Vesti
Politika
Smenio bih ministre da je bilo krivičnih prijava
25.03.2010. 20:00
Izvor: S media
Smenio bih ministre da je bilo krivičnih prijava
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio da državni revizori tokom kontrole završnog računa budžeta za 2008. godinu nisu utvrdili da je postojala namera za pribavljanje protivpravne imovinske koristi kod budžetskih korisnika, niti bilo koju drugu nameru koja bi imala "prizvuk kriminala".
Cvetković je, odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini Srbije, rekao da je bio spreman da smeni ministre za koje bi revizor utvrdio da je postojao osnov za podnošenje krivičnih prijava, ali da to nije učinio pošto su podnete samo prekršajne prijave.
Premijer je podsetio da je većina utvrdjenih prekršaja bila proceduralna ili nasledjena tako da to nije bio osnov da bilo ko da ostavku ili da bude smenjen.
Cvetković je naveo i da u 2008. godini nije bilo prekomernog trošenja sredstava iz budžeta već je potrošeno manje novca nego što je predvidjao rebalans budžeta za tu godinu.
Odgovarajući na pitanje šefa poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislava Nikolića, Cvetković je istakao da su rebalansom za 2008. godinu bili predvidjeni izdaci od oko 695,9 milijardi dinara, a da je potrošeno 667,8 milijardi dinara.
"U budžetu se nije trošilo više sredstava nego što je odobrila skupština", rekao je premijer i napomenuo da je potrošeno manje sredstava nego što je planirano za tekuće i kapitalne rashode i nabavku finansijske imovine.
Nikolić je optužio Cvetkovića da je najodgovorniji za mnogo promašenih privatizacija u Srbiji, ocenivši da će kada se ispita kako su izvršene privatizacije i "ko je saradjivao sa kriminalcima na prodaji imovine", biti podnete mnoge krivične prijave.
Odgovarajući na pitanja poslanika o fiskalnim pravilima, ministarka finansija Diana Dragutinović je navela da u drugim zemljama postoje zakoni o fiskalnoj odgovornosti ili nezavisni saveti koji kontrolišu sprovodjenje fiskalne politike.
Ona je ukazala da se u Srbiji u saradnji sa Medjunarodnim monetarnim fondom pripremaju izmene Zakona o budžetskom sistemu u koji će biti uključena odredjena fiskalna pravila.
Cvetković je izjavio da se od 55 primedbi, koje je pri kontroli završnog računa budžeta za 2008. stavila Državna revizorska institucija (DRI) , 38 odnosi na prethodnu, a 17 na sadašnju vladu.
Odgovarajući na pitanja poslanika u parlamentu, Cvetković je naveo da je utvrdjeno da se 17 prekršaja odnosi na Uredbu o budžetskom računovodstvu, 19 na Zakon o budžetskom sistemu, četiri na Zakon o javnom dugu, 11 na Zakon o radu, tri na Zakon o javnim nabavkama i jedan na Zakon o platama državnih službenika.
On je istakao da je analiza, koju je napravio njegov kabinet, pokazala da se od utvrdjenih prekršaja 49 ponavlja iz prethodnog perioda, što znači da je u najvećoj meri reč o ustaljenoj praksi, dok se šest prekršaja javlja prvi put.
Odgovarajući na pitanje šefa poslaničke grupe LDP-a Čedomira Jovanović zašto parlament nije raspravljao o završnim računima od 2002. do 2008. godine, Cvetković je naveo da su završni računi budžeta od 2005. do 2007. godine sigurno predavani i njihova sudbina je bila da ih je vlada usvojila, uputila u parlament, ali o njima nije diskutovano jer nije bilo izveštaja revizora, koji tada nije ni postojao.
Takvu situaciju smo nasledili, rekao je Cvetković i dodao da se onda krenulo u formiranje državne revizije, a kada je počela sa radom DRI je imala opciju da startuje od tih završnih računa.
"Iz DRI je poručeno da nemaju za to kapaciteta, da će početi od 2008. godine, a onda se ispostavilo da i za tu godinu nema punog kapaciteta da se sve uradi, što govori o tome da DRI treba pomoći kako bismo imali pune revizorske izveštaje", rekao je premijer.
On je kazao da je izveštaj DRI pokazao potrebu interne kontrole, što će biti uradjeno u narednom periodu i dodao da se postavlja i pitanje drugih informacija, baza podataka, podataka o imovini koja će se rešiti, neka u narednim mesecima, a za neke će biti potrebno i nekoliko godina.