Vesti
Društvo i ekonomija
Fantomske firme na sve strane
18.01.2010. 12:00
Izvor: Novosti
Fantomske firme na sve strane
GAZDA je osnivač, direktor, sekretarica i jedini radnik. Broj ovako svestranih biznismena u Srbiji nije zanemarljiv. Prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije o rezultatima poslovanja privrednih društava, a oni se odnose na 2008, bilo ih je čak - 23.176. Čine četvrtinu, 25,8 odsto, privrednih društava u zemlji.
Zakon o privrednim društvima ne bavi se brojem zaposlenih, pa nema pravnih prepreka za registrovanje ovakve firme. Dobar deo osnivača zaista sam i obavlja svoje poslove. U Privrednoj komori Srbije (PKS) objašnjavaju da su to najčešće agencije za pružanje određenih usluga i konsalting. Angažovanje dodatnih radnika, međutim, često nije potrebno kada gazda sprema "podvalu".
- Neko otvori firmu samo da bi završio određeni posao, pokupi novac, ne plati porez i zatvori preduzeće - objašnjava Dejan Trifunović, sekretar Udruženja za mala i srednja preduzeća PKS. - Ne treba zaboraviti da je lakše otvoriti privredno društvo. Depozit je 500 evra i osnivač odgovara imovinom do tog iznosa. Preduzetnik, s druge strane, otvaranje radnje plaća 1.000 dinara, ali zato odgovara svom svojom imovinom.
"Fantomske" firme bez zaposlenih javljaju se i na tendere. Posreduju između naručioca posla i onih koji mogu da ga obave, ali svoju "vezu" dobro naplate.
- To su takozvane tašna-mašna firme koje nemaju prave reference, a pojavljuju se u procesima javnih nabavki ili služe za pranje većih količina novca - kaže Dragoljub Rajić, iz Unije poslodavaca Srbije. - Obično se prijavljuju na godinu-dve ili više dana. Njihovi vlasnici preko veze dobijaju poslove na konkursima i tenderima javnog sektora, a zatim angažuju podizvođače. One koji imaju realnu operativu i zaposlene. Posao zato bude 20-40 odsto skuplji od tržišnih cena. Razlika se prelije u privatne džepove. U domenu javnih nabavki na ovaj i druge načine godišnje se "izgubi" skoro 500 miliona evra.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je u Srbiji najviše mikropreduzeća, onih koja zapošljavaju do devet radnika. U 2008. ih je bilo 75.540, a zapošljavali su ukupno 153.567 radnika. Prosek je - dva čoveka po firmi.
Najbrojniji su i među hotelima i restoranima. Od ukupno 1.887 čak 1.464 spadaju u mikropreduzeća, a zapošljavaju 3.081 ugostitelja. Računica kaže - 1,6 po objektu.

GRADILIŠTA SA DVA RADNIKA
Proizvodnjom prehrambenih proizvoda, pića i duvana bavi se 2.357 mikropreduzeća. Angažuju 4.471 zaposlenog, nepuna dva po firmi. Građevinskih mikrofirmi je 4.693 sa 10.517 radnika - 2,2 čoveka po gradilištu.