Vesti
Društvo i ekonomija
Pohod na milionere
20.07.2006. 08:00
Izvor: Danas
Poreska uprava Srbije priprema se za novi kapitalni poduhvat - unakrsno češljanje imovine i godišnjih prihoda bogataša čije ukupno bogatstvo premašuje 300 hiljada evra. Onima, a nezvanično se procenjuje da ih je dvadesetak hiljada, koji ne budu mogli da opravdaju diskrepancu između vlasništva i prijavljenih, odnosno oporezovanih prihoda, slede krivična prijava i prirez od dvadeset odsto. U posebnoj opasnosti je imetak desetak hiljada građana koji spadaju u milionere. Poneki sa više nula.
Zakonom o poreskom postupku predviđena je unakrsna provera imovine stečene od 1. janara 2003, kada je Zakon stupio na snagu, ali poreznici ne isključuju ni dublje zalaženje u poslovnu prošlost imućne klijentele. Propisi kojima se faktički pod posebnu lupu stavlja poreklo imovine, doneti su u vreme bivše vlasti, što će reći da predstavljaju neku vrstu kontinuiteta sa ranijim prilično osporavanim ekstraoporezivanjem.
Nije, naravno, tajna da u Srbiji ima mnogo novobogataša čija je imovina stečena, a neretko se i dalje stiče nelegalnim putem. Neretki su "početni" kapital dovukli sa brojnih ratišta u prethodnoj deceniji, a mnogi su imali otvoren pristup državnoj imovini koja se u predtranzicionim i ratnim uslovima neštedimice rasipala. I otimala. I poklanjala milošću vladajućeg para Milošević-Marković. Pokušaj Đinđićeve vlade da makar jednokratno, oporezivanjem ekstraprofita, sumnjivu privatnu imovinu svede na prihvatljiviju meru i uvede je u legalne tokove, okončan je mršavom cifrom od stotinak hiljada maraka. Treba li naglašavati da višemesečno naganjanje - koje se svelo na finansijski rat sa imperijom Bogoljuba Karića - ni za jotu nije promenilo odnose i običaje u tom nazovi poslovnom svetu, niti narušilo moć glavnih igrača? To što su neki sada u bekstvu ne menja suštinu - njihovo bogatstvo nije ugroženo, a faktički ni sloboda, pošto bezbedno žive van Srbije.
Najavljeni pohod na nelegalno stečenu imovinu ima više izgleda na uspeh zato što je, van spora, zakonski solidno utemeljen. Nije zanemarljiv ni utisak da je postignut politički konsenzus o "lovu na milionere" koji je, ma šta ko mislio o tome, neophodan uslov za nesmetan rad poreznika. Uostalom, izostanak te saglasnosti najavljene mere svodi na puki populizam i predizborni marketing koji se pre ili kasnije vraća na naplatu snagom bumeranga.