Vesti
Društvo i ekonomija
Rasprava o otpuštanju činovnika u četvrtak26.09.2009. 14:00
Izvor: Politika
Plafoniranje samo ukupnog broja službenika u republičkoj i lokalnoj administraciji. – Posebni programi za MUP, vojsku, pravosuđe, prosvetu i zdravstvo
Vlada Srbije raspravljaće sledećeg četvrtka o tri zakona kojima će se pravno pokriti predstojeća racionalizacija državne administracije na republičkom i lokalnom nivou. Naravno, ako do tada budu obavljena sva potrebna usaglašavanja i predložena rešenja prođu na vladinim odborima i ministri postignu dogovor sa resornim sindikatima, potvrđeno nam je juče u Nemanjinoj 11.Kako „Politika” saznaje, osim izmena i dopuna Zakona o državnim službenicima koje će, kako je najavljeno, doneti novine u oblasti radnih odnosa (poput propisane obaveze državnih organa i organizacija da sačine nove sistematizacije i vanredno ocene svoje zaposlene, kao i smanjivanja roka u kojem neraspoređeni službenici mogu da primaju platu), novim zakonima će se utvrditi maksimalan broj ljudi koji će ubuduće zapošljavati republička i lokalna administracija. Tako će se zakonom koji se tiče republičkog nivoa plafonirati zbirni broj činovnika u ministarstvima, posebnim organizacijama, vladinim službama i Upravi za zajedničke poslove republičkih organa, stručnim službama upravnih okruga, ali i u javnim agencijama i organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja. Znači bez policije, vojske, pravosuđa, lekara i prosvetara.
Ono što je izvesno, zakonima se neće utvrđivati pojedinačne kvote, odnosno maksimalan broj zaposlenih po institucijama, ali je i dalje nejasno koji kriterijumi su korišćeni za utvrđivanje zbirne kvote, kao i na osnovu kojih će biti pravljene nove sistematizacije.
Ako su, kako nam je protumačeno, u zbirnu kvotu ušli samo službenici zaposleni u (kako se to nekada zvalo) radnim zajednicama organizacija obaveznog socijalnog osiguranja, ostaje pitanje da li će i ovoga puta, kao i kod prolećnog smanjivanja zarada, ceh racionalizacije platiti samo činovnici. Da li su opet pošteđene mnogoljudnije javne službe poput prosvete i zdravstva, iako su se osnovne preporuke iz studija i analiza međunarodnih finansijera odnosile pre svega na smanjivanje broja zaposlenih u tim segmentima javnog sektora?
Kada je reč o smanjivanju broja zaposlenih u bezbednosnim službama, pravosuđu, prosveti i zdravstvu, dogovoreno je da resorna ministarstva to regulišu kroz pojedinačne reforme, odgovoreno nam je u vladi.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…