Vesti
Politika
Ambasadori EU upoznati sa kandidaturom Srbije
07.01.2010. 20:00
Izvor: Blic
Ambasadori EU upoznati sa kandidaturom Srbije
Špansko predsedništvo Evropske unije je danas u Briselu upoznalo predstavnike članica EU sa zahtevom Srbije da dobije status kandidata za prijem u Uniju.
Madrid će o daljim koracima u vezi sa kandidaturom Beograda, kako je predočeno ambasadorima evropske dvadesetsedmorice, razmeniti mišljenje s partnerima u EU, rekli su agenciji Beta zvaničnici u Savetu ministara EU.
Kraća informacija o kandidaturi Srbije je izneta na sastanku Komiteta za Zapadni Balkan i Komiteta stalnih predstavnika Unije. Špansko predsedništvo će, rečeno je, "u datom trenutku, blagovremeno" predložiti da se molba Srbije stavi i na dnevni red Saveta ministara EU, ali je potrebno vreme da se unutar evropske dvadesetsedmorice usaglase stavovi o takvom koraku.
Savet ministara bi, ako oceni da su se stekli svi uslovi, naložio Evropskoj komisiji da pripremi "mišljenje" o utemeljenosti srpske kandidature. Zvaničnici u Briselu su mišljenja da bi se to eventualno najranije moglo očekivati krajem februara, a verovatnije marta ili aprila.
Ambasadori i drugi visoki funkcioneri EU su danas pažnju posvetili, kako je naglašeno, zabrinjavajućoj situaciji u Bosni i Hercegovini. Više članica Unije samtra da bi u iduća tri-četiri meseca EU morala, zajedno sa SAD, preduzeti nove političko-diplomatske korake da bi vođe tri strane u BiH ubedila u nužnost dogovora o ključnim reformama i ustavnim promenama. Smatra se da se to mora učiniti pre nego što političke stranke u BiH krajem proleća započnu kampanju za izbore koji se održavaju u oktobru.
Predsedavajući Evropskog saveta Herman van Rompej je danas naglasio nužnost nastavka politike prijema novih članica u EU. On je u govoru na sastanku demohrišćana u Nemačkoj, prenetom u Briselu, istakao da Hrvatska i Makedonija već imaju status kandidata za članstvo, dok su državljanima Srbije, Crne Gore i Makedonije ukinute vize za putovanje u EU.
Predsedavajući Evropskog saveta je ocenio da je, uz preuređene institucije, EU sad sposobnija da utiče na "globalnu raspodelu moći, koja se brzo menja". Predočio je i da će EU verovatno morati da ponovo utvrdi kakvi će biti njeni odnosi sa SAD, Kinom i Rusijom.