Vesti
Društvo i ekonomija
Savetnik „češlja” dugove22.07.2006. 08:00
Izvor: Politika
Vlada usvojila strategiju privatizacije NIS-a
Prva faza privatizacije Naftne industrije Srbije završena je na poslednjoj sednici Vlada Srbije na kojoj je usvojena strategija privatizacije nacionalnog naftnog giganta koju su predložili konzorcijum „Meril Linč” i „Rajfajzen investment”. Sada, kada je takva doluka doneta, NIS praktično može da uđe u proces privatizacije.Usvajanjem strategije NIS će automatski preći u nadležnost Ministarstva privrede i Agencije za privatizaciju. Time bi i započeo pravi proces prodaje NIS-a. Privatizacija će se odvijati u dve faze. U prvoj fazi radiće se na analizi poslovanja kompanije i proceni vrednosti NIS-a, a implementacija podrazumeva objavljivanje tendera za prodaju NIS-a koji bi trebalo da bude raspisan najkasnije do oktobra ove godine. Pošto se planira da druga faza potraje narednih pola godine, realno je očekivati da bi kraj ove runde privatizacije mogao biti na proleće 2007. godine.
U dokumentu Vlade Srbije stoji da će najveći deo posla uoči i nakon raspisivanja tendera za NIS obaviti privatizacioni savetnik tako što će raditi na finansijskoj analizi poslovanja naftne kompanije. To praktično znači da će se baviti organizacionom strukturom kompanije, uključujući i sva zavisna NIS-ova preduzeća, zatim poslovima koji se odnose na upravljanje ljudskim resursima, pozicijom na najvažnijim tržištima i strukturom NIS-ovih dugova uz razmatranje mogućih otpisa.
„Meril Linč” i „Rajfajzen investment” će vrlo brzo morati da identifikuju i potencijalne investitore za NIS. Cilj je da se privuče što veći broj učesnika u privatizaciji. Neophodno je, takođe stoji u ovom vladinom dokumentu, da se izvrši i procena kompanije i to tako što će konsultant predložiti različit scenario u cilju utvrđivanja najveće moguće vrednosti akcija kompanije.
Ukoliko bude potrebno savetnik će i zasebno izvršiti procenu tržišne vrednosti nekretnina NIS-a.
Savetnik će vladi pružiti i sve pravne usluge neophodne za završenje ove velike transakcije, i to tako što će mu se na uvid staviti izvodi koji dokazuju vlasnička prava na nepokretnosti nacionalne naftne kompanije.
Kako bi cena, po kojoj će u prvoj fazi biti prodato 33 odsto kompanije bila što veća, jer jednim delom novca treba namiriti budžet, a ostalo uložiti u modernizaciju NIS-a, savetnik će proceniti i stepen negativnih uticaja na životnu sredinu, kao i procenu troškova u cilju otklanjanja šteta. Ovo se posebno odnosi na rafinerije koje su zbog lošeg stanja vrlo često bile na udaru ekoloških inspekcija.
Najvažnije je, pogotovo za radnike NIS-a, to što će savetnik zajedno sa vladom stalno kontrolisati realizaciju socijalnog programa koji je sačinio sam NIS.
Evrodizel-4 iz domaćih rafinerija
Naftna industrija Srbije zatražiće postepenu zabranu uvoza evrodizela-4, jer ovo gorivo sada može da se proizvodi i u domaćim rafinerijama, izjavio je juče na otvaranju pumpe „Lozovička česma” Srđan Bošnjaković, direktor NIS-petrola. On je podsetio da je slobodan uvoz evrodizela-4 odobren juna prošle godine, a kao osnovni razlog zbog čega se sada traži ukidanje njegovog uvoza jeste siva ekonomija, koja je uzela maha od kada ovaj derivat slobodno prolazi carinu.
Reč je o derivatu evropskog kvaliteta, koji sadrži pet puta manje sumpora od evrodizela-3 koji se proizvodi u srpskim rafinerijama.
Bošnjaković je istakao da je „Lozovička česma” objekat koji treba da predstavlja definisanje novog lica NIS-a.
Inače, vrednost nove NIS-ove pumpe na 77. kilometru autoputa Beograd – Niš jeste dva miliona evra. Potrošači koji na nju svrate, osim što mogu da natoče gorivo i tečni naftni gas, moći će da predahnu u komfornom restoranu, jer ova pumpa podseća na savremene evropske benzinske stanice.
Otvarajući pumpu, Radomir Naumov, ministar energetike, rekao je da početak privatizacije NIS-a doprinosi državi, ali i nacionalnoj naftnoj kompaniji da se što pre uključi u svet razvijenih.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…