Vesti
Društvo i ekonomija
Rezervi gasa ima samo za prioritete29.09.2009. 20:00
Izvor: B92

U slučaju nestašice, dnevno bi se iz njega vuklo pet miliona kubika ovog energenta, što je količina koja bi bila dovoljna za snabdevanje prioritetnih potrošača. Kako će, međutim, ove zime proći industrija, koja je u prethodnoj nestašici pretrpela najviše štete, nije izvesno. Nadležni ipak uveravaju da će količine uskladištene u Mađarskoj moći da povuku u slučaju potrebe.
Ko će zimi morati da traži alternativu plinu, a ko će moći da računa na zalihe ovog energenta u slučaju zavrtanja slavina, ostaje da se vidi. Srbija u jeku sezone koristi deset miliona kubika gasa, pa nema sumnje da privrednicima ostaje da se nadaju da će moći da računaju na gas uskladišten u Mađarskoj. Radi se o količini od 200 miliona kubika, koja bi trebalo da potraje oko mesec i po dana.
Punjenje skladišta u Banatskom Dvoru počelo je 1. jula i planirano je da dnevno bude utiskivano po milion kubnih metara, a do zime bi trebalo da bude utisnuto 300 miliona kubika gasa. Skladište bi takođe trebalo da bude osposobljeno da se iz njega istisne plin, što je prošle zime bio jedan od ključnih problema u snabdevanju.
Uslov za to je da bude završen dvosmerni gasovod od skladišta u Banatskom Dvoru do Gospođinaca. Srbijagas i austrijska kompanija Hit potpisali su u aprilu ugovor vredan 5,5 miliona evra za izgradnju proizvodne linije u podzemnom skladištu gasa i tada je rečeno da će u Banatskom Dvoru moći da se proizvede pomenutih pet miliona kubnih metara dnevno.
Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku, kaže da sumnja da će renoviranje skladišta gasa biti gotovo i za ovu zimu. „Srbijagas je već sklopio ugovor da skladišti gas u Mađarskoj, tako da pretpostavljam da naše skladište neće biti završeno do kraja, a treba obezbediti energetsku stabilnost. Takođe, nadležni su verovatno svesni da bi i ove zime moglo da dođe do problema između Rusije i Ukrajine“, objašnjava ona.
Milanovićeva dodaje da se strateški partner za Banatski Dvor, ruski Gasprom, još nije izjasnio o učešću u ovom poslu, kao i da nisu krenuli sa utiskivanjem svojih količina pošto nije potpisan ugovor o zajedničkom preduzeću. Na kraju obnove skladišta koje bi trebalo da bude gotovo 2012. godine, kapacitet bi trebalo da bude između 800 miliona i milijardu kubnih metara gasa.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…