Vesti
Politika
Karić se javljao policiji
21.07.2006. 08:00
Izvor: Blic
Privodi se kraju istraga protiv aktera afere „Mobtel“
BEOGRAD - Vlasnik BK grupe Bogoljub Karić, za kojim je raspisana međunarodna poternica zbog sumnji da je oštetio državu za nekoliko desetina miliona evra, nedavno se javio predstavnicima MUP-a Srbije, saznaje „Blic“ iz izvora bliskih pravosuđu.

- Karić je zatražio od policajaca da mu objasne na osnovu čije naredbe i za koje krivično delo je raspisana međunarodna Interpolova poternica - kaže ovaj izvor.

Inače, istraga u slučaju „Mobtel“ privodi se kraju, ali je pitanje da li će i kada glavni akteri Bogoljub i Sreten Karić biti dostupni našim pravosudnim organima.

- U istrazi koja se vodi protiv Bogoljuba Karića i drugih osumnjičenih preostalo je da se obavi ekonomsko-finansijsko veštačenje. Prvi zahtev za sprovođenje istrage u slučaju „Mobtel“ podnet je 17. januara. Zatim je usledilo još pet zahteva za pokretanje istrage i 27 zahteva za proširenje istrage. Ukupno ima 25 osumnjičenih i svima se stavlja na teret zloupotreba službenog položaja. Saslušano je više od 100 svedoka - kaže za „Blic“ Ivana Ramić, portparol Okružnog suda u Beogradu.

25 osumnjičenih

Od 25 osumnjičenih, prema rečima Ivane Ramić, svi se brane sa slobode, a jedino je u bekstvu Bogoljub Karić. On se u septembru pojavio u Beogradu, kada je izjavio da se ne plaši hapšenja i da nije bio u bekstvu nego na odmoru „od Tivta, preko Sen Tropea, do Kipra“.

Karić je saslušan 2. februara ove godine u Poreskoj upravi povodom poslovanja „Astra banke“, a tri dana kasnije napustio je Srbiju i više se nije vraćao.

Šteta od dve i po milijarde

Prva krivična prijava protiv Bogoljuba Karića podneta je tek 18. februara ove godine zbog sumnje da je oštetio državu za gotovo dve i po milijarde dinara u slučaju „Mobtela“. Protiv njega je istražni sudija Dragomir Lazarević 20. februara doneo rešenje o sprovođenju istrage u okviru slučaja „Mobtel“ i odredio mu pritvor od 30 dana. Crvena Interpolova poternica za Karićem raspisana je posle nekoliko dana.

Policija je 19. januara Okružnom tužilaštvu u Beogradu podnela krivičnu prijavu i protiv Sretena Karića zbog sumnje da je oštetio državu za oko 50 miliona dolara. On se 7. februara nije pojavio na zakazanom saslušanju, a njegovi branioci su naknadno podneli lekarsku dokumentaciju da se leči u moskovskom „Medin centru“. Tamo je stigao posle boravka u bolnici u Risnu i ruskom Institutu „Bakuljin“. Sreten Karić ima obavezu da se posle završenog lečenja javi beogradskom sudu.

Advokat Slobodan Šoškić, zastupnik porodice Karić, ocenio je za „Blic“ da je istraga pri kraju.

- Potrebno je da se kao osumnjičeni saslušaju i nekadašnji direktori „Mobtela“ Roj Harpur, engleski državljanin, i eventualno Sreten Karića, koji je na lečenju Moskvi - rekao je advokat Šoškić.

Istraga se vodi i protiv još dvojice braće Karić, Zorana i Dragomira, njihove sestre Olivere Nedeljković i Olga Erdeljanović, direktorke „Astra banke“ na Kipru. Oni su osumnjičeni da su od 6. avgusta 1999. do 20. oktobra 2000. godine nezakonito pribavili korist sebi i članovima porodica u ukupnom iznosu od preko milijardu i sto miliona dinara.
Privatni računi

Prema navodima iz zahteva za istragu, cilj svih nezakonitih transakcija bio je da se prikrije isplata „BK trejda“ i onemogući isplata dobiti državnom preduzeću PTT „Saobraćaj Srbije“. To je učinjeno kako bi se pokrio minus na računima „Daki internacional“ kod „Astra banke“ na Kipru koji je nastao jer su sume isplaćivane na lične račune članova porodice Karić.

U tužilaštvu tvrde da su na privatne račune Bogoljuba Karića uplaćene 21.042.310,52 nemačke marke, 829.679.461 italijanska lira i 55.278,19 austrijskih šilinga. Sretenu Kariću uplaćeno je 3.716.169 maraka, Zoranu Kariću 3.562.781,12, Dragomiru Kariću 2.550.000, a njihovoj sestri Oliveri Nedeljković milion maraka.