Vesti
Politika
Tadić i Koštunica u Beču naspram Sejdiua i Čekua
24.07.2006. 08:00
Izvor: Danas
Tadić i Koštunica u Beču naspram Sejdiua i Čekua
Beograd - Direktni pregovori Beograda i Prištine o konačnom statusu Kosova i Metohije počinju današnjim susretom predsednika i premijera Srbije i Kosova u bečkoj palati Niderosterajh. Koliki značaj međunarodna zajednica i zemlja domaćin pridaju ovom samitu potvrđuje i podatak da će austrijski kancelar Volfgang Šisel otvoriti pregovore.
Prema planu, specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za pregovore o konačnom statusu Kosova Marti Ahtisari otvara radni deo skupa, posle čega će zvaničnici dve delegacije imati po 45 minuta za prezentovanje svojih predloga za buduće političko uređenje pokrajine.
U pauzi je predviđen zajednički ručak, posle kojeg će članovima dva tima imati priliku da govore o svojim predlozima i predlozima druge strane za Kosovo. Za 17:00 predviđena je konferencija za novinare predsedavajućeg Ahtisarija i predstavnika dva tima. Inače, osim izaslanika UN i njegovog zamenika Albera Roana, za pregovaračkim stolom će biti i američki izaslanici SAD i EU za pregovore Frenk Vizner i Štefan Lene, a očekuje se i austrijska ministarka spoljnih poslova Ursula Plasnik.
Državni tim Srbije sinoć je održao poslednji pripremni sastanak na kojem su usaglašeni detalji današnjeg nastupa delegacije u Beču. Prema ranijim izjavama predsednika Tadića i premijera Koštunice, Srbija će insistirati na postizanju kompromisa. Sadašnji ustavni status Kosova kao južne srpske pokrajine nije prihvatljiv za tamošnje Albance, ali zvanični Beograd i kosovski Srbi odbacuju zahtev za nezavisnošću Kosova na kojoj insistira Priština.
Austrijska ministarka spoljnih poslova Ursula Plasnik u ime zemlje domaćina današnjeg sastanka predednika i premijera srbije i Kosova apelovala je na Beograd i Prištinu da u pregovorima o statusu Kosova do rešenja stignu dogovorom.
- Beograd i Priština imaju sada priliku da, uz saradnju međunarodne zajednice, dođu dogovorom do rešenja o budućnosti Kosova - rekla je Plasnikova.
Ona je pozvala dve strane da se u određivanju budućeg statusu Kosova više angažuju i prihvate realniji pristup pregovorima i da konstruktivno iskoriste šansu koju pruža samit u Beču.
- Verujem da uoči razgovora u Beču postoji puna podrška cele Srbije za odgovornu, demokratsku i nacionalnu politiku koju čvrsto zastupamo za našu pokrajinu Kosovo i Metohiju - naveo je premijer Srbije Vojislav Koštunica u obraćanju javnosti uoči današnjih direktnih pregovora o konačnom statusu Kosova koji počinju u Berču razgovorom čelnika Srbije i Kosova.
Koštunica naglašava da je "Srbija snažno opredeljena da strpljivim razgovorima, poštujući demokratske vrednosti i načela na kojima počiva međunarodni poredak, postignemo dogovor za mir i stabilan razvoj južne pokrajine i Srbije".
- Srbija nije od juče i Srbija svoje državne i nacionalne interese dugoročno sagledava. Što se brže zaboravi opasna ideja da se na teritoriji Srbije pravi neka nova država, to bolje za sve i, naravno, to bolje za trajnu stabilnost celog regiona.
Moramo dati šansu kompromisu, da dogovorno pronađemo najbolju meru autonomije za Kosovo i Metohiju unutar Srbije. Svi delimo veliku odgovornost da na Balkanu gradimo stabilnost, mir i demokratski poredak na principima međunarodnog prava i opštim demokratskim vrednostima - naveo je premijer Koštunica.
S druge strane, predsednik Kosova Fatmir Sejdiu ističe da je jedinstveni stav svih članova prištinske delegacije da se u okviru mandata koji im je dala Skupština Kosova u Beču založe za nezavisnost i da Kosovo što pre postane država.
- Kosovska delegacija se zalaže za nezavisnu i suverenu državu Kosovo sa sedištem u UN i uz dogovorno prisustvo (međunarodne) civilne i vojne misije na Kosovu - rekao je Sejdiu.
Predsedavajući današnjim skupom austrijski diplomata Alber Roan, zamenik izaslanika UN za status Kosova, kaže da od susreta najviših zvaničnika Srbije i privremenih kosovskih institucija ne treba očekivati nikakav sporazum, već da dve strane razjasne svoje pozicije o budućnosti Kosova.
- Na sastanku u Beču ćemo dobiti merodavnu, jasno prikazanu viziju onoga što dve strane žele. Takođe će imati priliku da o tome razgovaraju, da postavljaju pitanja, da odgovaraju na pitanja i traže razjašnjenja. Mislim da će to biti vrlo važan sastanak. Obe strane su ga želele, sada su ga dobile i time smo ušli u novu fazu pregovora - rekao je Roan za londonski BBC.
On je naveo da se do sada zna da kosovska strana želi nezavisnost, ali cilj sastanka je da se sazna i nešto više od toga - kako vidi svoje društvo, koliko daleko su spremni da idu na planu zaštite manjina i tome slično. Roan od srpske strane očekuje da objasni šta tačno misli kada kaže "široka autonomija".
- Kada ih saslušamo, bar nećemo imati sumnji u pogledu želja dveju strana. Moramo da im damo priliku za razmenu mišljenja. To su naša očekivanja - bilo bi naivno verovati da će se sastanak u Beču završiti sporazumom, ali mislim da je velika stvar ako dve strane na civilizovan način razjasne svoje stavove. Važno je i kako pravdaju svoj stav, jer dve strane imaju suprotstavljena viđenja konačnog rešenja koja se zasnivaju na pravnim, istorijskim i političkim argumentima. Moraju, dakle, da nam predstave svoje argumente - dodao je on.
Austrijski diplomata je posebno naglasio da početak pregovora o statusu ne znači da su tehnička pitanja, o kojima dve strane razgovaraju već nekoliko meseci, rešena.
- Nismo ni slučajno okončali tehnički deo pregovora, daleko smo od toga. Jedno od pitanja - prava zajednica - nismo ni otvorili, jer jedna od strana o njemu nije želela da razgovara. O ekonomskim problemima smo razgovarali samo jednom, na samom početku. Zbog toga ćemo predložiti da se rad na praktičnim pitanjima nastavi, s novim zamahom, posle razgovora o statusu - zaključio je Roan.

Timovi

Državni tim na skupu u glavnom gradu Austrije predvode predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Vojislav Koštunica i ministar spoljnih poslova Vuk Drašković. U delegaciji će biti i njihovi savetnici, a kosovske Srbe će predstavljati član Predsedništva Demokratske stranke i poslanik Srpske liste za KIM Goran Bogdanović i predsednik zajednice srpskih opština i naselja Marko Jakšić.
Pregovarački tim Kosova čine predsednik Kosova Fatmir Sejdiu, premijer Agim Čeku, predsednik Skupštine Kosova Kolj Beriša, predsednik Demokratske stranke Kosova Hašim Tači i čelnik Reformističke stranke Kosova Ora Veton Suroi. U Beč stiže i deset pregovarača koji su vodili do sada tehničke razgovore sa srpskom stranom.

VUČIĆ: Bedno i jadno

Generalni sekretar Srpske radikalne stranke Aleksandar Vučić ocenio je da je "bedno i jadno" da bilo koji predstavnik Srbije razgovara "na ravnoj nozi" s predstavnicima Kosova o statusu te pokrajine.
- Time se jasno stavlja do znanja da se Kosovo priznaje kao suverena država - rekao je Vučić na konferenciji za novinare.

ŽIVKOVIĆ: Priprema uslovne nezavisnosti

- Bojim se da je Kontakt grupa, koja ima mandat da pripremi predlog za Savet bezbednosti, već donela svoju odluku i da će Kosovo u narednih nekoliko meseci postati uslovno nezavisno, što je igra reči kojom bi trenutno trebalo prikriti nezavisnost - izjavio je za FONET bivši premijer Srbije Zoran Živković povodom razgovora u Beču.
Živković je ocenio da u protekle dve godine aktuelna vlast nije učinila ništa da iskoristi jedinu šansu koja bi bila najmanje loše rešenje - podelu Kosova.
- Bilo je prilike da se o tome govori, to nije bila zabranjena tema kao što to žele da predstave i ljudi iz kabineta predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Srbije Vojislava Koštunice i njih dvojica lično - naglasio je Živković.
Prema njegovim rečima, sada je najvažnije obezbediti bezbednost za 150 hiljada Srba koji su ostali da žive na Kosovu i naći najbolje rešenje za njihovu budućnost.
- To znači da u narednim pregovorima Tadić i Koštunica moraju da dobiju čvrste garancije i da se izbore da nijednom Srbinu s Kosova više ne sme da fali dlaka s glave, bez obzira na konačni status - ocenio je Živković.
On je naveo da zvaničnici Srbije nikada pred narodom neće priznati uslovnu nezavisnost Kosova. Sada se, navodi, mogu čuti planovi prema kojima se Koštunica, i Tadić zajedno s njim, zalažu za suštinsku autonomiju Kosova, odnosno za maksimum autonomije, jer su spremni da Albancima na Kosovu daju zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast.
- Koštunica praktično predlaže nezavisno Kosovo, ali da se ne zove tako. Znači da imaju svoju Skupštinu, Vladu, svoje sudove i svoje poreze, ali da se ne zove nezavisno Kosovo, nego ćemo zatvoriti oči i to zvati srpskom kolevkom. I deca u Srbiji prepoznaju ovu slabu operetsku predstavu - rekao je Živković.