Vesti
Politika
Skupština o rešavanju radnih sporova
11.11.2009. 20:00
Izvor: RTS
Skupština o rešavanju radnih sporova
Poslanici Skupštine Srbije razmatraju, u načelu, izmene i dopune Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova.
Obrazlažući Predlog izmena i dopuna zakona poslanicima, ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić je ukazao da je važeći zakon utvrdio način i postupak regulisanja individualnih i kolektivnih radnih sporova sa ciljem da se dođe do kompromisnog rešenja između strana u sporu i da se izbegnu dugotrajni i skupi sudski postupci.
Ministar je dodao da su uočene manjkavosti zakona koje su sprečavale da Agencija bude efikasnija i da se ukazala potreba za izmenama kako bi se povećao obim njene nadležnosti i kako bi se promenio član zakona koji govori o tome ko može da pokrene radni spor.
U situaciji kada smo imali obilje štrajkova, štrajkački odbor po zakonu nije mogao da pokrene spor i traži angažovanje Agencije, rekao je Ljajić. Sada će radni spor moći da pokrenu, pored reprezentativnih sindikata, i drugi sindikati, grupe radnika, sami radnici koji smatraju da je neko od njihovih kolektivnih ili individualnih radnih prava uskraćeno. Izmenama se proširuju i vrste radnih sporova koje mogu biti predmet rešavanja u okviru Agencije.
Ljajić je precizirao da je najveći broj amandmana stigao na predloženi član zakona o individualnim sporovima i ocenio da su oni sasvim smisleni i da najveći njihov deo treba da bude prihvaćen.
Treća izmena odnosi se na potpisivanje posebnih uslova za izbor arbitara kako bi se obezbedila što veća pravna zaštita učesnika u postupku, rekao je Ljajić.
Izmenama se predviđa da se radni sporovi rešavaju mirnim metodama, jača se uloga Republičke agencije za rešavanje radnih sporova i podstiču socijalni partneri da sporove rešavaju uz pomoć pomiritelja i arbitara.
Po završetku rasprave o tom zakonskom predlogu, poslanici bi trebalo da pređu na objedinjenu načelnu raspravu o predlozima zakona o o stečaju i o izmenama Zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika.
Druga sednica jesenjeg zasedanja parlamenta počela je 26. oktobra, a na dnevnom redu se nalazi ukupno 58 zakonskih predloga. Poslanici su do sada u načelu razmotrili 23 zakonska predloga.