Vesti
Društvo i ekonomija
Povodom najava da će Međunarodni sud pravde tek na jesen saopštiti stav prema nezavisnosti Kosova i Metohije
Novi razgovori o statusu nisu nemogući06.04.2010. 12:00
Izvor: danas

Beograd - Navodna odluka Međunarodnog suda pravde da tek na jesen saopšti savetodavno mišljenje o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova mogla bi da ima posledice po Srbiju, ali i po kredibilitet Suda.
Mada su sagovornici Danasa saglasni da će i posle odluke MSP kosovsko pitanje biti visoko rangirano u agendi politike zvaničnog Beograda, oni se razilaze u oceni da li politički uticaji imaju efekta na rad najvišeg suda Ujedinjenih nacija. Dok profesor međunarodnog prava Radoslav Stojanović smatra da insinuacije da se politika upliće u odluke MSP predstavljaju uvredu za taj sud, urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović tvrdi da uticaj politike postoji, mada je manje direktan nego u slučaju Haškog tribunala za ratne zločine.- Normalno je da Sudu treba mnogo vremena da definiše mišljenje o Kosovu. To je veoma važno pitanje na globalnom nivou, budući da u svetu ima mnogo država koje se suočavaju s problemom otcepljenja nekih svojih teritorija. Odluka MSP značiće, dakle, i popunjavanje velike praznine u međunarodnom pravu, koje nema precizna pravila kada je reč o pravu naroda na samoopredeljenje i otcepljenje. To je razlog što je veliki deo sveta zainteresovan za to mišljenje i zato Sud mora da bude vrlo posvećen ovom procesu - kaže za Danas Radoslav Stojanović, koji je zastupao Srbiju pred MSP u slučaju bosanske tužbe za genocid.
Stojanović objašnjava da je procedura davanja savetodavnog mišljenja izuzetno komplikovana i da zahteva mnogo vremena. On dodaje da je uveren da političke prilike neće uticati na mišljenje Suda, ali je uveren da bi hapšenje Ratka Mladića pomoglo Srbiji.
- Onaj ko misli da na MSP može da se utiče kako bi ta institucija postupila suprotno pravnim standardima koje neguje, u stvari čini uvredu najvišem sudu UN - naglašava Stojanović.
Prema njegovim rečima, rešenje kosovskog problema neće još dugo biti pronađeno, ali ne propušta priliku da istakne da se moraju primenjivati novi metodi.
- Najvažnija stvar je 250.000 izbeglih Srba s Kosova o kojima ni u jednim pregovorima nije bilo reči, niti se to ozbiljno razmatralo. Trebalo bi da međunarodna zajednica pomogne izgradnju naselja na severu Kosova kako bi se oni tu naselili, jer svojim kućama ne mogu da se vrate - naglašava Stojanović.
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, kaže za Danas da je odlaganje odluke MSP o proglašenju nezavisnosti Kosova loše i po Srbiju i po taj sud.
- Odlaganje je besmisleno, ali prema mojim saznanjima glavni problem je taj što su mišljenja sudija izuzetno podeljena, zapravo više nego ikada do sada i da nema saglasnosti oko toga da li je proglašenje nezavisnosti Kosova opravdano sa stanovišta međunarodnog prava. To nam govori da odluka ubedljivom većinom glasova nije moguća i da i sam Sud kupuje vreme kako bi sačuvao svoj kredibilitet - tvrdi Vukadinović.
On smatra da politika svakako ima uticaja na rad MSP, ali da nije direktan i da je nešto manji nego u slučaju Tribunala u Hagu, te da ulogu igra i zemlja porekla sudija, mada ona nije presudna.
- Očigledno je da je davanje za pravo strani kosovskih Albanaca isključeno, tako da se Sud lomi da li da definiše mišljenje koje bi davalo ozbiljnije za pravo srpskoj strani ili da saopšti neku neodređenu formulaciju. Odlaganje te odluke predstavlja udarac srpskoj diplomatiji koja je sve svoje snage usmerila na ovaj problem, a s druge strane daje se vremena kosovskim Albancima da još neko vreme lobiraju za neko dodatno priznanje ili pridobijanje nekog od sudija - ističe Vukadinović.
Iako kosovski Albanci govore da je konačno rešenje statusa Kosova zauvek utvrđeno, Vukadinović smatra da savetodavno mišljenje MSP koje bi bilo naklonjeno Srbiji verovatno ne bi dovelo strane za pregovarački sto, ali bi moglo da ponovo otvori priču o tom problemu.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…