Vesti
Politika
„Jug“ štiti koridor 10
27.11.2009. 20:00
Izvor: Blic
„Jug“ štiti koridor 10
Najviši kosovski zvaničnici ocenjuju otvaranje vojne baze „Jug“ kod Bujanovca pokušajem „podizanja napetosti“ i oblikom „pretnje“ i traže od privremenih institucija u Prištini da reaguju i da na severu Kosova formiraju bazu Kosovskih bezbednosnih snaga. Dragan Šutanovac, ministar odbrane, poručuje da su sve kritike privremenih kosovskih organa irelevantne i dnevnopolitički motivisane i da na to ukazuje sama činjenica da su u izgradnji baze učestvovali i građani opštine Bujanovac, a koji su albanske nacionalnosti.
Uprkos ovim uveravanjima, kosovski predsednik Fatmir Sejdiju i dalje izražava zabrinutost. Misija OEBS-u Beogradu uzvraća na to da je suvereno pravo svake zemlje da odluči gde će locirati svoje vojne instalacije. I američki ambasador u Prištini Kristofer Del „ne vidi u tome nikakvu opasnost po Kosovo“.
- Kosovo ima veliki projekat izgradnje svojih snaga bezbednosti i treba da se koncentriše na to i da ostavi Srbiju da radi ono što želi - rekao je Del.
Jedan neimenovani diplomata SAD kaže da će Srbija i samoproglašena država na tlu Kosova i Metohije „u određenom trenutku postati saveznici NATO-a i neće biti važno ko će gde imati vojnu bazu“.
Aleksandar Radić, vojni analitičar, konstatuje da ne postoji nijedan potez srpske strane i njene vojske, koji bi Albance na Kosovu izložio riziku, niti je vojna baza na jugu Srbije usmerena ka nekom nametanju rešenja statusa Kosova. Reč je samo o promeni nekoliko kilometar vazdušne linije, ali to je poslužilo kao povod da na jugu Srbije neke političke snage izraze odbojnost prema Srbiji.
- U suštini, ništa se nije promenilo - kaže on.
Efektivi Vojske Srbije na toj teritoriji ostali su isti. Broj vojnika ostao je nepromenjen i Radić ističe da je samo uspostavljena infrastruktura za komotan i bezbedan rad na tom mestu. Ninoslav Krstić, penzionisani general i bivši komandant Združenih snaga bezbednosti na jugu Srbije, podseća da su u toj bazi sada vojnici i starešine koji su bili u Bujanovcu i Preševu, kada je od njih 2001. godine zatražila međunarodna zajednica da se isele iz škole i fabrike. Tada je još dogovoreno i sa međunarodnom zajednicom ali i sa Albancima sa Kosova, kao i sa vojnim atašeima SAD, Velike Britanije i drugih zemalja da to treba svakako uraditi.
- Konačno, to je učinjeno ovih dana. I ta baza nikome ne može da bude pretnja, osim organizovanom kriminalu čiji putevi sa Kosova i Makedonije vode prema jugu Srbije i obrnuto - navodi on. Krstić se slaže sa konstatacijom srpskog državnog vrha da će ova baza biti i u funkciji efikasnog obezbeđenja koridora 10, ali smatra da je moguće da će biti od bezbednosne važnosti i za gasni koridor, ukoliko prođe tom trasom u budućnosti.
- Strateški je to jako važna baza, ali niti jedan pošteni građanin srpske, albanske ili bilo koje nacionalnosti, nema razlog da se brine zbog nje - kaže Krstić.
Baza „Jug“, otvorena u ponedeljak, uz prisustvo srpskih zvaničnika i predstavnika vojno diplomatskog kora, nalazi se na uzvišenju i, između ostalog, omogućava kontrolu državne granice sa Makedonijom i nadgledanje KZB i administrativne linije sa Kosovom.

U bazi sve nacionalnosti
- Baza „Jug“ je baza Vojske Srbije u kojoj će tokom profesionalizacije vojske biti zaposleno oko 1.000 vojnika svih nacionalnosti sa juga Srbije. Očekujem da se vrlo brzo pokaže da su građani Bujanovca zadovoljni postojanjem baze, baš kao što su zadovoljni meštani kad god Vojska Srbije sprovodi aktivnosti iz oblasti civilno vojne saradnje - rekao je za „Blic“ Šutanovac.
On je poručio da je želja da se pored stepena bezbednosti podigne i ekonomski i zdravstveni standarad celog regiona uz ovu bazu.