Vesti
Društvo i ekonomija
Do 2008. bez društvenih firmi
24.07.2006. 14:00
Izvor: Blic
Gost redakcije - Predrag Bubalo, ministar za privredu i privatizaciju
Prošle nedelje sam dao nalog da se pročešlja spisak preostalih društvenih preduzeća i da se vidi šta vredi i šta može da se privatizuje. Očekujem da ćemo proces završiti do kraja 2007. kada u Srbiji više neće biti društvenih preduzeća, kaže u razgovoru sa urednicima i novinarima „Blica“ ministar za privredu i privatizaciju Predrag Bubalo.

Po zakonu rok je april 2007.

- Bio bih najsrećniji da uveče legnem, a ujutru se probudim i pročitam da društvenog kapitala više nema. Ali stvarnost je drugačija. U zakonu piše da privatizacija u roku od četiri godine mora biti započeta, a ne okončana. Realnije je očekivati da bude okončana do kraja 2007. nego u aprilu.
Šta će biti sa firmama koje se do tog roka ne privatizuju?

- Otići će u stečaj. Ali to neće biti automatizam. Ja sam bliži ideji da firme koje se ne privatizuju, a ne odu u stečaj, da se kao državni kapital prenese u privatizacioni registar, dakle da se na izvestan način podržave, odakle će akcije dobijati svi punoletni građani koji svoje pravo nisu iskoristili.
Zašto se odugovlačilo sa prihvatanjem predloga „Meri Linča“, privatizacionog savetnika za NIS?

- Nije se odugovlačilo.
Pa bilo je najavljeno da će tender biti raspisan u julu.

- Razni ljudi su davali razne izjave. A mi moramo da se držimo procedure koja jeste nešto kasnila. Ali strategija je konačno urađena, a „Meri Linč“ je obavio i razgovore sa svim potencijalnim investitorima. Očekujem da će tender biti raspisan do kraja godine.
U kojoj je meri predlog „Meri Linč“ sličan modelu po kom je privatizovana INA?

- Velika je razlika u odnosu na hrvatski model. Oni su prodali jedan deo kapitala, ali pošto nisu dali upravljanje izostale su investicije. Kod nas deo ide u budžet, ali značajan deo ide u investicije. Interes za investiranje podstaknut je davanjem određenih poluga u menadžmentu, ali ne svih i ne u pitanjima gde država ima poseban interes.
Postoji li opasnost od zatvaranja jedne rafinerije?

- Tenderom će biti predviđeno da se ulaganje izvrši u obe rafinerije, da se one spoje i budu kao sistem. Ali garancije ne postoje. Mi ne možemo tražiti da u narednih 200 godina niko ne pipne naše rafinerije. Insistiraćemo da se prvo u njih investira, pa ako neko ima interes da potroši stotine miliona evra na postrojenja koja će sutra zatvoriti, tu se ništa ne može.
Kada će biti raspisan tender za RTB Bor?

- Vrlo brzo. RTB Bor je u povoljnom položaju jer bakar na svetskoj pijaci nikada nije imao višu cenu. Zato ima toliko interesenata.

Nama Bor treba i tu nema dileme. Iako tamo nema takve koncentracije bakra kao što se sada u Boru neki bave demagogijom.
Od privatizacija obavljenih za vašeg mandata na koju ste posebno ponosni?

- Najviše se pamti prvenac - „Livnica Kikinda“, prva firma iz programa restrukturiranja koja je privatizovana. Takođe, biću jako srećan ako uspešno završimo „Magnohrom“. Ali posebno sam zadovoljan onim što se dešava u „Zastavi“. Vi ćete se verovatno nasmejati, ali tamo se odvijaju mnogo snažniji procesi nego što to mi zamišljamo.

Prvo je odvojeno 26 zavisnih peduzeća, a u samom holdingu je ostalo 19 preduzeća. Od ovih 26, već je 10 prodato - kovačnica, alatnica, tapacirnica, „Elektrorača“, livnica u Topoli... Drugih 10 će na prodaji biti ovog meseca.

Od 19 firmi iz holdinga, prodato je 11. Žao mi je što nije uspeo tender za „Zastava kamione“ i oni moraju da završe restrukturiranje, a ne da šire demagogiju.

I ostaje priča sa „Zastava automobilima“. Tu smo od 30.000 došli do 4.500 radnika. Ušli smo u kooperaciju za „punto“ i ozbiljne najave o imamo za nov model koji treba da se lansira na jesen. A to je sve bilo moguće jer su razrešeni inostrani i domaći dugovi i zato što smo znali gde je početak a gde je kraj.
Na tender za „Mobtel“ prijavilo se sedam kandidata.

- Za „Mobi 63“ zainteresovane su velike kompanije i mislim da će, iako je iskreiran u hodu, primenjeni model udovoljiti najvišim kriterijumima kad je u pitanju transparentnost. Od sedam zatvorenih koverata, tri najbolje ulaze u drugi krug i one će pred TV kamerama moći da poboljšavaju svoju cenu. Posle prodaje „Mobi 63“ ništa više u tom sektoru neće biti isto i sigurno će se promeniti i poslovna filozofija i u „Telekomu“.
A kad će stići treći operater?

- Treći operater je moguć za dve godine. Jer jedan od tenderskih uslova, da bi se sada dobile što veće pare, jeste da se neće odmah uvoditi treći operater.
Šta je sa krivičnim postupkom protiv Bogoljuba Karića?

- Postupak je u toku i on će sigurno biti priveden pravdi. Niko nema pravo da od toga odustane.
Imate li vi kao ministar informaciju dokle će evro da pada?

- Ja to slušam od gospodina Jelašića. Njegovi odgovori su rezonski i tu se sve vrti oko tržišta, odnosno ponude i tražnje. Međutim, ne mogu da izrazim svoje zadovoljstvo što evro pada jer sam ministar privrede koja ima dosta izvoznika i koji definitivno zbog toga imaju problema. Jer cene mnogih imputa su porasle, samo je evro pao.