Vesti
Politika
Skupština o Srebrenici
30.03.2010. 20:00
Izvor: RTS
Skupština o Srebrenici
Oštre polemike tokom rasprave o deklaraciji o Srebrenici. Vladajuća koalicija smatra da se dokumentom sklanja krivica sa naroda i države. Nikolić optužuje poslanike da glasaju iz interesa, iako nisu saglasni sa tekstom.
Poslanici republičkog parlamenta razmatraju Predlog deklaracije o osudi zločina u Srebrenici. Rasprava o deklaraciji pokrenula i druge stranačke optužbe.
U nastavku skupštinske rasprave oštro su polemisali lider naprednjaka Tomislava Nikolića i Šefica poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" i zamenik šefa poslanika G17 plus Vlajko Senić.
Kolundžija je rekla da vladajuća većina donošenjem deklaracije želi da kaže da se desio zločin i da se time sklanja svaka sumnja sa naroda i države.
Nikolić je izjavio da nisu svi u vladajućoj većini saglasni sa sadržinom dokumenta, ali da će za njega da glasaju zbog partijskih i ličnih interesa.
Lider naprednjaka je ocenio i da "Srbija u EU ne može da uđe, ne zbog neusvajanja ove ili sličnih rezolucija, već zbog toga što fabrike ne rade, vlada troši neograničeno novac, činovnici su korumpirani, cveta šverc".
Zamenik šefa poslanika G17 plus Vlajko Senić pozvao je Nikolića da u današnju raspravu "ne unosi stranačke odnose, a pogotovo da ne unosi stranačke odnose zbog ličnih problema".

ZES: Srbija ne stoji iza zločina
Predsednica parlamenta najavila je da će poslanici danas raditi i posle 18 sati, kako bi se završila rasprava o Deklaraciji o Srebrenici i dodala da će RTS direktno prenositi zasedanje do 20 sati.
Đukić-Dejanović očekuje da će rasprava o Deklaraciji biti privedena kraju oko 22 časa i da će se onda oceniti da li će se o njoj glasati večeras.
Obrazlažući Predlog deklaracije, šefica poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija rekla je da Skupština deklaracijom želi da najoštrije osudi stravičan zločin u Srebrenici, izrazi iskreno saučešeće porodicama ubijenih, oda poštu stradalima i obaveže se da pronađe i kazni počinioce.
Kolundžija je izjavila je da će usvajanjem Deklaracije biti zatvoreno tragično poglavlje nedavne prošlosti i otvorene nove perspektive generacijama koje dolaze, a Srbiji vraćen međunarodni kredibilitet i ugled.
Nada Kolundžija je, obrazlažući tekst Deklaracije, rekla da je osnovna poruka dokumenta da Srbija ne stoji iza počinilaca tog zločina, da ne pravi razliku između žrtava i da podjednako ceni svaku žrtvu.
Istovremeno Srbija, prema njenim rečima, poručuje da neće zaboraviti svoje žrtve i da će insistirati da odgovorni za njihovo stradanje ne izbegnu pravdu.
Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da Skupština Srbije usvajanjem deklaracije o zločinu u Srebrenici osuđuje "fabriku smrti" i ukazala da donošnje tog dokumenta mora da bude iskreno.
"Deklaracija ne treba da ima veze sa EU, politikom, tranzicijom, već sa onim da li možemo da odgovorimo na pitanje da li smo uopšte ljudi", rekla je Grubješić.
Grubješić je rekla da nema konsenzusa o toj deklaraciji ali i da ne treba ni da je bude "sa onima koji prelepljuju Bulevar Zorana Đinđića imenom ratnog dželata Ratka Mladića i onima koji su to prestali da rade pre dve, tri godine".
Šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić izjavio je da je donošenje Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici hrabar čin i poruka pomirenja.
"Veoma je važan zahtev da se ne poslanici bave pravnim definicijama zločina, već da postignu što širi konsenzus u sveobuhvatnoj političkoj osudi zločina u Srebrenici, ali i nad Srbima što će i uslediti", rekao je Ružić.

NS i DSS traže povlačenje Deklaracije
Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić zatražio je da republički parlament povuče iz procedure predloženu deklaraciju i donese deklaraciju kojom bi bili osuđeni svi zločini koji su počinjeni na teritoriji bivše Jugoslavije.
Ilić je rekao da predložena deklaracija o Srebrenici podgreva mržnju u Srbiji, iritira porodice čiji su članovi stradali u sukobima na prostoru bivše Jugoslavije, a da se budućim generacijama "stavlja žig kojeg nikada neće moći da se oslobode".
"Mi osuđujemo zločin u Srebrenici, ali ništa manji i blaži nisu bili zločini u drugim delovima. Zločin je zločin i zločinci se moraju identifikovati i privesti pravdi, ali ne možemo izvući Srebrenicu, a sve drugo zanemariti", kazao je Ilić.
Šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić pozvao je poslanike da ne usvajaju posebnu deklaraciju o zločinu u Srebrenici, jer će time "državu baciti u kaljugu".
Kada izdvojite posebnom deklaracijom poseban zločin vi ste označili Srbiju kao genocidnu državu, istakao je Aligrudić.
"Srpski narod ne može biti odgovoran za aktivnosti pojedinaca, kao što srpski narod nije odgovoran za politiku koja je vođena devedesetih godina", poručio je Aligrudić i objasnio da onda ne bi bilo snage 2000-te godine da se smeni jedan režim.
"Ovo je poslednja prilika da Skupština odustane od blaćenja sopstvene države i naroda", upozorio je Aligrudić.
Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da teoretski postoji mogućnost da se tekst Deklaracije povuče iz procedure ukoliko dođe do dogovora većine poslanika o tome.
"Međutim, na osnovu raspoloženja svih poslanika nema izgleda da će se tekst menjati", rekla je Dejanović novinarima u Skupštini Srbije.

SNS podneo svoj predlog deklaracije
Naprednjaci su Skupštini podneli svoju deklaraciju o osudi svih zločina učinjenih u građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji i posebno zločina u Srebrenici.
Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić izjavio je da narod ne čini zločine već pojedinci i da treba kazniti počinioce tih zločina.
Nikolić je rekao da se predloženom deklaracijom želi da sami sebe proglasimo isključivim krivcima za sve što se desilo i da se svoj narod osudi kao jedini koji je počinio zločin i dodao da narod ne čini zločine već pojedinci.
Tomislav Nikolić smatra da bi mnogo toga moglo da se popravi u tekstu deklaracije kada bi predlagači imali hrabrosti da nabroje i svoje i tuđe žrtve i svoje i tuđe zločine.
Nikolić je poručio predlagačima da se ni u čije ime ne izvinjavaju, posebno ne u ime nevinih, ali ni krivaca, jer, kako je rekao, njih treba pred sud pa nek se pri izricanju kazne izvinjavaju.
Predsednik SNS-a je pitao zašto se donosi deklaracija koja nije odraz volje većine i kada će se neki reciprocitet ostvariti sa drugim narodima.

Bošnjaci će odlučiti da li će glasati
Poslanik Bošnjačke liste Esad Džudžević pozvao je parlament da usvoji Rezoluciju Evropskog parlamenta o Srebrenici i pozvao državu da 11. jul proglasi danom sećanja na genocid u Srebrenici.
Džudžević je ocenio da je Rezolucija Evropskog parlamenta kojom taj dan proglašava danom sećanja na genocid "prava mera osude onoga što se dogodilo u Srebrenici jula 1995. godine".
On je najavio da će poslanici Bošnjačke liste sačekati kraj rasprave o ovoj bolnoj i emotivnoj temi i doneće odluku o samom činu glasanja o predloženoj deklaraciji o Srebrenici.
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da niko na svetu nije srpski narod ni Srbiju optužio za genocid, ali da je njena odgovornost što nije u potpunosti ispoštovala međunarodnu konvenciju o sprečavanju genocida.
Jovanović je rekao da je LDP želela drugačiju rezoluciju.
"Očigledno je da to nije moguće, ne zbog toga što joj se suprotstavlja narod, već što nema unutrašniih snaga u društvu koje bi istinu učinile javnom", kazao je Jovanović.
Prema njegovoj oceni, Srebrenica se izdvaja "u odnosu na sve druge monstruozne zločine iz ratova devedesetih godina, po broju žrtva, po stradanju", a Međunarodni sud pravde i Haški sud su utvrdili da je na tom prostoru počinjen genocid.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor poručio je da će poslanici te stranke glasati za deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, kao što će glasati i za dokument o osudi zločina nad Srbima u ratu u bivšoj Jugoslaviji.
"Kao narodni poslanici vojvođanskih Mađara, ne slažemo se sa svim formulacijama u tekstu Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici, ali ćemo glasati za nju, kao što ćemo glasati i za Deklaraciju o osudi zločina nad srpskim narodom u ratu u bivšoj Jugoslaviji", rekao je Ištvan Pastor.

JS ipak glasa za Deklaraciju
Vladajuća koalicija veruje da ima većinu za usvajanje tog dokumenta. Međutim, osim opozicije i pojedine stranke iz vlasti najavile su da će biti protiv, ako se ne uvaže njihovi predlozi.
Iako je prethodno najavio da poslanici njegove stranke neće glasati za Deklaraciju, lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković-Palma izjavio je da će oni, ipak, glasati za taj dokument.
Marković je novinarima pre početka sednice rekao da se predomislio, jer je najavljeno da će biti usvojena i deklaracija o zločinima nad srpskim narodom u bivšoj Jugoslaviji, a konsultacije u vezi sa tim predsednica parlamenta zakazala je za četvrtak.
Sednica Skupštine je danas na kratko bila prekinuta jer su šefovi poslaničkih grupa opozicije protestovali zbog načina na koji je Deklaracija pripremana i sednica sazvana.
U predloženoj Deklaraciji, koju je podnelo 114 poslanika liste "Za evropsku Srbiju", G17 plus, SPS I PUPS, piše da Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995, kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde, i očekuje da druge države bivše Jugoslavije na isti način osude i zločine počinjene nad Srbima.