Vesti
Politika
Šta nam govore imovinske karte funkcionera
Od politike se živi dobro07.02.2010. 14:00
Izvor: Blic
Imovinska karta koju su funkcioneri prezentovali javnosti izazvaće brojne reakcije. Jer, ne treba zaboraviti, živimo u društvu u kome je za mnoge ljude čak i plata od 300 evra nedostižan san. Takvi će biti zgroženi ovim spiskom stanova, kuća, luksuznih automobila, pozamašnih ušteđevina. Ipak, najgore bi bilo ako bi se ovim otvorila sezona „lova na veštice“. Po meni, jedino je važno da li je taj imetak stečen na zakonit ili nezakoniti način, uz korišćenje privilegija koje omogućava položaj političara – kaže za „Blic nedelje“ dr Jelena Vlajković, psiholog i profesor BU.
Budući da neretko i sami političari tvrde da su njihove plate male ili osrednje u odnosu na posao koji obavljaju, postavlja se pitanje odakle onda prostora za štednju.Sagovornici „Blica nedelje“ su složni u oceni da je osnovno pitanje koje nameću ove imovinske karte samo poreklo imovine i to je li ona stečena iz bavljenja politikom. Profesorka Vlajković ističe da je neophodno, da bismo na pravi način tumačili ovaj spisak, da znamo kakva je bila „startna pozicija“ političara, odnosno s kojim imetkom su krenuli u svet politike.
– Pravo pitanje je da li su im političke veze koristile u sticanju imovine, ali to nije nikakav srpski specijalitet. Uostalom, ako je neko nešto nelegalno zaradio baveći se politikom, zašto bi uopšte prijavljivao takav novac – pita se Aleksandar Stevanović, ekonomista i saradnik Centra za slobodno tržište.
Miljenko Dereta, direktor „Građanskih inicijativa“, ističe da posle svih afera s političarima kojima je javnost bila svedok, nije nerealno pomisliti da bi deo tog novca mogao doći i iz nelegalnih tokova.
– Posle svega što smo čuli o dnevnicama u Skupštini, nameštenim tenderima, orobljenim preduzećima… sasvim je očigledno da se od politike može lepo zaraditi, kao i da postoje razni kanali novca, poput onih u javnim preduzećima, koji iako to ne bi trebalo, dolaze do političara. Očigledno je da to nije legalno, ali je moguće iz prostog razloga što su partije odgovorne za zapošljavanje i što bavljenje politikom garantuje zaposlenje – kaže Dereta, koji ističe da u svom vlasništvu ima samo stan koji je nasledio od roditelja, a da nema auto niti bilo kakvu ušteđevinu jer je „odlučio da se ne bavi politikom“.
Kada se pogledaju imovinske karte visokih funkcionera, između ostalog, stiče se i utisak da slične imetke ne dele i pripadnici drugih društvenokorisnih oblasti rada. Profesorka Jelena Vlajković ističe da među profesorima ima onih koji poseduju specifična i tražena znanja, pa su samim tim i imućni, ali da oni čine manjinu.
– Većina živi od budžetskih primanja i takvi profesori završavaju svoj radni vek bez nekretnina, automobila, ušteđevina – kaže profesorka Vlajković.
Miljenko Dereta smatram da bi političari koji se bave biznisom, kada stupe na funkciju, svoj profesionalni angažman trebalo da stave po strani.
– Osim toga, oni moraju biti i jako dobro plaćeni da ne bi morali svoju imovinsku kartu da ispune drugim, vanpolitičkim aktivnostima za koje im se, s obzirom na privilegije koje uživaju, pružaju daleko veće mogućnosti nego drugim ljudima – kaže Dereta.
Slično misli i Stevanović.
– Velika je zabluda da u politiku ne treba da idu bogati ljudi, a da je siromaštvo vrlina. Konačno, naše društvo je ambivalentno. Narod očekuje da neko bude ministar i da radi ozbiljan posao, a da prima desetak puta manju platu. S druge strane, sami političari podgrejavaju takva očekivanja izjavama da i do pola svoje osrednje plate nisu ništa stekli. To nisu zdravi odnosi i oni vode nepoverenju u političke elite, najčešće s dobrim razlogom. Jednostavno se promašuje poenta, a to je da u Srbiji nije dobar sistem, a da se ljudi ponašaju u skladu sa sistemom – kaže on.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…