Vesti
Politika
Dan žalosti u Beogradu
30.09.2009. 12:00
Izvor: B92
Dan žalosti u Beogradu
Beograd -- Zbog smrti državljanina Francuske Brisa Tatona pretučenog 17. septembra u centru Beograda, u glavnom gradu Srbije danas je proglašen Dan žalosti.
Državni sekretar u Ministarstvu za ljudska prava Marko Karadžić pozvao je građane da se u 11:30 okupe na Trgu Republike i upale sveću u znak sećanja na preminulog Tatona. Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je da pravosuđe mora najoštrije da reaguje na ispade huligana i to ne samo primenom postojećih zakona već i nekim izmenama koje će pooštriti kontrolu među navijačima.
Sve ustanove u Beogradu dužne su da danas zastavu Srbije spuste na polovinu jarbola. Poslodavci su dužni da na Dan žalosti omoguće zaposlenima da minutom ćutanja, odaju poštu preminulom, a u obrazovnim ustanovama Dan žalosti se obeležava minutom ćutanja na prvom času.
Francuskog državljanina su huligani pretukli 17. septembra na Obilićevom vencu u centru Beograda, uoči fudbalske utakmice beogradskog Partizana i francuskog Tuluza.
Posle napada uhapšeno je 11 osumnjičenih, od kojih su desetorica u pritvoru, dok se jedan brani sa slobode.
Njih desetorica teretili su se za ubistvo u pokušaju, a posle smrtnog ishoda, to delo biće prekvalifikovano u teško ubistvo, za šta je zaprećena maksimalna kazna zatvora do 40 godina.

Saučešća i upozorenja nasilnicima
Predsednik Republike, premijer i drugi zvaničnici, kao i političke stranke, izrazili su saučešće povodom smrti Brisa Tatona i poručili da će Srbija žestoko reagovati u ovom i u svakom drugom slučaju nasilja.
"Srbija će reagovati sa najvećom mogućom ozbiljnošću", poručio je predsednik Srbije Boris Tadić i naveo da upozorenje važi "za sve grupacije koje su proteklih dana promovisale nasilje".
Ministarka pravde Snežana Malović oštro je osudila ubistvo francuskog državljanina u Beogradu i najavila odlučne mere države protiv počinilaca.
Gostujući u vestima TV B92, Malovićeva je ponovila da u slučajevima nasilja država mora da deluje represivno, ali i preventivno.
“Represivno delovanje države predstavlja potpunu konsolidaciju nadležnih organa u otkrivanju izgrednika i njihovo privođenje pravdi, dok preventivno podrazumeva izmene zakonske regulative”, rekla je Malovićeva.
Kao moguće izmene, ona navodi zabranu prilaska sportskim objektima, što je praksa u nekim drugim državama i edukaciju tužilaca i sudija.
Malovićeva je potvrdila da su u pojedinim slučajevima, klubovi vršili pritisak da se ne procesuiraju izgrednici na sportskim manifestacijama.
"To će tužilaštva proveriti i ukoliko se dokažu takvi navodi, protiv odgovornih lica biće pokrenuti postupci”, kaže Malovićeva.