovali smo i nekoliko grupa koje deluju, ne samo u regionu, već na širem međunarodnom planu. Pratimo ih, a onog trenutka kada budemo sakupili dokaze, privešćemo ih", rekao je on.
Dačić je kazao da u toj borbi "moramo da produbimo saradnju ne samo sa evropskim zemljama, već i da uspostavimo tešnju komunikaciju sa državama Latinske Amerike. Jer, kriminalci sa ovdašnjih prostora tamo, na licu mesta, organizuju transporte narkotika, koje posle rasturaju na tržištu zapadne Evrope".
Što se tiče "crnogorske mafije", on je rekao da je naša policija pokazala "da možemo da im se suprotstavimo. Sprečeno je nekoliko ubistava, a uhapšeni su osumnjičeni. Sa crnogorskom policijom, čini se, imamo najslabiju saradnju, ali verujemo da će se i to uskoro promeniti".
Na pitanje da li Beograd potpisivanjem protokola sa Euleksom na indirektan način priznaje nezavisnost Kosova, Dačić je rekao da u preambuli protokola piše da on polazi od Rezolucije 1244 i izveštaja o šest tačaka generalnog sekretara UN.
"To je čisto operativni plan saradnje MUP sa misijom Euleks, koja je nasledila UNMIK. A veliko je i pitanje da li će protokol uopšte i biti potpisan, zbog otpora Albanaca", rekao je on i dodao da protokol nije obavezan deo paketa za "beli šengen".
Ministar je rekao da plate policiji i vojsci neće biti smanjene i istakao da nedostatak novca ne utiče na rad i efikasnost policije.
On je dodao da je pojačana bezbednost svih ličnosti u Srbiji za koje postoje određeni podaci da im životi mogu biti ugroženi. Takve informacije potekle su upravo od kriminalnih krugova čiji rad je ugrožen učestalim akcijama policije.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…