Vesti
Društvo i ekonomija
INA tuži Srbiju za 200 mil. evra21.04.2010. 12:00
Izvor: b92
Beograd -- U Privrednom sudu u Beogradu počeo je proces na osnovu tužbe kojom vodeća hrvatska naftna kompanija INA od Srbije traži povraćaj imovine i nadoknadu štete.
Vrednost procesa je oko dve stotine miliona evra, a reč je o kontroverznom slučaju nastalom raspadom Jugoslavije, kada su pumpe i druga imovina za koju INA smatra da je bila njeno vlasništvo stavljeni pod kapu kompanije Beopetrol, da bi u procesu privatizacije Beopetrol bio prodat ruskom Lukoilu. Nadležan u Vladi Srbije za postupak bio je ministar Aleksandar Vlahović. On je više puta izjavljivao da je prodaja Lukoilu izvršena transparentno i sa punim vlasničnim pravima Beopetrola.
Koliko se zna, Lukoil je još prilikom kupovine u ugovor uneo zaštitnu klauzulu prema kojoj je za sve sporove odgovorna srpska strana. Na prvom ročištu strane su uzele „tajm-aut“ za upoznavanje sa spisima. Nastavak suđenja zakazan je za 31. maj ove godine.
Argument srpske strane jeste da su pumpe kompanije INA pre razdruživanja bile društvena svojina što znači da INA nije bila njihov vlasnik već samo korisnik.
Takođe, u Srbiji se pozivaju i na zakonske propise na dan 31. decembar 1990. koji su dozvoljavali da se deo jednog preduzeća izdvoji ako su ispunjena tri uslova.
Prvi je bio da je reč o delu preduzeća koji je zaokružena poslovna celina odnosno koji može zasebno da radi.
Drugi je bio da je sačinjen „deobni bilans“ u kome se utvrđuju činjenice da li je deo koji se izdvaja svojom akumulacijom obezbedio povraćaj uloženih društvenih sredstava u njega dok je treći bio da su radnici na referendumu doneli odluku da se izdvoje iz sastava kompanije.
Tvrdnja je da bi stvari stajale potpuno drugačije da su pumpe INA u Srbiji bile direktno povezane sa distributivnim centrom kompanije i da nisu u svom radu bile posebno upravljački organizovane. INA bi eventualno, smatraju stručnjaci, mogla da traži isplatu duga Beopetrola prema toj kompaniji.
S druge strane, u Ini tvrde da je Ina-Trgovina postala jedinstveno preduzeće 27. decembra 1989. s poslovnim jedinicama koje nisu imale svojstva pravnog lica.
Osnivanjem javnog preduzeća INA 10. oktobra 1990. nije izvršena podela poduzeća, već su u njegov sastav ušle Ina-Trgovina s poslovnim jedinicama Beograd, Novi Sad i Priština, pišu hrvatski mediji i dodaju da je mimo svih tada važećih propisa, Ina-Beograd kao društveno preduzeće registrovano 7. decembra 1990. godine i da je zato Beopetrol bio nelegitimna firma.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…