Vesti
Društvo i ekonomija
Revizor podneo prijave protiv 11 ministara
18.02.2010. 20:00
Izvor: Blic
Revizor podneo prijave protiv 11 ministara
Državna revizorska institucija saopštila je danas da je na osnovu revizije završnog računa budžeta za 2008. godinu, podnela 19 prekršajnih prijava, među kojima 11 prijava protiv sadašnjih i bivših ministara.
Državna revizorska institucija je identifikovala više prekršaja iz zakona o budžetskom sistemu, javnom dugu, budžetu, javnim nabavkama i Uredbe o budžetskom računovodstvu.
Nadležnom prekršajnom sudu podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnih postupaka protiv 19 odgovornih lica, kaže se u saopštanju koje je potpisao revizor Radoslav Sretenović.
Prekršajne prijave su podnete protiv ministra trgovine i usluga Slobodana Milosavljevića, ministra Kosova i Metohije Gorana Bogdanovića, ministra prosvete Žarka Obradovića, ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, ministra kulture Nebojše Bradića i ministra životne sredine i prostornog planiranja Olivera Dulića.
Državna revizorska institucija je prekršajne prijave podnela protiv bivših ministara trgovine i usluga Predraga Bubala, Kosova i Metohije Slobodana Samardžića, prosvete Zorana Lončara, kulture Vojislava Brajovića i zaštite životne sredine Saše Dragina.
Protiv Slobodana Milosavljevića podneta je prijava zbog sumnje da je prekršio Zakon o budžetskom sistemu i odobrio plaćanje izdataka koji nisu odobreni zakonom o budžetu.
Prijava je podneta protiv Gorana Bogdanovića zbog sumnje da je izvršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen. Protiv njega je podneta prijava i zato što je odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Revizor je podneo prijavu protiv Žarka Obradovića zbog sumnje da je odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Protiv Tomice Milosavljevića je prijava je podneta zbog sumnje da je u sprovođenju Programa javnog zdravlja odobrio plaćanja bez knjigovodstvene dokumentacije. Prijava protiv Milosavljevića takođe je podneta i zato što je odobrio plaćanja na ime rashoda ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Protiv Nebojše Bradića prijava je podneta zbog sumnje da je učinio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen i zato što nije kontrolisao namensko korišćenje sredstava namenjenih za finansiranje zaštite kulturne baštine i nije preduzeo mere za povraćaj sredstava u budžet.
Revizor je protiv Oliver Dulića prekršajnu prijavu podneo zbog sumnje da je učinio plaćanje dobara i usluga bez knjigovodstvene dokumentacije.
Protiv Predraga Bubala podneta je prekršajna prijava zbog sumnje da je prekršio Zakon o budžetskom sistemu i da je obavio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen.
Revizor je prijavu podneo protiv Slobodana Samardžića zbog sumnje da je obavio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen i odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Prijava je podneta protiv Zorana Lončara zbog postojanja sumnje da je prekršio Zakon o budžetskom sistemu, jer je odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Protiv Vojislava Brajovića, prijava je podneta zbog sumnje da je izvršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen i zato što nije izvršio kontrolu namenskog korišćenja sredstava namenjenih za finansiranje zaštite kulturne baštine.
Protiv Saše Dragina, u to vreme ministra za zaštitu životne sredine, revizor je prijavu podneo zbog sumnje da je prekršio Zakon o javnim nabavkama, jer nije sproveo postupak javne nabavke usluga u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Prekršajne prijave su podnete protiv bivšeg direktora Uprave za trezor u Ministarstvu finansija Ivana Maričića, sekretara Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Aleksandre Popović i bivšeg sekretara Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Aleksandra Todorovića.
Revizor je prijave podneo i protiv sekretara Ministarstva rada i socijalne politike Tatjane Matić, bivšeg direktora Uprave za zajedničke poslove republičkih organa Mirjane Nikolić, državnog sekretara u Ministarstvu rada i socijalne politike Zorana Martinovića, direktora Uprave za zajedničke poslove republičkih organa Novice Antića i bivšeg direktora Republičke direkcije za imovinu Milana Tomića.
"Državna revizorska institucija je uz zahteve za pokretanje postupka podnela i odgovarajuće dokaze, a sud, će kao nezavisni organ, odlučiti o postojanju ili nepostojanju prekršaja i odgovornosti", kaže se u saopštenju.
"Državna revizorska institucija, kao najviši državni organ revizije javnih sredstava u Srbiji, izvršila je reviziju budžeta za 2008. godinu u skladu sa svojim ovlašćenjima.
Tokom kontrole budžeta bila je obezbeđena potpuna nezavisnost u radu državnih revizora", ističe se u saopštenju.
Revizija završnog računa budžeta za 2008. godinu izvršena je u 14 ministarstava, tri uprave i Republičkoj direkciji za imovinu.

Goati: Prelomni trenutak u borbi protiv korupcije
Predsednik nevladine organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati ocenio je danas da podnošenje prekršajnih prijava protiv sadašnjih i bivših ministara predstavlja "početak stvarne borbe protiv korupcije i nenamenskog trošenja" novca iz državnog budžeta.
"Bitno je da država čisti samu sebe i da postoji jedna nezavisna institucija koja je u stanju da pod lupu stavi i samu Vladu", rekao je Goati agenciji Beta govoreći o prekršajnim prijavama Državne revizorske instucije Srbije protiv sadašnjih i bivših 11 ministara i još osmorice funkcionera zbog nenamenskog trošenja novca iz budžeta Srbije za 2008. godinu.
Goati je ocenio da taj potez predstavlja prelomni trenutak u borbi protiv korupcije i nenamenskog trošenja državnog novca, jer je DRI podigla prekršajne prijave protiv visoko rangiranih, a ne lokalnih funkcionera.
"DRI je time pokazala ozbiljnost države u nameri da se bori protiv korupcije i nenamenskog trošenja novca", rekao je Goati i dodao da je to "izuzetno značajno".