Vesti
Društvo i ekonomija
Nadležni izbegavaju odgovor o rentiranju nekretnina
Kome ide novac od izdavanja državnih vila?
22.02.2010. 12:00
Izvor: Blic
Kome ide novac od izdavanja državnih vila?
Niko od nadležnih u državnom aparatu ne želi da otkrije kolikom imovinom raspolaže “Dipos”, preduzeće za izdavanje državnih vila diplomatskim ptredstavništvima, i koliko je novca ova firma uplatila u budžet Republike Srbije. Do zaključenja ovog broja na ova pitanja izostali su odgovori od Ministarstva finansija, Republičke direkcije za imovinu, generalnog sekretara Vlade, kao i čelnika “Diposa”.
U Direkciji za imovinu i Ministarstvu finansija prećutkuju sa koliko državnih kvadrata ova firma raspolaže. Državna revizorska institucija je krajem novembra prošle godine, u izveštaju o reviziji budžeta za 2008. godinu iznela činjenicu da Direkcija za imovinu ne vodi urednu evidenciju o stanju i korišćenju državne svojine. Takođe, u izveštaju se kazuje da su evidencije koje se vode u Direkciji za imovinu nekompletne i nepouzdane. Na koji onda način “Dipos” određuje koliki će deo kolača da odvoji za budžet Srbije?
Prosečna primanja zaposlenih u preduzeću za iznajmljivanje nepokretnosti takođe su jedno od prećutanih pitanja. U Ministarstvu finansija su nam rekli da nemaju vremena da se bave ovim i da se za odgovor obratimo “Diposu”, da bi nas Kostadin Popović, predsednik Upravnog odbora ove firme, uputio na generalnog sekretara Vlade, Tamaru Stojčević. Ni od nje za dve nedelje nismo dobili nikakav odgovor. Na osnovu podataka preuzetih sa sajta ovog preduzeća, za 43 zaposlena u 2008. godini se odvojilo više od 680.000 evra. Treba dodati i to da je na osnovu naknada za ugovore o delu “Dipos” mesečno izdvajao više od 2.400 evra.
Ono što je zanimljivo u vezi s preduzećem “Dipos” jesu brojne afere koje su se vezivale za ovu firmu. Preduzeće su osnovale 1997. godine Vojvođanska banka i Beobanka i povereno mu je upravljanje nepokretnostima u svojini bivše SRJ i Republike Srbije. Tokom 2006. godine Vojvođanska banka je prenela svoj osnivački ulog i prava u ovom preduzeću na Beobanku, a od nje je 2007. godine “Dipos” prešao u vlasništvo Republike Srbije po ceni od 200 miliona dinara.
Tako je država za više od dva miliona evra kupila preduzeće čija je jedina delatnost da izdaje nekretnine u vlasništvu države. Kome je trebala kupovina firme koja je otuđila hiljade državnih kvadrata na elitnim lokacijama po bagatelnim cenama? Da li je to bila preporuka da ova firma pređe u državno vlasništvo? Preduzeće koje ne ume da gazduje državnom imovinom, umesto da bude diskvalifikovano u poslovima sa državom, još je privilegovano i za njega je dat toliki novac.
Upućeni su procenili da je preko “Diposa” do 2000. godine najmanje 450 raznih objekata, stanova i vila otuđeno, pa je 2008. godine ovo preduzeće gazdovalo sa oko 300 rezidencijalnih objekata i 150 stanova.
Kome odgovara da i nakon deset godina od 5. oktobra preduzeće za iznajmljivanje nekretnina “Dipos” posluje pod velom tajne?
Dodatno je pitanje šta će državi uopšte “Dipos” kad već ima Direkciju za imovinu, zar to nije dupliranje posla. Delimični odgovor se možda krije u proširivanju spiska zaposlenih i u članovima Upravnog odbora.