Vesti
Politika
MMF demantovao ministre24.02.2010. 12:00
Izvor: politika
Dogovor o usklađivanju penzija sa platama za srpske pregovarače gotova stvar, ali s tim se nije složio predstavnik misije iz Vašingtona Albert Jeger
Sa delegacijom MMF-a postigli smo dogovor da će rast penzija od aprila 2011. godine biti usklađen sa rastom zarada u javnom sektoru. Taj period biće oročen na 18 meseci. To će biti tako i niko taj dogovor ne može dovesti u pitanje, garantovao je juče potpredsednik vlade Jovan Krkobabić.Te njegove navode potvrdili su i vicepremijer Mlađan Dinkić, pa i ministarka finansija Diana Dragutinović, ali je Albert Jeger, šef delegacije iz Vašingtona, posle samo nekoliko minuta na samoj konferenciji za novinare u vladi – demantovao naše zvaničnike, rekavši da o tome nije postignut dogovor.
Visoki predstavnik MMF-a istakao je da je dogovor o trećoj reviziji stendbaj aranžmana postignut, i to će Srbiji omogućiti da povuče 350 miliona evra zajma koji je namenjen podršci deviznim rezervama.
– Postignut je napredak u strukturnim reformama, naročito penzionog sistema. Tokom pregovora vlada je predložila alternativno rešenje koje podrazumeva usklađivanje penzija sa zaradama. To će zavisiti od toga da li će rast zarada biti umeren kako bi se smanjilo ukupno učešće zarada u bruto domaćem proizvodu. Zato smo konačan dogovor o ovom pitanju odložili za maj, kada ćemo sledeći put doći u Beograd – kazao je Jeger.
Tako je ponovo ostalo nejasno da li će penzije pratiti plate ili Krkobabić nije dobro pratio MMF. Na pitanje da li je Albert Jeger zabrinut zbog toga što predstavnici naših vlasti novinarima nepostignut dogovor predstavljaju kao gotovu stvar, šef delegacije MMF-a odgovara:
– Mi smo skeptični prema tom predlogu, ali smo svakako spremi da o tome diskutujemo prilikom četvrte revizije stendbaj aranžmana. Pitanje je da li će ovo rešenje moći da obuzda rast zarada u javnom sektoru, odnosno da li će to moći vlada sebi da priušti. Jer, povećanje zarada od samo jedan odsto povećava fiskalni deficit za sedam milijardi dinara. Predlog vlade je da penzije prate rast zarada od aprila 2011. do kraja 2012. godine. Pitanje je kako će taj rast moći da se iskontroliše naročito u predizbornoj godini – sumnjičav je bio Albert Jeger.
Mlađan Dinkić, potpredsednik vlade i ministar ekonomije, istakao je da je u razgovorima sa MMF-om ostavljena i mogućnost da se o odmrzavanju plata i penzija razgovara u drugoj polovini godine.
– Ova godina neće biti nimalo laka, jer su penzije i plate zamrznute, što uzrokuje pad tražnje, a to otežava oporavak privrede – upozorio je Dinkić i dodao da će detaljniji razgovori o tome biti mogući u maju.
Albert Jeger složio se sa nadležnim ministrom da izlazna strategija iz nominalnog zamrzavanja zarada mora da postoji, ali i podsetio da sporazum sa MMF-om predviđa da zarade ostanu zamrznute do kraja 2010. godine.
Ministar ekonomije istakao je da će povećanje plata biti moguće ako se privreda bude oporavljala brže nego što je predviđeno i podsetio da je MMF korigovao projekciju rasta srpske ekonomije sa 1,5 na dva odsto.
– U razgovorima sa MMF-om konstatovano je da se neće menjati poreska opterećenja do kraja aranžmana – stavio je Dinkić tačku na sva nagađanja da li će biti rasta PDV-a.
Prema oceni Dinkića, za 10 godina koliko on pregovara sa MMF-om, ovo je najbolji izveštaj koji je o Srbiji sačinila ova međunarodna finansijska institucija. Jer strane direktne investicije bile su za 800 miliona dolara veće od očekivanja MMF-a, a ukupni plasmani banaka takođe su prevazišli prvobitne prognoze. S druge strane, minus u državnoj kasi bio je manji od dozvoljenih 4,5 odsto BDP-a i iznosio je 4,2 procenta.
Diana Dragutinović, ministarka finansija, podsetila je da je ovo prilagođavanje izvršeno na teret plata i penzija. Ako su penzije delile sudbinu zarada tokom krize, onda je logično da se to nastavi i kad krene oporavak, odnosno da bi prinadležnost najstarijih građana trebalo da prati rast zarada, objasnila je ministarka.
Albert Jeger dodao da ostaje obaveza da se broj zaposlenih u javnoj administraciji smanji za 10 odsto i da je od vlade dobio uveravanja da će to „manje-više” biti primenjeno do aprila. U slučaju da se to ne desi, kašnjenje će biti jedna od tema prilikom naredne majske posete.
Generalno, vlada se držala postignutog dogovora, pa Albert Jeger očekuje da Odbor direktora MMF-a krajem marta donese konačnu ocenu o trećoj reviziji aranžmana sa Srbijom.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…