Vesti
Politika
Birači se prvi put dvoume između DS i SNS
22.04.2010. 12:00
Izvor: danas
Birači se prvi put dvoume između DS i SNS
Beograd - Prvi put u istraživanjima beležimo procenat biračkog tela koji se dvoumi između Demokratske stranke i Srpske napredne stranke. Taj procenat je, doduše, trenutno mali, ali prilično je sigurno da će vremenom biti sve veći - navodi u razgovoru za Danas Marko Blagojević, operativni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju.
Kada se mogu očekivati sledeći izbori?
- U narednih godinu dana nije realno očekivati raspisivanje izbora, odnosno prilično sam siguran da to neće biti slučaj do sledećeg proleća. DS neće raspisivati izbore u situaciji u kojoj joj to ne odgovara. Kada Srbija bude dobila status kandata za članstvo u EU, to bi mogao biti veliki predizborni potencijal za demokrate i stranke koje su s njima u koaliciji.

Da li je SNS iskoristio sav potencijal od prikupljenih milion potpisa građana za raspisivanje prevremenih izbora?
- Niko razuman nije mogao da očekuje da će tih milion potpisa voditi raspuštanju Skupštine i raspisivanju novih izbora. U samom startu se znalo da to neće biti ishod. Izbori su uvek rizik, ne možete znati šta će se dogoditi u tih 60 dana predizborne kampanje, jer i za jednu i za drugu stranu u tom periodu može nešto da krene po zlu. DS mnogo više rizikuje prevremenim izborima nego opozicija, koja nema šta da izgubi. Međutim, mislim da je SNS ovim potezom samo htela da dokaže svoju snagu.

S obzirom na to da se SNS Tomislava Nikolića deklarativno odredelila kao proevropska stranka, može li DS ubuduće da računa na snažnu podršku međunarodne zajednice?
- Naprednjaci su danas kredibilna alternativa demokratama. Da li će oni uspeti da se i nametnu kao takvi, ne samo biračima nego i međunarodnoj zajednici, ne bih mogao sada da predvidim.

Po čemu je SNS postala kredibilna alternativa DS?
- Odvojivši se od SRS, Srpska napredna stranka je postala socijalno prihvatljivija samim tim što se orijentisala proevropski. Naprednjaci sada rešavaju ključni problem - da li mogu da pariraju po kadrovima vladajućoj stranci, odnosno da li u SNS ima dovoljno kvalitetnih kadrova za sve funkcije koje bi preuzela dolaskom na vlast. Dokazali su se po snazi, sakupivši milion potpisa građana, i sada rade na prikupljanju kadrova.

Da li vas iznenađuju učestali prelasci kadrova bliskih DS u SNS?
- Naprednjaci su postali društveno prihvatljivi zbog proevropske orijentisanosti i, iz te perspektive, širenje SNS ne bi trebalo da bude interpretirano kao grom iz vedra neba. Sakupivši preko milion potpisa građana, oni su dokazali da su preuzeli primat od SRS i da, umesto radikala, oni sada predstavljaju najjaču opozicionu partiju u Srbiji. Što se tiče ljudi koje pominjete, ne znam dovoljno o njima, kao ni o okolnostima pod kojima su ti transferi izvršeni.

Kako će ovi međustranački prelasci uticati na rejting DS?
- Demokrate neće zbog toga izgubiti na rejtingu. Međutim, SNS dobija neke dodatne poene. Dakle, rejting DS može da trpi relativno, preko koristi koju stiču naprednjaci. Ne verujem da će tradicionalni glasači DS lako dići ruke od te stranke. Ciljna grupa SNS su nekadašnji birači radikala, DSS i Nove Srbije. Neku vrstu „usputne koristi“ naprednjaci bi mogli dobiti tako što bi im prišao jedan broj „novih“ birača DS i tako nešto je realno očekivati.

Da li G17 plus ima šanse da poveća svoj rejting preko Unije stranaka regiona?
- G17 plus je vrlo specifična partija. U predizbornu utakmicu uvek uđu sa dva odsto, koliko trenutno i iznosi procenat njihovih glasača, a tokom kampanje uspeju da dostignu i do sedam odsto. Taj potencijal nema nijedna stranka u Srbiji. To zahteva mnogo živaca, jer koliko god da imaju dobru organizaciju partije, niko ne može da im garantuje da će sa dva odsto skočiti na sedam ili pet, koliko im je potrebno za ulazak u parlament. Ta Unija može da se pokaže kao uspešna strategija, ali je i dalje pitanje da li G17 plus ide samostalno na izbore ili ne. To će zavisiti od toga da li će pred izbore biti na bar četiri odsto, ili više, jer onda postoje jake šanse da ta njihova koalicija ide sama, bez savezništva s velikim partijama.

Kakav je rejting SPS i LDP, i da li imaju snagu za eventualni samostalni izlazak na izbore?
- Socijalisti jedino u koaliciji mogu da računaju na sedam odsto podrške, a ukoliko bi išli sami, niko ne može da im garantuje da bi išli preko pet odsto. S obzirom na to da postoji varijanta da se Jedinstvena Srbija Dragana Markovića Palme priključi Uniji stranaka, socijalisti bi imali šanse da pređu cenzus samo u koaliciji sa DS. LDP je na nivou od pet odsto, što znači da ni njima nije garantovan parlamentarni status. Uostalom, taj status više nije garantovan nijednoj manjoj političkoj partiji.