Vesti
Društvo i ekonomija
Milijarda evra za razvoj Srbije
21.07.2006. 08:00
Izvor: Danas
Milijarda evra za razvoj Srbije
Nacionalni investicioni plan biće usvojen do kraja avgusta
Beograd - Nacionalni investicioni plan koji gromoglasno najavljuje Vlada Srbije polako dobija prve konture. Pre desetak dana predstavljen je prvi sektorski plan za oblast nauke i zaštite životne sredine, a juče je Vlada Srbije usvojila još dva - poljoprivreda i energetika. Uskoro će stići i planovi za obrazovanje i državnu upravu. Nacionalni investicioni plan koji će se sastojati od 17 sektorskih predviđa investiranje u sedam ključnih sektora.
Predviđeno je da svi sektorski planovi budu usvojeni do 31. avgusta i da tog datuma zvanično bude predstavljen Nacionalni investicioni plan koji će vredeti 1,1 milijardu evra. Sredstva za realizaciju biće dobijena iz privatizacionih prihoda, budžetskog suficita i dodatnih kredita (Svetske banke, EBRD i pretpristupnih fondova EU). Ove godine očekuje se 1,3 milijarde evra investicija, pre svega od prodaje Mobija 63 i Vojvođanske i Panonske banke.
Prvi Nacionalni investicioni plan odnosiće se na 2006. i 2007, a već je u planu i drugi, za period 2008 - 2011.
Nacionalni investicioni plan koji gromoglasno najavljuje Vlada Srbije polako dobija prve konture. Pre desetak dana predstavljen je prvi sektorski plan, za oblast nauke, a juče je Vlada Srbije usvojila još dva sektorska plana - poljoprivreda (70 miliona evra) i energetika.
Nacionalni plan predviđa investiranje države u sedam ključnih sektora kao što su unapređenje obrazovanja, modernizacija zdravstvenog sistema i zaštita životne sredine, izgradnja saobraćajne infrastrukture, podsticanje privrednog razvoja, stanogradnja, poboljšanje standarda građana i unapređenje rada državne uprave. Plan će se zapravo sastojati od 17 sektorskih planova.
Predviđeno je da svi sektorski planovi budu usvojeni do 31. avgusta i da tog datuma zvanično bude predstavljen Nacionalni investicioni plan koji će vredeti 1,1 milijardu evra. Sredstva za realizaciju biće dobijena iz privatizacionih prihoda, budžetskog suficita i dodatnih kredita (Svetske banke, EBRD i pretpristupnih fondova EU). Ove godine očekuje se 1,3 milijardi evra investicija pre svega od prodaje Mobija 63 i Vojvođanske i Panonske banke. Prvi Nacionalni investicioni plan odnosiće se na 2006. i 2007, a već je u planu i drugi, za period 2008 - 2011. Nacionalni planovi će biti inkorporirani kao poseban deo budžeta.
Iako nisu završeni, već je najavljena vrednost određenih sektorskih planova. Tako će za izgradnju puteva biti izdvojeno 200 miliona evra, a za stanogradnju 150 miliona evra. Za sektor turizma biće opredeljeno 50 miliona evra. Ranije je najavljeno da će za oblast nauke i unapređenja rada lokalne samouprave biti dato ukupno 64 miliona evra.
Projekte mogu da predlažu direktni i indirektni budžetski korisnici, lokalne samouprave, udruženja građana i nevladine organizacije. Posao ocenjivanja vodi Projektni centar u Ministarstvu finansija iznad kojeg je Koordinaciono telo Vlade Srbije u kojem su pet ministara (Dinkić, Popović, Ilić, Dimitrijević i Bubalo). Planom je predviđeno da projekti ne smeju biti previše ambiciozni ni previše uopšteni i moraju da nose mali rizik. Sredstva mogu biti upotrebljena za unapređenje infrastrukture i IT, javne nabavke, modernizaciju, obuku, izradu strategija, stručno-tehničku pomoć... Moguće je sufinansiranje projekta iz drugih izvora. Potrebno je i povezati projekat sa nekom od strategija koje je usvojila Vlada.
Prema očekivanjima, ideja Nacionalnog investicionog plana našla se pod udarom kritike. Međutim, kao jedina primedba izneta je mogućnost da nova javna potrošnja podigne ionako previsoku inflaciju. Čak i visoki funkcioneri kao što je guverner NBS Radovan Jelašić isticali su potrebu ulaganja tog novca u druge svrhe, a jedna je i otplata dugova. Kritika je delimično urodila plodom pa je u Vladi rešeno da zbog mogućnosti rasta inflacije u 2006. bude potrošeno "samo" 400 miliona evra dok će ostatak biti utrošen sledeće godine.

Sektorski planovi

1. Zaštita životne sredine (unapređenje voda i vazduha i upravljanja otpadom), 2. Energetika (gasifikacija, izgradnja skladišta gasa u Banatskom Dvoru, iskorišćavanje termalnih izvora), 3. Kultura (Rekonstrukcije Narodnog muzeja i biblioteke, Arhiva Srbije, Kinoteke, lokalnih muzeja i biblioteka, nabavka novih instrumenata za Beogradsku filharmoniju i muzičke škole), 4. Nauka (nabavka opreme za istraživanja, izgradnja tehnoloških parkova i inkubatora, formiranje jedinstvenih informatičkih baza podataka, e-uprava), 5. Obrazovanje (nabavka 30.000 računara za 1.600 škola, izgradnja i rekonstrukcija školskih terena i sala, usavršavanje profesora i investicije u Univerzitet), 6. Podsticanje privrednog razvoja (start ap krediti, formiranje industrijskih parkova i inkubatora za razvoj preduzetništva, ulaganja u nerazvijena područja), 7. Poljoprivreda (podsticaji za ruralni razvoj, krediti za modernizaciju opreme, izgradnja laboratorija za kontrolu mleka), 8. Policija (stanovi za policiju, nabavka opreme i vozila, modernizacija stanica), 9. Saobraćajna infrastruktura (obilaznica oko Beograda i most kod Vinče, Ostružnički most, modernizacija graničnih prelaza, regionalni i lokalni putevi), 10. Sport (izgradnja i rekonstrukcija sportskih objekata), 11. Stanogradnja (izgradnja jeftinih stanova za zaposlene u javnom sektoru, krediti za rekonstrukciju fasada), 12. Sudovi (izgradnja i modernizacija sudova), 13. Turizam (investicije u Dunav i infrastrukturu najvećih turističkih centara, žičara od Bloka 44 do Košutnjaka), 14. Ustanove socijalne zaštite (modernizacija domova za nezbrinutu decu i gerontoloških centara), 15. Verski objekti (završetak hrama Svetog Save, rekonstrukcija Žiče, lokalni verski objekti, osvetljenje crkava), 16. Vojska (stanovi za vojna lica, modernizacija vojne tehnike), 17. Zdravstvo (kupovina moderne opreme, rekonstrukcija kliničkih centara, izgradnja Dedinja II i Sremske Kamenice II, kupovina novih kreveta za bolnice i porodilišta, rekonstrukcija svih domova zdravlja).