Vesti
Politika
„Pametne bombe” iz SAD
23.07.2006. 08:00
Izvor: Politika
„Pametne bombe” iz SAD
Hitna oružana isporuka usred sukoba na Bliskom istoku
VAŠINGTON, 22.jula –Vašington ubrzava isporuku „pametnih bombi” savezničkom mu Izraelu, usred sukoba vojske te zemlje s milicijom libanskog Hezbolaha, na najvećem savremenom frontu posle američke invazije Iraka 2003. Slanje satelitski i laserski vođenih projektila, naručenih iz Tel Aviva, tumači se među stručnjacima kao pouzdan znak da predstoje pojačani eksplozivni udari po mnogim ciljevima u Libanu, i da nije u izgledu prekid vatre, za šta se zalažu UN i Evropa i drugi međunaordni faktori.

Detalje o ovoj strateškoj pošiljci, koja zvanično nije objavljena, danas ekskluzivno otrkiva „Njujork tajms”, pozivajući se na neimenovane funkcionere dve ovdašnje nadležne agencije. Obelodanjivanje transfera mohcnog arsenala moglo bi, dodaje se, da razgnevi arapske i druge vlasti jer potvrđuje da SAD „aktivno pomažu izraelskoj bombarderskoj kampanji”.

Iako bi se dosadašnje reagovanje Amerike na obnovljenu, hroničnu bliskoistočnu krizu, moglo smatrati „pasivnim”, ono je od početka bilo nedvosmisleno- u prilog Izraelu, protiv Hezbolaha i „njegovih podržavalaca” kakvima se karakterišu Sirija i Iran. Sadašnji pristup supersile, eksperti su juče u „Vašington postu” ocenili kao odstupanje predsednika Džordža Buša od taktike njegovih prethodnika: dok su oni na Bliskom istoku nastojali da se predstave kao posrednici, on je ovoga puta pribegao taktici puštanja da „stvari idu svojim tokom”, u očekivanju da Izrael smlavi miliciju Hezbolaha, i tako bitno doprinese američkoj borbi protiv međunarodnog terorizma.

Tovar „pametnih bombi” treba, čini se, da doprinese ostvarivanju ovakvog, željenog ishoda. Projektili te vrste Izraelu su neophodni, dodaje se, kako bi efikasnije realizovao plan za „razaranje duboko ukopanih skloništa Hezbolahovog rukovodstva”.

U isporučenom arsenalu je, pretpostavlja se, su i „GBU-28”, laserski vođene bombe, teške po 2.270 kilograma, koje se upotrebljavaju za probijanje podzemnih utvrđenja. O količini i vrsti poslatih projektila zasad nema službenih podataka, ali se smatra da su oni deo prošlogodišnjeg američko-izraelskog strateškog aranžmana, vrednog „mnogo miliona dolara”, kojim je, uz ostalo, predviđen „paket” od 100 „GBU-28”, koje koriste izraelski avioni „F-15”.

Ugovor o takvom snabdevanju ostavlja mogućnost, objašnjava se, naručiocu ostavlja mogućnost da odredi vreme isporuke, pa ju je Izrael zatražio prošle nedelje. Zahtevu je udovoljeno, napominju poznavaoci, neuobičajeno velikom brzinom za ovake transfere ali, reklo bi se, u skladu sa zajedničkim urgentnim ciljevima dva saveznika protiv Hezbolaha, kome oružje, tvrde ovde, pristiže posredstvom Teherana.

Izrael je već posedovao „pametne bombe” ali je potreba za njima prevazišla zalihe. Samo u noći prošle srede, saopšteno je, bačeno je 23 tone eksploziva na Bejrut „u naporu da se unište bunkeri Hezbolahovih lidera”.

Tel Aviv je, doduše, raportirao da je uništio više od 40 odsto neprijateljske „vojne snage”, ali istovremeno nagoveštava da bi se akcije nastavile bar naredne dve nedelje. Nema brzog rešenja- izjavila je juče šefica američke diplomatije Kondoliza Rajs, ocenivši da će njena diplomatska misija po Bliskom istoku, na koju sutra kreće, biti „vrlo teška” s ciljem da se postigne „trajni” a ne „lažni” mir.

Teškoće su nagoveštene i promenom mesta sastanka predstavnika SAD, EU I arapskih država. Trebalo je da se sretnu u Kairu, ali će se sednica održati u Rimu, je nijedna arapska vlast, posle prvobitne osude na račun Hezbolaha, sada ne želi da bude identifikovana kao partner Izraela i SAD, dok Libanci masovno stradaju.

Pre odlaska na Bliski istok, Rajs će u Vasingtonu prisustvovati Bušovom sastanku s dvojicom visokih funkcionera Saudijske Arabije. U međuvremenu je ovde objavljeno da će toj zemlji biti prodata vojna oprema u vrednosti od šest milijardi dolara, što je dobro za američki biznis kao i za utisak o „uranoteženosti veza”, pošto oružje ide ne samo Izraelu nego i arapskim partnerima.

Prema dosad poznatim pojedinostima, Amerika će na Bliskom istoku insistirati da prve poteze dobre volje povuče Hezbolah. Da vrati dva kidnapovana izraelska vojnika, obustavi paljbu na Izrael, pa da se potom na jugu Libana uspostavi tampon zona u kojoj ne bi bilo Hezbolahove milicije.

Razoružanje milicija je predviđeno svojevremenom rezolucijom Saveta bezbednosti UN, podsećaju ovde, a navedenu tampon zonu bi, kako se nagoveštava, kontrolisale međunarodne snage. U njihovom sastavu bi bilo 10.000- 20.000 vojnika Francuske, Turske, Rusije, Nemačke I drugih zemalja, ali kako stvari sada stoje, ne i SAD.

Američke snage su već „vrlo angažovane” u Iraku i Avganistanu, tako da nema dovoljno trupa i za misiju u Libanu- kažu u Pentagonu. Izrael je dosad isticao da želi „jako američko učešće u mirovnoj operaciji”, ali je njegov ambašador u Vasingtonu sada izjavio kako Tel Aviv „želi da dođu snage sposobne za odlučne akcije”. Kako prenosi današnji „Vašington post”, izraelski ambašador je dodao da bi bilo dobro da to budu trupe kao „teško naoružane snage koje su na čelu s NATO ušle na Kosovo 1999”.
Čuje se da bi Amerikanci sada mogli da se angažuju ako se prethodno razoruža Hezbolah, što se trenutno ne nazire kao mogućnost. Eventualni angažman SAD bio bi logistički, sugeriše se- slanje teretenih vazdušnih transportera, obaveštajna saradnja… Dok je već u toku- po drugom osnovu- isporuka „pametnih bombi”.