Vesti
Društvo i ekonomija
Vlada prodaje 40 odsto Telekoma
24.03.2010. 12:00
Izvor: politika
Vlada prodaje 40 odsto Telekoma
Tender početkom leta, a sav novac od prodaje biće iskorišćen za gradnju puteva. Procenat vlasništva koji se prodaje određen tako da se ne bi favorizovao Dojče telekom i da bi građani dobili visoku cenu za akcije koje dobiju besplatno
Vlada Srbije odlučila je da na prodaju ponudi 40 odsto akcija Telekoma „Srbija”. Ovo je juče i zvanično saopšteno s tim da će se vlada o tome na narednoj sednici i formalno izjasniti. Sav novac od prodaje biće uložen u značajne infrastrukturne projekte.

Međunarodni tender biće dvoetapni, a vlada će ga raspisati u junu ili početkom septembra, saznaje „Politika” u vladi. Najavljeni sistem prodaje umnogome podseća na transakciju s Mobtelom kada je sa najvećom ponuđenom cenom vlasnik te kompanije postao norveški Telenor.

Naime, u prvoj pretkvalifikacionoj fazi trebalo bi da se kandiduju samo ozbiljni kupci koji bi se zatim, u drugoj etapi, licitacijom nadmetali za Telekom.

Početna cena na licitaciji je najviša koju ponude zainteresovani investitori na pretkvalifikacionom tenderu. Taj iznos, kako se saznaje, neće moći da bude manji od milijardu, a možda i milijardu i po evra, a o tome će preporuku dati privatizacioni savetnik. Već sada se u krugovima bliskim premijeru Mirku Cvetkoviću može čuti da će Srbija insistirati na ceni ne manjoj od milijardu evra.

Na pitanje zašto se prodaje baš 40 odsto, izvor „Politike” iz vlade kaže da je taj procenat određen kako Dojče telekom ne bi bio favorizovani kandidat. Naime, Dojče telekom već ima udeo u Telekomu „Srbija” preko grčke kompanije OTE čiji je suvlasnik. Procenat od 40 odsto daje šansu i drugim zainteresovanim kupcima da postanu većinski vlasnici jer kasnije od građana i zaposlenih mogu da dokupe potrebni procenat akcija. To praktično znači da će u tom slučaju cene akcija koje budu posedovali građani biti sve skuplje.

Inače, Vlada Srbije trenutno, preko Javnog preduzeća PTT Srbija, ima 80 odsto akcija Telekoma „Srbija”. Do 30. juna Telekom bi trebalo da se transformiše iz zatvorenog u otvoreno akcionarsko društvo, tako da građani besplatno dobiju 15 odsto akcija te kompanije, a bivši i sadašnji radnici 12 odsto. To znači da bi tada država imala ukupno 53 odsto, a posle prodaje ostalo bi joj 13 odsto.

Udeo u „Telekomu” prvi put je prodao Slobodan Milošević juna 1997. godine za 1,57 milijardi nemačkih maraka (922 miliona dolara) italijanskom STET-u i grčkoj kompaniji OTE. STET je za 29 odsto kapitala platio 892 miliona maraka, a grčki OTE je za 20 odsto kapitala platio oko 680 miliona maraka.
Vlada Zorana Đinđića je u decembru 2002. godine postigla dogovor sa Telekomom Italije da otkupi svih 29 odsto njegovih akcija u Telekomu za 195 miliona evra. PTT Srbije, kao većinski vlasnik, novac je trebalo da plaća u sledećih šest godina. Početak isplate dela od 120 miliona evra planiran je bio za 2003. godinu, dok je isplata ostatka trebalo da počne nakon tri godine tokom kojih neće biti obračunavane kamate. U sumu koja je plaćena Italijanima uračunat je i dug od stotinak miliona evra.

Telekom trebalo odavno prodati
Ekonomista Milan Kovačević ocenio je juče da je preduzeće „Telekom Srbija” trebalo odavno prodati, još pre ekonomske krize, ali da je sada krajnje vreme da se ponovo ubrza proces privatizacije, uključivši i javna preduzeća.

Kovačević je naglasio, komentarišući za Tanjug vest da će Vlada Srbije uskoro raspravljati o prodaji 40 odsto udela u „Telekomu”, da bi bilo tragično ukoliko bi se tako dobijeni novac iskoristio za potrošnju kao sredstva od dosadašnjih privatizacija.

On je ocenio da bi najbolje bilo da dobijeni novac od prodaje „Telekoma” država uloži u stvaranje razvojne banke, uz napomenu da se ne slaže sa idejom da se od tih sredstava napravi budžetski fond za finansiranje infrastrukturnih projekata.

Kovačević smatra da bi država trebalo da proda celokupni udeo od 55 odsto koji poseduje u „Telekomu”, jer se najavljenom prodajom samo 40 procenata akcija smanjuje, kako ističe, interes kupca.

U slučaju prodaje 40 odsto akcija „Telekoma”, jedino ima smisla da taj udeo preuzme „Dojče telekom” (suvlasnik grčke OTE), pa da on postane većinski ulagač u „Telekomu”, ističe Kovačević.

Dobar potez
Privatizacija „Telekoma Srbije” je dobar potez koji će to preduzeće učiniti efikasnijim i doneće veće prihode u budžet Srbije, izjavio je ekonomista Boško Mijatović.

On, međutim, smatra da bilo dobro ukoliko bi se prodalo više od od 50 odsto „Telekoma”, jer bi se na taj način postigla veća cena deonica, nego kada bi se prodalo samo 40 odsto akcija te kompanije.

Prodaja više od 50 odsto akcija omogućila bi velikim evropskim i svetskim igračima na tržištu telekomunikacija da se uključe u utakmicu i da podignu cenu „Telekoma” znatno iznad one koja bi se ostvarila planiranim prodajom 40 odsto deonica te kompanije, tvrdi Mijatović.

Dinkić: „Dojče telekom” nema pravo preče kupovine
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije Mlađan Dinkić izjavio je juče da „Dojče telekom” neće imati pravo preče kupovine akcija „Telekoma Srbija”.

Dinkić je na konferenciji za novinare rekao da će više detalja o prodaji akcija „Telekoma Srbije” narednih dana izneti premijer Srbije Mirko Cvetković.

Vlada Srbije najavila je da će na sednici u petak razmatrati odluku o tenderskoj prodaji 40 odsto akcija „Telekoma Srbije” koje su u vlasništvu države.

Kako je saopšteno, vlada će formirati poseban budžetski fond iz kojeg će se sredstva od prodaje akcija „Telekom Srbije” ulagati u značajne infrastrukturne projekte.

Država je preko PTT Srbija vlasnik 80 odsto „Telekoma Srbije”, a 20 odsto je u vlasništvu grčke kompanije OTE, čiji je većinski vlasnik „Dojče telekom”.

Premijer Srbije Mirko Cvetković i ministarka telekomunikacija Jasna Matić izjavili su da bi „Telekom Srbije” mogao da bude prodat ove godine i da bi se za to preduzeće mogla dobiti realna cena.