Vesti
Društvo i ekonomija
Sneg na sporazumu22.12.2009. 12:00
Izvor: Večernje novosti

Bord izvršnih direktora MMF bi, kako za "Novosti" kaže Bogdan Lisovolik, stalni predstavnik ove institucije u Srbiji, mogao da se, ukoliko to vremenske prilike dozvole, održi u utorak ili sredu.
Prema mišljenju Lisovolika, nema mnogo neizvesnosti da li će bord izvršnih direktora MMF pozitivno oceniti ekonomski program Srbije i završiti drugo razmatranje stendbaj aranžmana s našom zemljom.
- Ključna akcija koju smo očekivali od Vlade bila je da parlamentu preda na usvajanje budžet za narednu godinu, i to je učinjeno početkom decembra - podseća Lisovolik. - Iako ima nekih
izmena kada je u pitanju struktura rashoda u odnosu na ono o čemu se razgovaralo za vreme misije, procenjujemo da je budžet u skladu sa dogovorenim ciljanim deficitom od četiri odsto BDP. Sada će glavni izazov predstavljati njegova primena.
Sledeći veliki zadatak koji bi, prema dogovoru sa fondom, srpska vlada trebala da uradi do kraja februara jeste ulazak u reformu penzijskog sistema. U okviru nje, trebalo bi utvrditi i način na koji će se penzije usklađivati od 2011. godine.
- O osnovnim principima usklađivanja penzija posle perioda dok su zamrznute postignut je dogovor - tvrdi predstavnik MMF za Srbiju.
Srbija je, inače, odlučila da će, uprkos tome što će joj pozitivna ocena revizije odmah omogućiti priliv 1,4 milijarde evra za jačanje deviznih rezervi, o povlačenju te tranše povoljnog kredita od fonda odlučivati tek prilikom sledeće revizije aranžmana tokom maja naredne godine. Zasada je, inače, Srbija povukla ukupno 800 miliona evra, od odobrenih 2,7 milijardi evra. Prema mišljenju stalnog predstavnika MMF za Srbiju, politika intervencija NBS na deviznom tržištu u prethodnom periodu bila je odgovarajuća.
- NBS je intervenisala 4. decembra, kada je došlo do oštrog pomeranja deviznog kursa. Pri tom, bila bi greška ako bi se intervenisalo suviše agresivno, jer bi to dovelo do stvaranja lažnog utiska o preteranoj stabilnosti dinara - tvrdi Lisovolik. - Fleksibilnost kursa je ključni princip koji stoji iza ciljanja inflacije u Srbiji. Kurs dinara bio je stabilan u prethodnih deset meseci, što je delom odraz niske tržišne aktivnosti tokom krize. Jasno je da ova skoro perfektna stabilnost neće moći da potraje kada se ekonomska aktivnost oporavi.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…