Vesti
Politika
Autonomija, a ne država
26.07.2006. 14:30
Izvor: Novosti
BUKUREŠT - Predsednici Srbije i Rumunije, Boris Tadić i Trajan Basesku, sa­glasili su se juče u Bukureštu da budućnost Kosova nije u nametnutom rešenju, već u dogovoru Beograda i Prištine.
"Za Kosovo je potrebno jedno racionalno rešenje, rešenje koje ne predstavlja pre­sedan i koje poštuje međunarodno pravo", rekao je Basesku novinarima posle razgovora sa predsednikom Srbije i istakao da bi svaki drugačiji ishod pregovora bio "opasan po Evropu i šire".
Predsednik Srbije, koji je juče boravio u prvoj zvaničnoj poseti Bukureštu, nagla­sio je značaj principijelnog stava Rumunije kada je u pitanju rešavanje problema budućeg statusa Kosova i Metohije.
"Srbija se protivi nezavisnosti Kosova i Metohije. Predlažemo za Kosovo i Meto­hiju najveću moguću autonomiju, poseban pristup Kosova i Metohije međunarod­nim finansijskim institucijama, ali se protivimo članstvu Kosova i Metohije u Uje­dinjenim nacijama, protivimo se i formiranju vojske Kosova", rekao je Tadić. "Ne želimo da upravljamo životima Albanaca na Kosovu i Metohiji, ali, istovremeno, branimo naše legitimne pozicije, branimo suverenitet i teritorijalni integritet i bra­nimo prava Srba na Kosovu i Metohiji", rekao je srpski predsednik.
Njegov domaćin, rumunski predsednik je na pitanje novinara da li se protivi na­metanju rešenja za Kosovo, izričito naglasio da je to premisa od koje polazi u sagledavanju kosovskog problema: "Ni jedno rešenje ne može biti nametnuto, već može biti samo uz dogovor između Beograda i Prištine".

OPASNA NEZAVIZNOST
BASESKU je apelovao na sagledavanje realnosti u Pokrajini i objasnio da je real­nost takva da se i trenutno, privremeno rešenje održava samo uz pomoć vojske.
"Da zamislimo nešto što nikako ne bi želeli, a to je da Kosovo postane nezavi­sno. Mogu slobodno da vas uverim da ako Kosovo postane nezavisno, međuna­rodna zajednica će morati duplu vojsku da pošalje na Kosovo da bi održavala ta­kav mir", rekao je Basesku.
Basesku je podsetio da se Rumunija čvrsto drži stanovišta o nepromenljivosti granica u regionu i naglasio da taj princip treba da se primeni i u rešavanju ko­sovskog pitanja.
"Razmenili smo mišljenja o razgovorima u Beču, s obzirom da mi sledi poseta SAD", rekao je rumunski predsednik i dodao da će tamo sa svojim kolegama razgovarati i o kosovskometohijskom pitanju. On je ocenio veoma važnim nasta­vak dijaloga Beograda i Prištine, a Tadić je rekao novinarima da je optimista iako su pregovori o statusu Kosova i Metohije veoma teški za srpsku stranu, što je, primetio je, potvrdio i sastanak u Beču. "Optimista sam. Srbija sa punom ve­rom će pregovarati o budućem statusu Kosova, braniće ne samo legitimne inte­rese, suverenitet, teritorijalni integritet i prava Srba, već će braniti i evropske vred­nosti", rekao je Tadić.
Predsednik Tadić i Basesku su razgovarali i o bilateranim odnosima, posebno o ekonomskoj saradnji, fleksibilnijem viznom režimu i o pravima rumunske zajedni­ce u Srbiji i srpske u Rumuniji.
Basesku je istakao nameru Rumunije da otvori konzulat u Timočkoj krajini. On je takođe naglasio da treba završiti projekat o Sporazumu o viznom režimu izme­đu Srbije i Rumunije, uz želju da se poveća protok ljudi, robe i kapitala.
Predsednik Srbije će se u Bukureštu sastati i sa predsednicima Senata i Posla­ničkog doma rumunskog parlamenta Nikolajeom Vakarojuom i Bogdanom Oltea­nuom, kao i sa poslanikom Saveza Srba u rumunskom parlamentu Slavomirom Gvozdenovićem.