Vesti
Društvo i ekonomija
Janković:Nepoštovanje prava građana
17.03.2010. 12:00
Izvor: b92
Janković:Nepoštovanje prava građana
Beograd -- Administracija u Srbiji nedovoljno poštuje prava građana dok se ljudska i manjinska prava u načelu poštuju, kaže se u godišnjem izveštaju Zaštitnika građana.
U redovnom izveštaju ombudsmana Saše Jankovića za 2009, kaže se da se tokom protekle godine zaštitniku građana obratilo 8.700 građana, što je znatno više nego prethodnih godina, a najviše pritužbi odnosilo se na kršenje prava iz oblasti radnog odnosa. Administracija je opterećena sama sobom a ne ostvarivanjem prava, ocenjeno je u izveštaju.

U izveštaju zaštitnika građana, koji je podneo Skupštini Srbije, se navodi i da "nije retka pojava da zaposleni u državnim organima, pored odsustva svesti o sadržini pojma 'dobra uprava', ne poznaju ni osnovne elemente pravnog poretka".

"Nedostaje odgovornost iznutra, nedostaju jasni mehanizmi koji građanin može da iskoristi da bi se požalio, ispravio propust, a da ne mora da ide na sud zbog toga. I moram da kažem da nije sve na kadrovima. U Srbiji proteklih godina teku neke reforme uprave kojima se jasan tok ne da razaznati. nije moguće smanjiti broj zaposlenih u administraciji, smanjiti im plate a da istovremeno ono što rade ostane isto a da građani dobiju bolju i bržu adminbitsraciju“, rekao je Saša Janković, zaštitnik građana.

Zaštitniku građana su u 2009. godini podnete teže pritužbe nego prethodnih godine koje pre svega ukazuju na probleme u oblasti ekonomskih i socijalnih prava.

Statistički najviše se izdvajaju problemi koji se tiču radnog odnosa.

"Veliki broj građana doživeo je kršenje svojih prava u radnom odnosu kao i nakon njega. karakteristično je da je država u mnogim situacijama postupala nedovoljno dosledno. Nekima je pomagala ali nije potpuno jasno koji su kriterijumi opredelili da to učinu u toj, a u nekoj drugoj građane da ostavi same sebi", kaže Janković.

Na kraju svog godišnjeg izveštaja zaštitnik građana izneo je Skupštini preporuke koje bi mogle da doprinesu poboljšanju položaja građana u odnosu na organe uprave, a za koje smatra da u praksi u potpunosti mogu da se ostvare.

Među prvima je preporuka da Vlada Srbije postane svesna značaja saradnje sa institucijom zaštitnika građana.