Vesti
Društvo i ekonomija
Do Kelna za 20 evra22.07.2006. 13:00
Izvor: Blic
Od septembra tri jeftine avio-kompanije u Srbiji
Građani Srbije od septembra će moći da koriste usluge malih, jeftinih (lou kost) avio-kompanija koje su najavile dolazak na naše tržište. Za sada su zainteresovane dve inostrane kompanije: „Germanvings“ i „Rajaner“, ali i domaća „Centavija“ koju je osnovao bivši direktor „Jat“ Predrag Vujović. „Centavija“ će putnike, za početak, prevoziti do Italije, Nemačke, Slovačke i Švajcarske. Cene još uvek nisu određene, ali će biti pristupačne kao i u stranim kompanijama koje lete po lou kost (low cost) režimu.
- Još uvek ne znamo kolika će biti cena naših karata, ali će to zavisiti i od broja putnika koji će leteti preko naše kompanije bez uračunate aerodromske takse- rekla je za „Blic“ Jasmina Panić, PR „Centavije“.
Ova kompanija će prva kod nas prodavati karte putem Interneta, a ovu opciju čak ni „Jat“ ne nudi. „Centavija“ je iznajmila od „Britiš aerospejsa“ dva aviona „džambolina“ sa 98 sedišta, kojima će upravljati piloti obučavani u Engleskoj. Kao i u stranim kompanijama, zbog niskih cena karata u avionima „Centavije“ neće biti hrane ni pića, a avioni će za sada poletati sa surčinskog aerodroma.
- Kad bude bilo više destinacija u našoj ponudi, onda će postojati mogućnost da se premestimo na neki manji aerodrom - izjavila je Jasmina Panić.
Jedna od inostranih kompanija koja je najavila svoj dolazak u septembru jeste „Germanvings“.
- Cene karata kretaće se od 21 do 29 evra, uključujući aerodromske takse, a u suprotnom pravcu od 39 do 49 evra - kaže za „Blic“ Helen Kriger, portparol ove kompanije. Letovi će početi 2. septembra i karte se već sada mogu rezervisati na sajtu www.germanwings.com.
Za ovako niske cene zaslužna je činjenica da ovakve kompanije koriste manje aerodrome, pa je tako i „Germanvings“ zainteresovan za batajnički aerodrom. Kako je objavljeno na njihovom sajtu, cena karte iz Beograda za Keln bez taksa jeste 21 evro, a saobraćaj na liniji Keln - Beograd odvijaće se tri puta nedeljno.
„Germanvings“, inače glavni konkurent „Rajanera“, jedne od najpoznatijih lou kost kompanija u svetu, organizuje jeftine letove iz Kelna, Bona, Štutgarta, Berlina i Frankfurta čak do 53 evropska grada, među kojima će od 2. septembra biti letova i do Beograda. Srbija je jedna od destinacija za koju je zainteresovana i kompanija „Rajaner“ preko koje putnici lete u mnogobrojne evropske gradove po veoma niskim cenama. Piter Šerard, direktor za komunikacije u ovoj kompaniji, koja je u prvi mah odustala od našeg tržišta (nakon odbijanja naših vlasti da im omoguće sletanje na niški aerodrom „Konstantin Veliki“), za „Blic“ kaže da ipak planiraju da se uskoro pojave na srpskom tržištu. Cene i rute još nisu poznate. Inače, ova kompanija važi za jednu od najvećih lou kost kompanija u svetu, sa izuzetno povoljnom ponudom. Tako kod „Rajanera“ karta za let od Londona do Rima može da se nabavi za svega 0,99 evra.
Kao još jedna kompanija koja je zainteresovana za našu zemlju jeste „Viz er“ iz Mađarske, pa je moguće da i oni krenu sa letovima do kraja godine.
U zemljama u našem okruženju, Hrvatskoj i Sloveniji, već postoje lou kost kompanije. Na sajtu „Germanvingsa“ može se bukirati karta koja je od Zagreba do Londona 1. jula iznosila neverovatnih 0,5 evra, a u suprotnom pravcu desetak dana kasnije 45 evra. Tako povratni let u ovom aranžmanu košta 45,5 evra, ali bez uračunatih taksa. One za odlazak staju 18,95 evra, a za povratak 17,28 evra, što troškove ovog putovanja podiže na 81,28 evra.
Na hrvatskom tržištu prisutan je i avio-prevoznik „Skajjurop“ (skyeurope.com) iz Slovačke, a karte iz Rijeke mogu se bukirati i preko sajta hldž.com. Iz tog grada moguće je jeftino putovati za Hanover i Keln.
Rumuni, na primer, mogu jeftino da lete iz Bukurešta za Palermo preko „Vindžeta“, ili „Cimber Erom“ do Kopenhagena; Hrvati lete iz Zagreba za London „Viz erom“ za samo četrdeset evra; toliko plaćaju i Albanci za letove iz Tirane za Veneciju avionima kompanije „Alpi igls“.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…