Vesti
Politika
Etar Srbije - između paragrafa i pravičnosti21.07.2006. 08:00
Izvor: Danas
Povodom izmena i dopuna Zakona o radiodifuziji
Beograd - Izmene i dopune Zakona o radiodifuziji uvršćene u skupštinsku proceduru po hitnom postupku i namah izglasane izazvale su kontradiktorne reakcije političara, stručnjaka i članova Saveta Republičke radiodifuzne agencije. Između ostalog, ovo telo dobija nova ovlašćenja (odluka o prekidu programa, čak i satelitskog, kao i njena realizacija), a dvema televizijskim stanicama koje su dobile nacionalnu frekvenciju dat je grejs period da pripreme dosad neviđeni program.Ministar kulture Dragan Kojadinović rekao je da su se novi paragrafi našli u parlamentu mimo resornog ministarstva što je, ocenjuje on, svojevrsni skandal, budući da je to ministarstvo nekoliko meseci pripremalo izmene i dopune zakona. Kojadinović je zaključio da su članovi Saveta RRA "propustili priliku da budu nezavisni".
- Najznačajnija je promena koja se odnosi na nadzor nad radom emitera. Jer, ukoliko je Agenciji omogućeno da autonomno odlučuje o dozvolama za emitovanje programa, treba joj omogućiti da svoje odluke sprovede u život. Ukoliko je to nemoguće, suvišno je donošenje bilo kakve odluke koja se ne može sprovesti u praksi - kaže za Danas Aleksandar Vasić, zamenik predsednika Saveta RRA.
Vasić ističe da se izmenama i dopunama ne menja suština Zakona.
- Izmene i dopune su zapravo tehničke promene, jer se ovaj Zakon prvi put ovde primenjuje. A sve što se primenjuje prvi put mora da pretrpi neke izmene da bi se u praksi sprovelo. Zakon je donet 2002, tadašnja vlada nije imala rešenja da ga sprovede u život. Zakon je napisan u kabinetu, bez uvida u to kako se stvari odvijaju na terenu - kaže Vasić.
Član Saveta Slobodan Đorić ističe da je Savet Agencije, dobivši prerogative da gasi emitere koji nezakonito posluju, dobio u neku ruku vruć krompir i nepopularan posao.
- Međutim, moramo da zaštitimo emitere koji posluju po zakonu od "divljaka" - i to je demokratija - kaže Đorić.
Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka koji je učestvovao u izradi osnovnog teksta Zakona o radiodifuziji, naglašava da i prema našem zakonu i prema evropskim iskustvima treba da budu učvršćene i povećane nadležnosti Saveta RRA.
- Toga smo se držali kada smo donosili Zakon. Problem je u tome što ovakvim izmenama po hitnom postupku, aktiviranjem jednog malog broja poslanika koji su to uspeli da uguraju u parlament, imamo dovoljno indicija za zaključak da, nažalost, RRA i njen Savet nisu dovoljno nezavisni - kaže za Danas Veljanovski.
Komentarišući stav ministra Kojadinovića da je Savet "propustio priliku da bude nezavisan, Veljanovski kaže da nije ni mislio da će saveti u svim svojim sastavima pokazati "preveliku želju za nezavisnošću".
- Naprotiv, mislim da je ovakav izbor članova Saveta i napravljen da bi krugovi na vlasti, s jedne, i zainteresovani mediji, s druge strane, mogli da imaju uticaj na Savet. Članovi Saveta treba da budu nezavisni, ali bi sastav trebalo da bude drugačiji i da njegovi članovi stvarno garantuju nezavisnost. Mislim da sada takav sastav nemamo - kaže Veljanovski.
Sagovornik Danasa ističe da je nezahvalno komentarisati odluke Saveta bez uvida u dokumentaciju.
- Zainteresovani emiter koji smatra da ispunjava više uslova za dobijanje frekvencije od onih koji su frekvenciju i dobili trebalo bi da se obrati sudu i dokaže da je to tačno - kaže Veljanovski.
Promene pod uticajem nekih emitera
Veljanovski podseća da je pre samo nekoliko meseci Savet odlučio da dodeli dozvole za rad nekolicini emitera jer je trebalo da počnu s radom.
- Tog trenutka je Savet trebalo da ima dokumentaciju kojom se dokazuje da su emiteri spremni da počnu s radom u Zakonom predviđenom roku. Sada, posle samo par meseci, vidimo da to nisu u stanju da urade. Ako su ranije nekakve dokaze i potvrde podastrli Savetu - znači da nisu govorili istinu. Činjenica da se pod uticajem malog broja emitera koji nisu u stanju da ostvare rokove po hitnom postupku menja Zakon vrlo je loša stvar za reformu našeg medijskog sistema - ocenjuje Veljanovski.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…