Vesti
Politika
Promenjen Zakon o radio-difuziji
19.07.2006. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Skupština Srbije usvojila izmene Zakona o radio-difuziji.
Poslanici vladajuće većine ignorisali su zahtev OEBS-a i medijskih udruženja da Zakon bude povučen iz procedure dok ne dobije podršku stručne javnosti. Zahvaljujući tome što nisu došla dva poslanika vladajuće većine, predstavnici Saveta za radio-difuziju nisu podneli izveštaj o radu tog tela.

Ministar za kulturu i informisanje Dragan Kojadinović ceo slučaj sa usvajanjem izmena Zakona o radio-difuziji nazvao je skandalom. "Da se pojavi nešto u Skupštini mimo ministarstva nadležnog za informisanje i koje već nekoliko meseci priprema izmene i dopune Zakona o radio-difuziji... Uopšte, mislim da, i kada imamo solidne zakone - jer to što sada imamo kao zakon o radio-difuziji jeste zakon koji je usklađen sa evropskim standardima - koristimo to kao paravan za nastavak nekih nečasnih radnji", kaže on.

Aleksandar Vasić iz Radio-difuznog saveta ne vidi ništa sporno u načinu na koji su izmene došle na dnevni red. "Ne znam na šta je mislio ministar, zaista ne znam. Savet RRA je saglasan sa izmenama i dopunama Zakona o radio-difuziji jer Savet RRA nije ovlašćeni predlagač i ne može da predlaže zakone, pa ne bih ni da komentarišem ono što ovlašćeni predlagači rade", kaže on.

Izmene i dopune Zakona usvojene su na predlog poslanika vladajuće koalicije, članova Odbora za kulturu i informisanje, iako su se hitnoj proceduri protivili OEBS i novinarska udruženja. Izmene i dopune sadrže odredbe kojima se rok za emitovanje programa pomera sa 60 na 90 dana od dana dobijanja dozvole za rad. Radio-stanice plaćaće pet odsto naknade za emitovanje u odnosu na televiziju, umesto 20 odsto. Kao posebno neprihvatljivu, ANEM je naveo odredbu prema kojoj bi saglasnost na finansijski plan Republičke radio-difuzne agencije, umesto Skupštine, davala Vlada Srbije, što bi ozbiljno dovelo u pitanje nezavisnost i samostalnost RRA u odnosu na izvršnu vlast.

Usvajanju Zakona, međutim, prethodila je konfuzija oko održavanja sednica nadležnog odbora. Prema tvrdnjama poslanice Blagice Kostić, ona na jednu od njih nije ni bila pozvana. "Pojavili su se amandmani Odbora za kulturu čiji je potpisnik gospodin Lazarević, predsednik Odbora, iz G17 plus. Na moje pitanje kada je održana sednica Odbora, rečeno mi je, u 10.30. Na taj odbor niti sam ja pozvana, niti je pozvana javnost, niti je takav poziv stajao na oglasnoj tabli. Moja tvrdnja je da ta sednica nije ni održana i da je reč o običnom falsifikatu", kaže ona.

Član Odbora iz Demokratske stranke Srbije Vuksan Tomašević kaže da su na Odboru bili svi članovi iz vladajuće koalicije, ali da njemu nije poznato zbog čega nije bila njegova koleginica Blagica Kostić.

Sednica istog odbora samo sat i po vremena kasnije nije održana jer nije bilo kvoruma. Nedolazak dva poslanika vladajuće koalicije, Svetlane Stojanović iz DSS-a i Esada Džudževića, omogućio je predstavnicima Saveta za radio-difuziju da ne podnesu Skupštini izveštaj o radu. Sednici nije prisustvovao ni predsednik Saveta Nenad Cekić.