Vesti
Društvo i ekonomija
Liberalizacija fiksne telefonije11.10.2009. 14:00
Izvor: RTS

Tender za drugog operatera fiksne telefonije trebalo bi da bude raspisan u narednih mesec dana, najavila ministarka Jasna Matić. Pravilnik o minimalnim uslovima za izdavanje licence biće donet u toku iduće nedelje.
Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić izjavila je da bi tender za drugog operatera fiksne telefonije trebalo da bude raspisan u narednih mesec dana i da će cela procedura biti završena do Nove godine. Matićeva je istakla da je na sednici Vlade donet zaključak o liberalizaciji fiksne telefonije, odnosno za otpočinjanje procesa izdavanja druge licence i da je predviđeno da posle vladinog zaključka nadležni ministar za telekomunikacije donese pravilnik o minimalnim uslovima za izdavanje licence, koji će biti donet u toku iduće nedelje. "Biće ponuđena jedna licenca za operatera fiksne telefonije bez početne cene, odnosno cena će biti slobodno formirana na osnovu ponude zainteresovanih ponuđača, a onda će se sa onima koji najviše ponude ući u proces aukcije", rekla je Matićeva Tanjugu.Ministarka očekuje da će se operatori koji su već prisutni na našem telekomunikacionom tržištu prijaviti i za ovu uslugu.
"Predviđeno je da se radi na postojećoj infrastrukturi, kako bi operater koji je dobio licencu mogao odmah da počne da nudi svoje usluge, a pošto je izgradnja telekomunikacione infrastrukture u našoj zemlji slobodna, što znači da svako može da gradi infrastrukturu, pretpostavlja se da će doći do izgradnje neophodnih kablova", ukazala je ministarka. Konkurencija u toj oblasti dovešće do poboljšanja usluga, veće rasprostranjenosti fiksne telefonije, ali i do velikog broja različitih paketa usluga, koji će biti ponuđeni korisnicima u skladu sa njihovim potrebama. "To je nešto slično kao što sada imamo u oblasti mobilne telefonije, gde svako za sebe može da izabere odgovarajući paket", rekla je Matićeva i izrazila očekivanje da će operateri početi da nude pakete fiksne, mobilne telefonije i Interneta, koji će biti pristupačniji nego što je to do sada bio slučaj. Prema njenim rečima, tendersku proceduru vodi Republička agencija za telekomunikacije, kao što je to bio slučaj i sa mobilnim licencama do sada.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…