Vesti
Društvo i ekonomija
Monetarna vlast juče ponovo morala da interveniše kako bi sprečila veliku oscilaciju kursa
Rat Vlade i Narodne banke obara dinar
14.01.2010. 12:00
Izvor: Danas
Rat Vlade i Narodne banke obara dinar
Beograd - Devizno tržište Srbije juče je ponovo uzburkano velikom potražnjom za evrima, što je primoralo Narodnu banku da interveniše prodajom 23 miliona evra. Očekivanje stabilizacije kursa, koja se naslućivala posle dva dana blagog jačanja dinara, tako se pokazalo neopravdanim. Intervencijom je postignuto da srednji kurs danas bude nešto jači u odnosu na juče tako da iznosi 97,32 dinara za evro. NBS je saopštila da je intervenisala „kako bi u uslovima povećane tražnje za devizama sprečila prekomernu dnevnu oscilaciju kursa“.
Centralna banka je prethodnih dana identifikovala vladu kao krivca za nagli pad dinara, ističući da je poremećaj na tržištu izazvan time što je država promenila oko 480 miliona evra u dinare, a zatim veliki deo tih sredstava pustila u promet. Takve tvrdnje juče je kategorički odbacio premijer Mirko Cvetković, izjavivši da bi Narodna banka „trebalo da preuzme odgovornost za slabljenje kursa dinara“.

- Država svojom budžetskom politikom i merama koje je sprovodila proteklih meseci ni na koji način nije uticala na slabljenje domaće valute. NBS je trebalo da predvidi da krajem godine raste potreba za kupovinom deviza i da jačim i blagovremenim intervencijama stabilizuje dinar. Očekujem da NBS, kao nezavisna institucija, ali istovremeno i partner vlade u kreiranju ekonomske politike, dosledno sprovodi ciljeve u okviru monetarne politike, a ne da njeni predstavnici izjavama prebacuju odgovornost za svoje propuste na vladu - rekao je premijer.

S druge strane, guverner NBS Radovan Jelašić juče je reagovao ocenom da će centralna banka „smiriti“ devizno tržište minimalnim korišćenjem deviznih rezervi i da će tržište samo odlučiti na kom nivou će biti kurs dinara. On je dodao da za NBS ne postoje konkretne psihološke granice kursa.

Ministar trgovine Slobodan Milosavljević istakao je da slabljenje dinara neće uticati na povećanje cena. „Promene kursa su u granicama od jedan do dva odsto i to je nešto što nije presudno da bi dovelo do lančanog povećanja cena“, rekao je ministar, koji očekuje da će cene biti stabilne i u 2010. godini.

Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, kaže za Danas da je „jako čudno da sada svi napadaju Narodnu banku“ i da to prelazi sa ekonomskog na politički teren, istovremeno podižući loša očekivanja po pitanju kretanja kursa.

- Za jučerašnju situaciju na međubankarskom deviznom tržištu i dalje slabljenje dinara nema nikakvog objašnjenja, osim da se radi o čisto špekulativnom ponašanju. Raspirila su se negativna očekivanja, a da nije njih, sada ne bi bilo nikakvih ekonomskih razloga za slabljenje dinara - tvrdi Nikolić.

Profesor Megatrend univerziteta Vladimir Vučković kaže za Danas da je pored tri ekonomska faktora koja su uticala na slabljenje dinara (snižavanje referentne kamate NBS, tražnja za devizama zbog otplate dugova preduzeća i ubacivanje dinara u opticaj od strane države) dodat i četvrti, a reč je o medijskom ratu koji vode vlada i NBS oko pitanja čija je krivica za kretanje kursa.

- To će imati katastrofalan uticaj na očekivanja u pogledu daljeg kretanja kursa, koje će se verovatno preneti i na inflaciju. Sada svi razmišljaju ko će u tom ratu da popusti i da li će NBS više intervenisati. Vlada je sebi pored štrajkova napravila još jedan problem i sada se svi ekonomski akteri pitaju gde sve ovo vodi pa se obezbeđuju kupovinom evra - smatra Vučković.

Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja, izjavio je juče na konferenciji za novinare da je dobro da vrednost dinara i dalje opada jer sadašnji kurs nije ni blizu realnog. „Pad vrednosti domaće valute daće više prostora za realni sektor, odnosno za povećanje proizvodnje i izvoza. Činjenica je da je devizni kurs nerelan, da ne počiva na konkurentskoj snazi domaće privrede, odnosno njenim izvoznim i proizvodnim performansama. Jer, ako dve trećine izvoza čine sirovine i repromaterijali za proizvodnju nije realno ni očekivanje da devizni kurs bude stabilan“, rekao je Đogović, dok je Miloje Kanjevac, direktor IZIT-a, ponovio da je, prema njegovoj proceni, realna vrednost evra u ovom trenutku i dalje oko 150 dinara.

Privrednici više ne biraju reči
Predsednik Privredne komore Beograda Milan Janković juče je ocenio da je kreditno-monetarna politika „neadekvatna“ i da su špekulacije oko kursa rezultat „neodgovornih poteza“ prevashodno kreatora monetarne i poreske politike. „Guverner NBS Radovan Jelašić došao je na talasu politike kao „bankarski referent“ za finansijskog stručnjaka, tako da je „sasvim moguće“ da celokupna ekspertska, ekonomska javnost, a posebno oni koji su otvarali preduzeća i razvili sopstveni biznis „ne znaju ništa“ o kreditno-monetarnoj politici i valutnom kursu, a da jedino on zna, koji i dalje izučava posao guvernera u Srbiji“, saopštio je Janković.

Orkestrirani napad?
Pojedini ekonomisti juče nisu želeli da komentarišu sukob vlade i NBS oko kursa. Reč je o orkestriranom napadu političara i privrednika na Jelašića, koji nije slučajan i koji se neće dobro završiti po njega, rekao nam je jedan od sagovornika koji je želeo da ostane anoniman.