Vesti
Politika
Tadić predao kandidaturu Srbije za EU22.12.2009. 20:00
Izvor: Mondo
Srbija zvanično predala zahtev za članstvo u Evropskoj uniji , a Tadić poručio: Naš cilj je da Srbija postane kandidat za članstvo u EU do kraja 2010. godine!
Predsednik Srbije Boris Tadić danas je na ceremoniji u Stokholmu premijeru Švedske Frederiku Rajnfeltu, čija zemlja predsedava Evropskom unijom (EU), zvanično predao zahtev Srbije za članstvo u EU."U ime Republike Srbije, u skladu sa članom 49. Ugovora o Evropskoj uniji (EU), imamo čast da podnesemo zahtev za prijem u članstvo EU", ističe se u aplikaciji Srbije.
Premijer Švedske izjavio je da je Srbija danas načinila istorijski korak. To, prema njegovim rečima, pokazuje snažnu rešenost Vlade i široku podršku naroda Srbije za ulazak u EU.
Put je dug i zahtevan i traži hrabre odluke i velike reforme, ali sam ubeđen da će Srbija ispuniti neophodne uslove, rekao je Rajnfelt na konferenciji za štampu sa predsednikom Srbije.
Ovo je istorijski dan za Srbiju, izjavio je posle podnošenja kandidature Tadić i poručio da će Srbija u EU ući sa vlastitim identitetom.
Tadić je rekao da očekuje da će Srbija u narednih nekoliko godina ispuniti sve uslove kako bi postala punopravna članica EU. "Nastavićemo sa našim naporima da uhapsimo sve one koji su optuženi za ratne zločine", poručio je Tadić.
Evropski komesar za proširenje Oli Ren, koji je prisustvovao ceremoniji, ocenio je da je današnji dan istorijski za Srbiju, koja je u proteklih 10 godina učinila veliki iskorak i okrenula se od nacionalističke prošlosti ka evropskoj budućnosti.
Po mom mišljenju, ovo je kruna predsedavanja Švedske Unijom, rekao je Ren i istakao da je Srbija ključna zemlja Zapadnog Balkana.
Tadić je švedskom premijeru uz aplikaciju priložio i Memorandum, koji su potpisali on i premijer Mirko Cvetković, u kojem se navodi da se tim dokumentom "odražava opšti društveni konsenzus u pogledu evropske orijentacije Republike Srbije i njenog članstva u EU."
U Memorandumu, objašnjava se da odluka Srbije da podnese zahtev za prijem u članstvo EU predstavlja rezultat snažne privrženosti temeljnim idejama, dostignućima i vrednostima EU.
Članstvo u EU je strateški cilj Srbije, dodaje se u Memorandumu i ističu njene iskrene namere da u "potpunosti učestvuje u poluvekovnoj težnji evropskih naroda da izgrade Evropu pravde, slobode, solidarnosti i bezbednosti".
"Srbija neće odustati od ostvarivanja važnih nacionalnih ciljeva, ali će njeno zalaganje uvek biti demokratsko i institucionalno. Polazeći od te činjenice, ulazak Srbije u članstvo EU doprineo bi stabilnosti regiona i zaokruživanju zone mira i bezbednosti u Evropi", poručuje se u Memorandumu.
"Smatramo da je, nakon gotovo deceniju duge pripreme, nivo odnosa dostigao tačku u kojoj je moguće otpočeti novu fazu, koja za cilj ima uključivanje i punu integraciju Srbije u članstvo EU", naglašava se u Memorandumu.
Prema ovom dokumentu, Srbija je privržena ispunjavanju jasnih i unapred definisanih kriterijuma i svesna da put ka članstvu neće biti ni lak, ni brz, ali da predstavlja suštinski način da se unaprede interesi građana Srbije.
Ceremoniji su, osim Olija Rena, prisustvovali i ministar inostranih poslova Švedske Karl Bilt i državna delegacija Srbije.
Pre ceremonije podonošenja zahteva u Vladi Švedske, Tadić i Rajnfelt razgovarali su u četiri oka, dok će u toku popodneva biti održan i sastanak delegacija dve zemlje, posle kojeg sledi prijem švedskog šefa diplomatije Karla Bilta.
Vlada Srbije je u subotu donela odluku o podnošenju kandidature za članstvo u Uniji do kraja godine, a Švedska kao predsedavajuća odredila je 22. decembar kao datum kada ta odluka može izvanično da bude formalizovana.
Prema uobičajenoj proceduri, zahtev se predaje zemlji koja predsedava Unijom, u njenom glavnom gradu.
Kandidatura za članstvo u EU je korak u procesu evropskih integracija, koji sledi pošto na snagu stupi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ili dok traje proces njegove ratifikacije.
Posle podnošenja kanidature, zahtev za dobijanje statusa kandidata će biti stavljen na dnevni red sastanka Saveta ministara EU, a ukoliko ga podrže ministri svih 27 zemalja-članica EU, biće prosleđen Evropskoj komisiji.
EK će nakon toga Srbiji proslediti opsežan upitnik, a odgovor o prihvatanju kandidature sledi pošto država koja želi status kanidata odgovori na 1000 pitanja iz upitnika.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…