Vesti
Politika
Srbija da sačeka sa kandidaturom do juna
15.12.2009. 20:00
Izvor: Blic
Srbija da sačeka sa kandidaturom do juna
Na srpskoj vladi je da donese odluku kada da podnese kandidaturu, ali naše mišljenje je da bi bilo najbolje da Srbija to uradi nakon što svih 27 država članica budu spremne da je u tome podrže. To u ovom trenutku nije slučaj i zbog toga mi savetujemo obazrivost i pristup korak po korak - kaže u intervjuu za „Blic” Stiven Vordsvort, britanski ambasador u Beogradu, i naglašava da bi po logici pristupa korak po korak Srbija trebalo da sačeka do juna, odnosno do odluke ministara EU da počne ratifikacija SSP.
Nezvanične najave iz Londona da Velika Britanija ohrabruje Srbiju da zahtev za kandidaturu u EU podnese pre kraja ove godine, tokom švedskog predsedavanja, jer je otklonjena i poslednja formalna prepreka za to, ambasador Vordsvort demantuje:
- Izveštaji u medijima u kojima se navodi da mi ohrabrujemo Srbiju da podnese kandidaturu potpuno su netačni. Nadam se da će širenje te priče, ko god da je njen izvor, prestati.

Koji je stav Velike Britanije u vezi sa pitanjem kada Srbija da podnese kandidaturu?
- Snažno podržavamo napredak Srbije ka EU i izuzetno nam je drago zbog uspeha koji je srpska vlada postigla tokom ove godine. Objavljen je do sada najbolji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije, ostvarena je vizna liberalizacija sa državama Šengena, a sada i primena prelaznog trgovinskog sporazuma Srbije sa EU. Međutim, vreme kada podneti kandidaturu trebalo bi da bude pažljivo razmotreno. Naravno, na srpskoj vladi je da tu odluku donese, ali naše mišljenje je da bi bilo najbolje da Srbija podnese kandidaturu nakon što svih 27 država članica budu spremne da je u tome podrže. To u ovom trenutku nije slučaj i zbog toga mi savetujemo obazrivost i pristup korak po korak. U suprotnom će aplikacija Srbije završiti u nekoj fioci, i to može potrajati mesecima.

Ministri EU složili su se da ratifikacija SSP sačeka sledeći izveštaj haškog tužioca. Da li mislite da Srbija treba da sačeka jun sa kandidaturom?
- Kao što sam rekao, verujemo da je u ovoj situaciji najefikasniji pristup korak po korak. Veoma smo zadovoljni sadašnjim nivoom saradnje Srbije sa Međunarodnim krivičnim tribunalom u Hagu i javno smo izneli viđenje da smatramo da Srbija sada „u potpunosti sarađuje sa Tribunalom”. Zbog ovoga smo na nedavnom sastanku šefova diplomatija zemalja EU jasno rekli da je Velika Britanija spremna da u ovom trenutku otpočne proces odmrzavanja SSP-a. Međutim, sa tim se nisu složile sve države članice i iz tog razloga su se EU ministri dogovorili da ponovo razmotre tu opciju u junu. Ukoliko Srbija nastavi sa sjajnim napretkom i u sledećoj godini, očekujem da će biti lako da se sve države članice slože da proces ratifikacije otpočne. Smatramo da bi po logici korak po korak pristupa zahtev za kandidaturu trebalo da usledi ubrzo nakon toga. U međuvremenu na dnevnom redu imamo primenu privremenog sporazuma i mnoge druge oblasti u kojima možemo sarađivati.

Šta Srbija treba da učini po pitanju Kosova, da nas to ne bi sprečilo da postanemo članica EU? Šta tačno znači kad zvaničnici EU kažu da Srbija treba da sarađuje sa Kosovom?
- Od Srbije ne tražimo da formalno prizna Kosovo kao deo procesa integracije u EU. Međutim, Srbija će morati da pronađe način da se suoči sa činjenicom da su 22 od 27 država članica Evropske unije priznale Kosovo, kao i da sve ove države, kao i Srbija, imaju snažan interes da vide unapređenu saradnju i prosperitet u regionu.