Vesti
Društvo i ekonomija
Fridom haus: Srbija slobodna zemlja za medije
29.04.2010. 12:00
Izvor: rtv
Fridom haus: Srbija slobodna zemlja za medije
Srbija je ocenjena kao slobodna zemlja kada se radi o slobodi medija u izveštaju nevladine organizacije Fridom haus (Freedom House - FH) za 2010. godinu.
Kako je objavljeno na sajtu FH, to znači da je u Srbiji zastupljena klima otvorene političke utakmice, poštovanja građanskih sloboda i nezavisnost medija.

U većini zemalja centralne i istočne Evrope vidan je mali pad u slobodi medija, rezultat je studije HF, u kojoj se navodi i da Rusija i dalje ostaje jedna od najrepresivnijih i najopasnijih sredina za medije.

Sloboda medija u svetu opala je četvrtu godinu zaredom u 2009, nazadujući u odnosu na ekspanziju nezavisnog novinarstva posle rušenja Berlinskog zida, saopštio je FH, sa sedištem u Vašingtonu.

U izveštaju se navodi da su deset zemalja sa najgorim stanjem kada se radi o slobodi medija Belorusija, Burma, Kuba, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Iran, Libija, Severna Koreja, Turkmenistan i Uzbekistan.

"U tim zemljama, nezavisni mediji ili ne postoje ili jedva mogu da funkcionišu", ističe se u objavljenom izveštaju.

Dodaje se da samo jedan od šest ljudi danas živi u zemljama sa slobodnim medijima, a prošle godine je pomak u toj oblasti primećen samo u azijsko-pacifičkom regionu.

Najveće pogoršanje u slobodi medija zabeleženo je, kako se ističe, u Latinskoj Americi i u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.

"Kada iranska Revolucionarna garda muči novinare, ili komunističke vlasti u Kini zatvore blogera, ili kriminalci u Rusiji ubiju još jednog istraživačkog novinara, to šalje jasnu poruku da svaku osobu koja se u tim zemljama bori za osnovna prava čeka slična sudbina", rekla je izvršna direktorka FH, Dženifer Vindzor.

Karin Karlikar, koja je bila na čelu istraživačkog tima, izjavila je da je dok je poslednjih godina 20. veka primećena ekspanzija u slobodi medija u mnogim oblastima, to promenjeno u 21. veku.

"Nažalost, pozitivne promene primećene u poslednjoj deceniji 20. veka nisu se učvrstile", rekla je Karlikar.

Vlade Kine, Rusije i Venecuele "godinama već sistematski nasrću na ono što je ranije bilo relativno slobodna oblast interneta i informativnih medija", navodi se u izveštaju pod nazivom "Sloboda medija 2010".

Dodaje se da je internet u pomenutim zemljama preplavljen antizapadnjačkim i nacionalističkim stavovima.

Kada se radi o zemljama Bliskog istoka, najveći pad u slobodi medija zabeležen je u Iranu, gde su novinari bili na meti vlasti posle spornih predsedničkih izbora.

Sa druge strane, izveštaj je pokazao da se stanje medija u Izraelu poboljšalo u odnosu na ograničenja uvedena tokom rata u Gazi krajem 2008. i početkom 2009.

Kada se radi o Severnoj i Južnoj Americi, najosetniji pad u slobodi medija zabeležen je u Meksiku i Hondurasu, a nezavisni mediji su se suočavali sa teškoćama i u Ekvadoru, Nikaragvi i Venecueli.