Vesti
Politika
Održivo rešenje za Kosovo
24.09.2009. 12:00
Izvor: RTS
Održivo rešenje za Kosovo
Za mene, kompromisno rešenje nije da neko dobije sve, a druga strana sve izgubi, rekao predsednik Srbije Boris Tadić, odgovarajući na pitanja posle sinoćnjeg predavanja na Forumu svetskih lidera na Univerzitetu Kolumbija. Tadić će danas prisustvovati prijemu, koji će u Njujorku prirediti predsednik SAD Barak Obama.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u Njujorku da je siguran da će, posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, biti stvorene mogućnosti za nastavak pregovora Beograda i Prištine o postizanju kompromisnog i održivog rešenja statusa Kosova. "Za mene, kompromisno rešenje nije da neko dobije sve, a druga strana sve izgubi", rekao je Tadić, odgovarajući na pitanja posle predavanja na Forumu svetskih lidera na prestižnom njujorškom Univerzitetu Kolumbija.
Moramo postići kompromisno i održivo rešenje, naglasio je Tadić i upozorio da su Srbi, koji žive na Kosovu, u opasnosti i da je situacija veoma teška.
"To nije održivo rešenje. Srbija je spremna za kompromis", rekao je Tadić, koji je odbacio mogućnost podele Kosova.
Govoreći o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom, Tadić je ponovio odlučnost Srbije da okonča saradnju sa tim sudom hapšenjem i izručenjem preostale dvojice optuženih, Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
On je učesnike foruma podsetio da je Srbija, od 46 optuženih, izručila 44, od čega su dva bivša predsednika Srbije, jedan Republike Srpske i više generala.
"Ako je Ratko Mladić u Srbiji, biće uhapšen. Radimo sve što je u našoj moći da ga pronađemo. To radimo iskreno", poručio je Tadić.
Upitan da li će se izviniti kosovskim Albancima za zločine počinjene 1998. i 1999. godine, Tadić je odgovorio da je jedini predsednik u regionu koji se izvinio drugim narodima za zločine.
"Nažalost, ja sam jedini", rekao je Tadić i napomenuo da su sve strane tokom ratova vođenih devedesetih godina imale žrtve.
Tadić je podsetio da se Bošnjacima izvinio za zločine koje su počinile srpske snage u Bosni i Hercegovini, ali da još čeka da se neko od bošnjačkih lidera Srbima izvini za zločine.
"To sam, takođe, uradio i u Hrvatskoj. To sam uradio i kosovskim Albancima zato što poštujem druge i očekujem da oni počnu da poštuju Srbe", rekao je Tadić.
Prema rečima Tadića, "ako ne poštujemo jedni druge, ne možemo živeti jedni pored drugih i stvarati prosperitetna i stabilna društva na Balkanu, integrisana u EU".
Tadić je rekao da su ratovi vođeni devedesetih bili užasni i naglasio da je potrebno da se narodi u regionu izvine jedni drugima, međusobno poštuju i integrišu u Evropsku uniju što je pre moguće.
"To je jedini održivi plan, koji nema alternativu", naglasio je on.
Predsednik Srbije održao je na univerzitetu Kolumbija predavanje na temu "Prilika u vreme krize: Konsolidovanje evropske budućnosti na zapadnom Balkanu".
Tadić će danas prisustvovati prijemu, koji će u Njujorku prirediti predsednik SAD Barak Obama, povodom početka zasedanja Generalne skupštine UN.
Predsednik Srbije će se Generalnoj skupštini UN obratiti u petak, 25. septembra. Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da bi podrška SAD evropskoj budućnostiSrbije mogla da doprinese formulisanju nove američke politike prema Srbiji i regionu.
Tadić je, na predavanju na njujorškom univerzitetu Kolumbija govorio o odnosima SAD i Srbije, evropskoj integraciji Srbije i međunarodnim odnosima u svetlu globalne ekonomske krize.
Srbija teži da ima najbolje moguće odnose sa SAD i to je donelo, kako je rekao Tadić, konkretne rezultate u smislu saradnje sa Nacionalnom gardom Ohaja, ekonomska saradnja je veća, a američke kompanije su vodeće po investicijama u Srbiji.
"Sve je to uokvireno američkom snažnom podrškom integraciji Srbije u EU... To bi moglo da pokrene fazu za formulisanje nove američke politike prema Srbiji i ostatku zapadnog Balkana koja će, nadam se, više nego sada u uzeti u obzir interese Srbije kao centralnog strateškog faktora stabilnosti u regionu", rekao je Tadić.
Podsećajući da Srbija ima diplomatske odnose sa Amerikom skoro 130 godina, Tadić je ocenio da je odluka administracije bivšeg predsednika SAD Džordža Buša da prizna Kosovo unazadila proces obnove odnosa dve zemlje nakon demokratskih promena u Srbiji, 2000.
"Nedavna poseta potpredsednika Bajdena Srbiji podstakla je obe strane da se usredsrede na neophodni zadatak produbljivanja naših odnosa", rekao je Tadić, ocenjujući da se time otvara put da se dve zemlje usredsrede na oblasti u kojima mogu da tesno sarađuju.