Vesti
Društvo i ekonomija
Dinkić: Srbija i formalno izlazi iz recesije05.02.2010. 12:00
Izvor: Blic
Potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da bi plate u javnom sektoru i penzije mogle da budu odmrznute već od septembra ove godine, jer se očekuje da će srpska privreda izaći iz recesije.
"Očekujemo da će srpska privreda ostvariti veći privredni rast od očekivanog. Sa rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP) moraju rasti i plate da bi građani nastavili da podržavaju reforme u Srbiji", rekao je Dinkić u intervjuu za Ekonomist magazin (www.emportal.rs), koji je izašao danas. Na pitanje na čemu bazira procene da će rast BDP-a biti veći od očekivanog, on je naveo da je posle kontinuiranog pada u većem delu 2009. BDP u decembru bio veći nego u prvom kvartalu, pa se, kako je istakao, može očekivati da će i prvo tromesečje 2010. biti bolje od istog perioda prošle godine. Ako se to dogodi, ocenio je Dinkić, Srbija će formalno izaći iz recesije."No, to ne znači da smo se oporavili, već da smo na putu oporavka. Uostalom sve zemlje koje su izašle iz recesije beleže skroman rast. Ovo će se dogoditi i bez aktivnih mera države, a tim merama oporavak se može ubrzati", rekao je potpredsednik Vlade Srbije.
Na pitanje kako će povećanje plata u javnom uticati na privatni sektor, on je rekao da će država subvencionisati kredite za investicije, tako da će i u privatnom sektoru moći da se povećaju zarade ako poraste BDP. Na primedbu da pojedini stručnjaci smatraju populističkim najave povećanja zarada, Dinkić je rekao da je populizam kada se deli nešto što nije zarađeno.
"Kada je rast plata umeren, u skladu sa mogućnostima, to je korisno za srpsku ekonomiju i o tome ćemo diskutovati i sa Misijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF)", rekao je Dinkić, koji je i ministar ekonomije i regionalnog razvoja u Vladi Srbije. Ako prihodi budžeta posle šest meseci budu veći od planiranih
Srbija će, kako je rekao, toj međunarodnoj finansijskoj instituciji predložiti da se taj višak ne koristi za smanjenje deficita već za povećanje plata. Dinkić je precizirao da bi odmrzavanje plata trebalo da prati odmrzavanje penzija, ali da je važno utvrditi kojom dinamikom. "Ako je to moguće uraditi u istom meseci, dobro je, ali treba proračunati efekte", rekao je ministar. Prema njegovim rečima, Vlada Srbije će uskoro usvojiti i novi model za oživljavanje proizvodnje i zapošljavanje u najsiromašnijim opštinama.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…