Vesti
Društvo i ekonomija
Vlada usvojila Zakon o smanjenju uprave
10.10.2009. 14:00
Izvor: Mondo
Vlada usvojila Zakon o smanjenju uprave
Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije postigli su dogovor sa Vladom Srbije o Predlogu zakona o ograničenju broja službenika u republičkoj administraciji, pošto su u taj predlog ugrađeni važni predlozi sindikata, izjavio je danas Predsednik Sindikata zaposlenih u državnoj upravi Njegoš Potežica. Vlada je usvojila Predlog zakona o ograničenju broja zaposlenih u republičkoj administracij po kojem će broj zaposlenih biti smanjen za 10 odsto, odnosno za oko 3.400.
Potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić kazao je na konferenciji za novinare da se planira otpuštanje 2.800 stalno zaposlenih i 600 zaposlenih po drugim osnovama. Kako je rekao, maksimalan broj zaposlenih u državnoj administraciji ograničen je na 28.400.
"Osnovni cilj zakona je veća efikasnost državne administracije", rekao je Dinkić. On je kazao da će kazna za ministre i rukovodice u organima državne uprave koji ne sprovode ovaj zakon biti milion dinara. Dinkić je kazao da će podaci o broju zaposlenih bini dostupni javnosti i objavljeni na internetu, dok će zbirni spisak biti objavljen na sajtu Ministarstva finansija. Prema njegovim rečima, oni koji budu proglašeni za višak zaposlenih u državnoj administraciji dobiće otpremine u visini trećine plate za svaku godinu radnog staža, a neće biti otpušteni oni kojima je ostalo manje od pet godina do penzije. Dinkić je rekao da će u budžetu za 2010. godinu biti planirana sredstva za plate za 28.400 stalno zaposlenih u državnoj administraciji, kao i za zaposlene na određeno vreme čiji broj neće moći da pređe 10 odsto broja stalno zaposlenih. Trenutno u administraciji na republičkom nivou ima 30.624 stalno zaposlenih i 3.400 zaposlenih po drugim osnovama. Na pitanje koliko će se uštedeti otpuštanjem radnika u državnoj administraciji Dinkić je rekao da će "indirektne uštede biti veće od direktnih ako se smanji maltretiranje građana" zbog glomazne birokratije. Otpuštanja se odnose na ministarstva i uprave u sastavu ministarstava, posebne organizacije, službe vlade, upravu za zajedničke poslove republičkih organa i stručne službe okruga, agencije, Fond Penzijsko-invalidskog osiguranja i Republički zavod za zdravstveno osiguranje.
Kako je naveo Dinkić, otpuštanjim nisu obuhvaćena ministarsta odbrane i unutrašnjih poslova, ali će ta ministarstva sama napraviti sistematizaciju broja zaposlenih. Dinkić je rekao da se radi na zakonu o ograničenju broja zaposlenih u lokalnoj administraciji i da će ako sve bude po planu zakonski predlog biti usvojen na sledećoj sednici Vlade Srbije u četvrtak, 15. oktobra. Premijer Mirko Cvetković izjavio je da je usvojen i predlog racionalizacije u pravosuđu kojim je predviđeno smanjenje broja zaposlenih za 2.500 do kraja godine. On je kazao da je usvojen i "Zaključak sa preporukom da se razmatra smanjenja broja državnih sekretara i pomoćnika u ministarstvima". Cvetković ocenio je danas da će reforma državne administracije pojačati pregovaračku poziciju Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) u predstojećoj reviziji kreditnog aranžmana.
Cvetković je na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije kazao da će to što će MMF videti da je Vlada krenula u reforme ono što će dati kredibilitet srpskim stavovima. Cvetković i Dinkić su naveli da ne očekuju štrajkove zbog otpuštanja radnika u državnoj administraciji i dodali da je postignut dogovor sa sindikatima.
Predsednik Sindkata zaposlenih u državnoj upravi je izrazio zadovoljstvo što je u Nacrt zakona na predlog sindikata ugrađena odredba da ne dominira ocena koju je radnih dobio od poslednjeg rukovodioca, već da se uzmu i obzir i ranije ocene. "Definisali smo i neke druge kriterijume u pogledu radnog doprinosa, kvaliteta rada, i socijalnog elementa imajući u vidu da su neki radnici na ivici egzistencije, izdržavaju porodice, a ima i dosta samohranih majki", kazao je Potežica i istakao da će ti kriterijumi dominirati u postupku određivanja viškova. Prema njegovim rečima, radnicima koji izgube posao u državnoj administraciji u skladu sa ovim predlogom biće isplaćena otpremnina u iznosu jedne trećine tromesečnog proseka bruto zarade po godini radnog staža. Potežica je istakao da je dogovor koji je postignut u vezi sa ovim zakonom važan korak u izgradnji socijalnih odnosa u Srbiji. "Siguran sam da će i u predlog zakona o smanjenju broja zaposlenih u lokalnim samoupravama biti ugrađena konceptualna rešenja iz zakona koji smo danas usaglasili", kazao je Potežica.