Vesti
Politika
Šutanovac: Ozbiljni napori da se završi saradnja sa Hagom
03.04.2010. 14:00
Izvor: Blic
Šutanovac: Ozbiljni napori da se završi saradnja sa Hagom
Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da ne može da kaže da li smo bliže ili dalje završetku saradnje sa Haškim sudom, ali da je "sigurno da se čine ozbiljni napori da se taj posao završi".
"Žalosno je što nismo imali prilike da se tim ljudima sudi u našoj zemlji, ali sistem vrednosti koji treba da nas vodi u pravcu evropske perspektive Srbije podrazumeva i konačno rešavanje te tragedije koja je trajala godinama na prostoru bivše Jugoslavije", rekao je on.
Ministar odbrane je u intervjuu za magazin " Objektiv" naveo i da tu spada i Deklaracija o Srebrenici koju je usvojila Skupština Srbije.
"Ubeđen sam da je ovo važan i preloman trenutak za budućnost Srbije. Znam da će uvek biti onih koji bi voleli da se stvari ne menjaju, onih koji bi želeli napred, a da drže kočnicu", rekao je Šutanovac.
Upitan kakav je njegov odgovor na dilemu Kosovo ili Evropska unija i zbog čega tu dilemu postavljamo sami pred sebe, a da niko to drugi od nas nije tražio ni u nagoveštajima, Šutanovac je odgovorio:
"Važno je uvek imati u vidu da pet zemalja članica EU i četiri NATO zemlje nije priznalo nezavisnost Kosova i Metohije i voleo bih da vidim jedno cirkularno pismo koje bi se sa istim pitanjem uputilo Španiji, Kipru, Grčkoj, Slovačkoj i Rumuniji".
"Zato mislim da to pitanje na takav način nikada neće biti postavljeno pred Srbiju. Ne verujem da će Srbija ikada biti dovedena pred takvu odluku", rekao je ministar odbrane.
Šutanovac je naveo i da očekuje da će Misiji Srbije pri NATO u Briselu biti otvorena u narednim mesecima, ističući da je vojni deo misije potpuno koncipiran.
"Velika je šteta što Srbija od kraja 2006. do danas nije u potpunosti učestvovala u programu "Partnerstvo za mir" i naivno je verovanje da ukoliko izostanemo iz tog projekta u kome Rusija ima četrdeset predstavnika u sedištu NATO-a u Briselu, možemo da nastavimo sa napredovanjem", rekao je on.
Ministar je naveo da će "svaka vrsta izolacionizma na kraju rezultirati velikim minusom, pre svega, u ekonomskom i socijlnom statusu građana Srbije".
On je naveo da u okviru programa "Partnerstvo za mir" postoji veliki broj komiteta i podkomiteta, a da se u radu određenog broja komiteta učestvuju samo aktivni članovi tog programa - "ukoliko ne, učešće vam je uskraćeno".
"Sa druge strane, NATO se danas bavi energetskom bezbednošću, zaštitom životne sredine, medicinom... širim spektrom, ne samo odbranom. Sve informacije koje tamo dolaze i fondovi koji postoje, možete da koristite - samo ukoliko ste punopravni član", rekao je on.