Vesti
Društvo i ekonomija
Agencije jedu novac
09.11.2009. 12:00
Izvor: Novosti
Agencije jedu novac
Mada su osnovani novcem iz državne kase, van budžetskog procesa, ali i kontrole, nalazi se više od 100 vladinih agencija, fondova, direkcija i direktorata, čije se nadležnosti često preklapaju. Pre četiri meseca vlast je obećala da će “pročešljati” rad ovih tela, ali od toga je ostalo prazno obećanje.
Predstavnici Vlade obećavaju da će situacija biti jasnija kada počnu da funkcionišu Zakon o državnoj pomoći i Zakon o budžetskom sistemu.
- Ono što je važno jeste da će se prvi put pod kontrolu uvesti svi korisnici budžetskih sredstava i nezavisna tela, agencije, direkcije, direktorati... - rekla je ministarka finansija Diana Dragutinović, koja je izazvala buru u javnosti informacijom da se ne zna kako se godišnje troši 130 milijardi dinara iz budžeta.
Ovogodišnji manjak u budžetu identičan je sredstvima za koje ministarka navodi da ne zna kako se troše.
- Meni se dopala iskrena izjava ministarke finansija. Ona ovaj problem nije morala da podeli s javnošću. Mogla je da kaže da se svi u državi ponašaju krajnje racionalno, da je Vlada izvanredna i da više ne može da se uštedi “ni jedan dinar”. Zašto je onda obnarodovala “slučaj nestalih milijardi”? Verujem da je namera da se identifikuje problem i obezbedi šira podrška za njegovo rešavanje - objašnjava ekonomista Vladimir Vučković.
Prema njegovim rečima, dobro je što je problem uočen i nije gurnut pod tepih.
- Javnost sada, s punim pravom, očekuje konkretne mere, da se rashodi i javašluk stave pod kontrolu - zaključuje Vučković.
Član Ekonomskog saveta Vlade Srbije Dejan Šoškić kaže da je teško pronaći optimalan koncet kontrole javnih rashoda.
- Važno je da se uvek ima u vidu da je novac kojim država raspolaže novac poreskih obveznika, i da se mora obezbediti puna transparentnost korišćenja novca i stalno podsticanje racionalizacije javnog sektora - smatra Šoškić.

Javno do kraja novembra
U kojoj meri je bilo nenamenskog trošenja novca iz budžeta, znaće se krajem novembra, kada bi svoje rezultate trebalo da obelodani Državna revizorska institucija. Državni revizori su Ministarstvu finansija dostavili nacrt svog izveštaja, a konačnu verziju će krajem novembra proslediti Skupštini na usvajanje.