Vesti
Društvo i ekonomija
MMF: Stop povećanju plata
14.01.2010. 20:00
Izvor: RTS
MMF: Stop povećanju plata
Stalni predstavnik Misije MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik rekao je da povećanje plata u javnim preduzećima nije u skladu sa stend-baj aranžmanom sa tom finansijskom institucijom.
Povećanje plata u javnim preduzećima nije u skladu sa stend-baj aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom, izjavio je stalni predstavnik Misije te institucije u Srbiji Bogdan Lisovolik.
"Srpske vlasti su se u pismu o namerama, koje su potpisale u decembru, obavezale da obezbede da plate u javnim preduzećima budu zamrznute u nominalnom iznosu tokom 2010. godine", rekao je Lisovolik, reagujući na vest da je Vlada radnicima Termoelektrane "Nikola Tesla" povećala plate za 8,5 odsto i da je pregovarala o odobravanju povišice u Telekomu Srbija.
Na pitanje da li su se srpske vlasti obratile MMF pre nego što su pristale na povećanje zarada, Lisovolik kaže da još nisu konsultovani o ovim potezima i da MMF dalje pretpostavlja da će "politike zarada u velikim državnim preduzećima biti vođene dogovorenim zamrzavanjem plata".
"Čekamo informacije o poslovnim planovima za 10 velikih državnih preduzeća jer do kraja februara 2010. ističe rok za potvrdu sporazuma o zamrzavanju plata. Ako ne bude potvrđen, moraćemo da procenimo implikacije i da dogovorimo korektivne mere", upozorio je Lisovolik.
Govoreći o implikacijama takvih poteza na makroekonomsku stabilnost, Lisovolik je istakao da bi povećanje zarada u javnim preduzećima bilo skupo za budžet i za javni dug, pošto je verovatno da bi to povećalo potrebu za subvencijama i državnim garancijama za zajmove tih preduzeća, koje su u poslednje vreme već u porastu.
"Javnim preduzećima su potrebne reforme koje unapređuju efikasnost i preuranjeno povećanje plata, koje nije povezano sa takvim reformama bilo bi kontraproduktivno", rekao je šef misije MMF.
Lisovolik je precizirao da je disciplina po pitanju zarada u javnim preduzećima ključna i u obezbeđivanju umerenosti zarada u čitavoj privredi i time konkurentnosti srpske ekonomije, a naročito izvozne konkurentnosti.