Vesti
Politika
Centralno Kosovo bez srpske mobilne mreže
25.04.2010. 14:00
Izvor: politika
Centralno Kosovo bez srpske mobilne mreže
Na severu KiM, u Zvečanu, juče dignut u vazduh predajnik kosovskog mobilnog ope­ratera „Ipko”
Kosovska Mitrovica –Specijalna jedinica Kosovske policijske službe „Rosa” i predstavni­ci Regulatorne telekomunikacione agencije Kosova nastavili su i juče, drugi dan zare­dom, isključenje predajnika mobilne telefonije operatera iz Srbije– Mobilne telefonije Srbi­je, Telenora i VIP-a. Bez signala je ostalo više od dvesta hiljada korisnika ovih mobilnih mreža, ali i fiksne telefonije, na teritoriji centralnog Kosova, Metohije i Kosovskog Pomora­vlja.Bez telefonskog signala juče su ostali Srbi u Sirinićkoj župi, Prizrenu, Kosovskoj Ka­menici, a za dva dana demontirana je i uništena oprema sa 40 baznih stanica. Kako je za „Politiku” rekao Ilija Ivanović, predstavnik Telekoma za KiM, trenutno su u funkciji samo bazne stanice na teritoriji severnog Kosova.

Gotovo istovremeno sa uništavanjem baznih stanica srpskih operatera, na severu Kosova, u naselju Rudare, juče ujutru dignut je u vazduh i predajnik kosmetskog provajdera mobilne telefonije „Ipko”, čije usluge uglavnom koriste Albanci.

Kosovska vlada juče je saopštila da podržava odluke Regulatorne agencije za telekomunikacije za isključenje predajnika mobilnih telefonija operatera iz Srbije, ističući da je reč o uspostavljanju zakonitosti na tržištu telekomunikacija na Kosovu. Vlada Kosova je u saopštenju navela da ovi „zakonski koraci” nisu upereni ni protiv jedne određene nacionalnosti ili države, već protiv svih onih koji ne poštuju važeće zakonske norme. Međutim, predstavnici prištinskih institucija juče su na terenu pokazali svoje pravo lice – prilikom prekidanja telefonskih veza na Belom kamenu kod Brezovice, uništena je i oprema KOSMA mreže, koja povezuje srpske radiostanice na Kosovu i Metohiji. Takođe, uništen je i predajnik srpske regionalne radiotelevizije „Herc” iz Štrpca. Podsećamo, KOSMA mrežu čine srpski mediji koji su licencirani od strane prištinskih vlasti i koji poštuju važeće zakone na Kosovu.

Kako je za „Politiku” rekao ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović,Vlada Srbije čini sve kako bi se ovaj problem što pre rešio.

– Dozvolu za rad i mobilne i fiksne telefonije dobili smo još devedesetih godina prošlog veka. Vreme važenja ove dozvole nije limitirano, tako da ne vidim kako je moguće da se ovako drastično krše ljudska prava – rekao je Bogdanović, napominjući da je održao sa­stanak sa predstavnicima svih opština na teritoriji KiM gde od prekjuče ne funkcioniše fik­sna i mobilna telefonija,„kako bi se suočili sa novonastalom situacijom i dogovorili kako da se reaguje”.

Govoreći o incidentu u naselju Rudare, ministar za KiM Goran Bogdanović je naveo da se radi o „određenoj vrsti provokacije”, ali da Srbi ne žele sukobe.

– Očigledno je da neki ljudi žele na taj način da se prebaci lopta u naše dvorište, kako bi Srbi bili krivi za sva dešavanja na teritoriji KiM”, rekao je Bogdanović, apelujući na pred­stavnike Srba da „hladne glave razmišljaju o svemu”.

Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za KiM, rekao je za naš list da su predstav­nici Beograda u stalnom kontaktu sa Euleksom, koji nije deo poslednje akcije prištinskih vlasti. Ivanović tvrdi da iza poslednjih događaja, pored kosovske vlade stoji i Međunarod­na civilna kancelarija na čijem je čelu Piter Fejt.

– Nalog o uklanjanju predajnika stigao je iz kosovske vlade, a akcija je izvedena u koordi­naciji sa Međunarodnom civilnom kancelarijom – kazao je Ivanović, poručivši da „građani moraju da se organizuju”.

– Svoj revolt Srbi moraju iskazati u vidu građanske neposlušnosti – naveo je on, objasniv­ši da pokušaj isključenja baznih stanica srpskih operatera na severu KiM „ne bi bio pa­metan potez, jer revoltiranost građana i njihove reakcije niko ne bi mogao da predvidi i spreči”.

Rada Trajković, direktor Doma zdravlja u Gračanici, juče je za „Politiku”rekla da je o sve­mu što se u poslednja dva dana dešava na Kosovu obaveštena Svetska zdravstvena or­ganizacija. Trajkovićeva je istakla da je do prekjuče najmanje 50 poziva bilo upućivano službi Hitne pomoći a sada zbog prekida svih telefonskih komunikacija nema nijednog.

– Potrebna je hitna intervencija svih predstavnika međunarodne zajednice, koji po mojim saznanjima nisu bili upoznati, pa su čak iznenađeni akcijom Prištine – rekla je Trajkoviće­va.

Oštro je juče reagovalo i Srpsko nacionalno veće KiM, koje traži od generalnog sekretara UN Ban Ki Muna i SB da učine sve da zaštite ugrožena ljudska prava Srba na KiM. SNV i od Beograda traži oštru reakciju, a od kosmetskih Srba da javno iskažu svoj protest.

Irina Gudeljević, portparol Euleksa, za „Politiku” je rekla da su u toku razgovori Iv de Ker­mabona, šefa misije Euleksa, sa zainteresovanim stranama, kako bi se problem rešio. Gudeljevićeva nije precizirala o kojim je zainteresovanim stranama reč.