Vesti
Politika
Vei Đinghua, ambasador Kine
Srbija strateški partner u jugoistočnoj Evropi
14.02.2010. 14:00
Izvor: Blic
Srbija strateški partner u jugoistočnoj Evropi
U prošloj godini Srbija je postala prvi strateški partner Kine u jugoistočnoj Evropi i time je otvoreno novo poglavlje u bilateralnim odnosima naše dve zemlje – kaže u razgovoru za „Blic nedelje“ Vei Đinghua, ambasador Kine u Beogradu, i dodaje da su tokom posete predsednika Tadića Kini, u avgustu 2009, naše dve zemlje proklamovale uspostavljanje strateškog partnerstva.
Srbija je u Kini pronašla velikog partnera i u političkim i u ekonomskim i privrednim sferama. Kakvu saradnju možemo da očekujemo u godini Tigra koja je počela danas?
– Uspostavljanje strateškog partnerstva između Kine i Srbije otvorilo je novu perspektivu za saradnju u svim oblastima naše dve zemlje. Uveren sam da će kroz zajedničke napore kineske i srpske strane naše dve zemlje neprekidno postizati nove napretke u trgovinskoj, naučno-tehnološkoj, prosvetnoj, kulturnoj, zdravstvenoj, sportskoj oblasti, kao i u drugim oblastima, što će biti korisno za obe strane.

Možemo li da očekujemo i nove kineske investicije?
– Prošle godine naše dve zemlje su povećale razmenu i saradnju u trgovinskoj oblasti. Tokom posete predsednika Tadića Kini naše dve strane su potpisale okvirni sporazum o ekonomskoj i tehnološkoj saradnji u oblasti infrastrukture. Kineska korporacija za puteve i mostove i kineska korporacija za izvoz i uvoz opreme su odvojeno potpisale predugovore sa srpskom stranom za projekte mosta Zemun–Borča i revitalizaciju i izgradnju termoelektrane Kostolac. Kineska auto-industrija Dong Feng i srpska fabrika automobila FAP u Priboju su završile pripremne radove na projektu saradnje. Duboko smo uvereni da će na osnovu dobre realizacije adekvatnih projekata u budućnosti više kineskih kompanija investirati u Srbiju.

Koliko stav Kine o nelegalno proglašenoj nezavisnosti Kosova može da utiče na ostale države?
– NR Kina ima dosledan i kategoričan stav po pitanju Kosova. Bez obzira na prilike u bilateralnim i multilateralnim odnosima, Kina uvek podržava napore Srbije u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta, odlučno insistira na očuvanju međunarodnog prava i normi međunarodnih odnosa, kao i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN-a. Kina je predala pismeni izveštaj Međunarodnom sudu pravde po pitanju legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i učestvovala u raspravi po tom pitanju. To je prvi put da Kina učestvuje u pismenoj i usmenoj raspravi Međunarodnog suda pravde. Mi smatramo da je put pregovora srpske strane i kosovskih privremenih institucija jedini način za postizanje obostrano prihvatljivog rešenja. Kina je zemlja koja se rukovodi jednakim principima prema celom svetu. Njena podrška Srbiji nije samo zbog tradicionalnog prijateljstva, već i radi očuvanja međunarodnog prava i normi međunarodnih odnosa, a radi očuvanja autoriteta UN-a.

Jeste li zadovoljni položajem kineskih državljana u Srbiji?
– Poslednjih godina situacija Zapadnog Balkana i Srbije se postepeno stabilizuje i bezbednosno stanje kineskih državljana u Srbiji je bolje nego ranijih godina. Kineska ambasada u Srbiji održava aktivne kontakte s nadležnim organima Srbije, što je uspostavilo dobar mehanizam komunikacije između nadležnih organa za imigraciju i kineskih državljana u Srbiji i što je obostrano korisno. U budućnosti je Ambasada Kine u Srbiji spremna da s nadležnim organima Srbije zajednički uloži napore kako bi se stvorili bolji uslovi za poslovanje i život kineskih državljana u Srbiji.

Stabilna tranzicija

Kako je u godini globalne ekonomske krize Kina imala stopu privrednog rasta od 8,5 odsto?
– Centralni zadatak Kine u reagovanju na globalnu finansijsku krizu je sledeći: održavanje brzine ekonomskog razvoja, poboljšavanje životnog standarda i očuvanje društvene stabilnosti. Suočena s krizom, kineska vlada je stavila težište makroregulisanja na održavanje stabilnog i brzog ekonomskog rasta, sprovodila aktivnu finansijsku i adekvatnu fleksibilnu valutnu politiku, u velikoj meri povećala državne investicije, pokrenula investicioni plan u vrednosti od 4.000 milijardi RMB u roku od dve godine. Realizacija navedenih mera je obezbedila stabilnu tranziciju Kine u globalnoj ekonomskoj krizi.