Vesti
Politika
Rekonstrukcija i (ne)stabilnost
26.05.2006. 10:05
Izvor: B92, Beta
Beograd -- DSS, vodeća stranka vladajuće koalicije, smatra da eventualna rekonstrukcija vlade neće značiti destabilizaciju Srbije.
Ministar finansija Mlađan Dinkić je najavio da će od ponedeljka krenuti konsultacije o rekonstrukciji vlade, ali predstavnici premijerove stranke ne misle da će to biti složen politički poduhvat, ako i kada do njega dođe. Uz to, DSS za sada ne želi zvanično da govori o rekonstrukciji vlade, pošto čeka konačne rezultate referenduma u Crnoj Gori.

Ministar prosvete i sporta Srbije Slobodan Vuksanović rekao je da je pitanje nijansi kako će se stranke dogovoriti o rekonstrukciji, ali da Vlada Srbije neće dozvoliti pravni vakum koji bi značio destabilizaciju: "O tome koliko će biti još ministarstava, kao i svuda u svetu, dogovoriće se političke stranke, ne tako teško i to baš na isti način na koji su se dogovarale kada se formirala ili rekonstruisala vlada. Mnogo teže se formiraju vlade u svetskim ekonomskim i demokratskim silama, pa su opet velesile".

Sličnu ocenu izneo je i ministar privrede Predrag Bubalo: "Formiranje vlade ne ide lako kad je koalicija u pitanju. Ovde imamo bolju okolnost, imamo vladu, što znači da rekonstrukcija ne ide baš tako lako da je sve potaman, ali definitivno ne mislim da će to destabilizovati aktuelnu situaciju u zemlji i vladu".

Kao jedan od mogućih scenarija rekonstrukcije mediji sada pominju da bi Vuka Draškovića mogao zameniti neko iz DSS-a na mestu ministra inostranih poslova. Zoran Stojiljković sa FPN-a očekuje da je takav raspored u prekomponovanju vlade sasvim moguć. Osim toga, i pored dobre volje ministra Dinkića i želje G17 plus da u rekonstruisanu vladu uđe i Demokratska stranka to ipak nije realno, jer ta stranka prema oceni Stijiljkovića čeka vanredne izbore.

"Sada je već praktično otvorena priča o promeni parlamentarnog partnera, od SPS-a ka DS-u i vrlo je verovatno da je ovo uvod u neki programirani i dogovoreni tok ka sledećim vanrednim parlamentarnim izborima koje bi trebalo očekivati sledeće godine. Prosto je nemoguće rekonstruisati vladu na taj način da u nju uđe DS, jer onda nemate opšti princip po kojem bi se raspoređivali resori, odnosno da li bi se mogla odrediti neka proizvoljna kota za predstavnike DS-a".

Profesor Stojiljković napominje da i pored konzervativnog stila DSS-a da se o rekonstrukciji Koštuničinog kabineta ne izjašnjava do konačnih rezultata, ne treba biti naivan pa misliti da ta stranka nije u nekim nezvaničnim konsultacijama.

Ljajić: Ne vidim se u Vladi Srbije

Ministar za ljudska i manjinska prava SCG Rasim Ljajić je izjavio da sebe ne vidi u Vladi Srbije, pošto bude ugašeno njegovo ministarstvo zbog odvajanja Srbije i Crne Gore. "Nisam učestvovao ni u kakvim razgovorima o ulasku u Vladu Srbije, niti mi je bilo ko to nudio. S druge strane, nerealno je očekivati da ću se ja naći u Vladi Srbije, možda baš i zbog podrške poslanika Sulejmana Ugljanina vladi, koji nikad ne bi glasali za mene", rekao je Ljajić za novosadski Građanski list.

Naveo je da postoje dva mišljenja o tome da li Ministarstvo za ljudska i manjinska prava treba prebaciti na republički nivo. "Neki misle da bi ga ipak trebalo prebaciti u Vladu Srbije, a po drugom tumačenju, Ministarstvo pravde bi moglo preuzeti sektor ljudskih i manjinskih prava", rekao je Ljajić. Ljajić je kazao da je sada najvažniji posao da se pronađe rešenje kako će ministarstva spoljnih poslova i odbrane SCG biti transformisana.


Postojeći komentari (1) | Pošaljite komentar