Vesti
Društvo i ekonomija
Jelašić: Delimični izlazak iz krize
23.01.2010. 14:00
Izvor: B92
Jelašić: Delimični izlazak iz krize
Beograd -- Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić kaže da se, na osnovu predviđenog privrednog rasta, može reći da Srbija neće ići dalje u recesiju.
Za razliku od prošle u ovoj godini se očekuje privredni rast od 1,5 odsto, a blago povećanje kreditne aktivnosti će se sigurno nastaviti, na osnovu toga se može reći da se više ne ide u recesiju, rekao je Jelašić. Međutim, imajući u vidu stopu nezaposlenosti, realne prihode građana i neke druge pokazatelje, sigurno je da će ta kriza još neko vreme trajati u Srbiji, rekao je Jelašić. Jelašić je ocenio da privrednici koji od NBS zahtevaju stabilan kurs dinara "kucaju na otvorena vrata". "Promene kursa u prethodnih nekoliko dana govore više od reči", izjavio je guverner. Upravni odbor Privredne komore Srbije saopštio je da privrednici predlažu da NBS snizi prag za intervencije na deviznom tržištu, odnosno da utiče na ponudu i tražnju deviza i u slučaju kad su manja dnevna pomeranja deviznog kursa. Guverner kaže da NBS već nekoliko nedelja u razgovorima sa poslovnim bankama razmatra mogućnost da se obavezna rezerva smanji tokom 2010. godine. On je podsetio da su u proteklih godinu dana banke u Srbiji iz inostranstva unele oko dve milijarde evra, a da nisu izdvojile ni jedan evro obaveznih rezervi.

Inflacija će biti ispod očekivane
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić kaže da će inflacija u prvom i drugom tromesečju ove godine biti ispod očekivane. "U januaru i februaru prošle godine inflacija je bila 2,1 odsto, dok će ove godine u prva dva meseca ona biti znatno ispod toga", rekao je Jelašić. On je dodao da treba sačekati da se vidi koliko će cena naftinih derivata i eventualno povećenje cene struje uticati na inflaciju. "Postavlja se pitanje koliko u vreme kad je potrošnja limitirana pojedina poskupljenja mogu dovesti do lančanog povećanja cena", rekao je on i dodao da zamrzavanje zarada i penzija utiče na to da ne bude povećanja cena, jer nema dovoljno tražnje.

Ima uslova za manju referentnu kamatu
Jelašić kaže da, uzimajući u obzir sadašnje makroekonomske pokazatelje, postoji mogućnost da NBS nastavi da smanjuje referentnu kamatnu stopu.
"Uzimajući u obzir šta se trenutno dešava, vezano za cene I makroekonomsku stabilnost, mnogo smo bliži da dodatno nastavimo smanjenje referentne kamatne stope", rekao je on. Jelašić je podsetio da je NBS u poslednjih godinu dana smanjila referentnu kamatnu stopu sa 17,75 na 9,5 odsto. Referentna kamata poslednji put je smanjena 29. decembra 2009. godine za pola procentnog poena, na 9,5 odsto. Prethodno je za po jedan procentni poen smanjena 5. novembra (na 10 odsto), 8. oktobra (na 11 odsto) i 10. jula (na 12 odsto).