Vesti
Društvo i ekonomija
Da li će neko odgovarati posle revizije budžeta
Ništa ne proveravaj, samo plaćaj29.11.2009. 14:00
Izvor: Blic
Pojedini lekari u Požarevcu radili su prošle godine i po 650 sati mesečno, a Ministarstvo zdravlja je za jedan projekat isplatilo 5,5 miliona dinara bez provere da li su stvarno toliko radili. Mnogi su čuli o suzbijanju komaraca i ambrozije, ali nisu da je Ministarstvo zaštite životne sredine bez tendera za ove poslove dvema privatnim firmama isplatilo oko 300 miliona dinara.
To su samo neki primeri iz „zbirke“ prve revizije završnog računa srpskog budžeta. Svi su znali, ali je sada i zvanično, taksativno utvrđeno da se milijarde odlivaju na ugovore o delu za poslove za koje plate dobijaju činovnici i bez izveštaja o urađenom, ugovori se sklapaju bez tendera, angažuju se preduzeća za nepostojeće poslove... I to je sve izašlo na videlo posle revizije potrošnje samo 27 odsto budžetskih sredstava, odnosno 14 ministarstava, tri uprave i Direkcije za imovinu Srbije. Ko zna šta bi se još saznalo da je Državna revizorska institucija imala dovoljan broj revizora, adekvatne uslove za rad, da korisnici budžeta poštuju zakone i rade interne kontrole i revizije... Možda je 2008. godina bila dobra da se uradi prvi revizorski izveštaj jer su te godine na vlasti bile skoro sve političke stranke, osim Srpske radikalne stranke. Do sredine godine je bila Vlada Vojislava Koštunice, a zatim je došao kabinet Mirka Cvetkovića.
Predsednik DRI Radoslav Sretenović rekao je da će „u skladu sa zakonom biti pokrenuti postupci protiv onih koji su učinili najteže povrede u korišćenju budžetskih sredstava“. Prema Zakonu o DRI, predviđene su prekršajne kazne od 5.000 do 50.000 dinara protiv odgovornih lica i krivične prijave nadležnom tužilaštvu. U Zakonu je i predviđeno da je DRI „dužna da bez odlaganja podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, odnosno podnese krivičnu prijavu nadležnom organu“. Ako je reč o teškom kršenju obaveze dobrog poslovanja ili kršenju zakona, DRI može da uputi poziv nadležnom skupštinskom organu da razreši odgovorno lice i čak da navede njihova lična imena, a o svemu tome treba da obavesti javnost. Evo nekih primera koje je u izveštaju navela DRI.
Prekovremeni rad
Utvrđeno je da je Ministarstvo zdravlja 2008. godine na medicinske usluge potrošilo 1,1 milijardu dinara. Provereno je trošenje 770 miliona. Revizori su Ministarstvu zamerili da odluke, ugovori, planovi nisu precizni i jasno definisani, nije obavljena provera da li je urađeno ono što je plaćeno...
Vredni su bili i u Republičkoj direkciji za imovinu, pa je isplaćeno 7,9 miliona dinara za prekovremeni rad. Marljivo je bilo 80 radnika, odnosno skoro svi zaposleni su svakog meseca radili prekovremeno.
Javne nabavke
Ministarstvo rada i socijalne politike je oktobra 2006. godine zaključilo ugovor o održavanju računarske opreme s preduzećem “Saga” u postupku pogađanja s naručiocem. Ugovor je zaključen na neodređeno vreme, uz obavezu naručioca da godišnje proverava da ugovorena cena ne prelazi uporedivu tržišnu cenu. Revizori su našli da je Ministarstvo nastavilo s plaćanjem 3,2 miliona iz ugovora i tokom 2008. godine i nije proveravalo cenu, da nisu bili dostupni zapisnici o održavanju...
Ispitano je i trošenje 33 miliona isplaćenih za usluge informisanja po ugovoru sa “Studio marketing JWT-om” i firmom “Maksim media“. S prvom firmom je sklopljen ugovor o organizaciji seminara vredan 2,4 miliona dinara. Za izvršene usluge ova firma je ispostavljala zbirne račune, bez specifikacije ugovorenih troškova, čime su povređene odredbe člana 16. Uredbe o budžetskom računovodstvu. Sa firmom “Maksim media” zaključena su tri ugovora vredna 30 miliona. Činovnici su bili ažurni u isplatama, sve je plaćeno avansno, ali nisu bili ažurni u kontroli. Revizori su naveli da nema validnih izveštaja o urađenom, dokaza o poštovanju ugovora, a nije ispoštovan ni Zakon o javnim nabavkama.
Kulturna baština, filmovi
Ministarstvo kulture je u 2008. godine utrošilo za preduzimanje mera tehničke zaštite i drugih radova na nepokretnostima i mobilijaru u Dvorskom kompleksu na Dedinju 30 miliona. Ali nije posedovalo Izveštaj o namenskom korišćenju sredstava.
MB film i Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja zaključili su ugovor o sufinansiranju dokumentarnog, ekološko-turističkog filma “Golija” vredan 452.000 dinara. MB film je bio u obavezi da do kraja 2008. dostavi pisani izveštaj o realizaciji filma i finansijski izveštaj o ukupnim troškovima sa specifikacijom utrošenih sredstava. Ali do dana završetka revizije izveštaj nije dostavljen.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…